- Juta Liutkevičiūtė, LRT radijo laida „Sveikata“, LRT.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pastebėta, kad žmogaus organizmo jautrumas orų pokyčiams didėja. Klimato kaita turi įtakos tiek fizinei, tiek emocinei sveikatai, LRT RADIJUI sako Vilnius universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros vedėjas profesorius Arūnas Bukantis. Anot jo, orų poveikį sveikatai jaučia 50–70 proc. žmonių, o tai nustatyti galima paprastu būdu.
– Kokią klimato kaitos įtaka žmonių sveikatai?
– Reiktų kalbėti apie tai, kiek žmonių gali justi orų poveikį. Skaičiuojama, kad orų poveikį sveikatai patiria 50–70 proc. žmonių. Per pastaruosius 40–50 metų pastebėta, kad žmogaus organizmo jautrumas didėja – būtent atmosferos slėgio, oro temperatūros pokyčiams. Šis jautrumo padidėjimas labai reikšmingas, prie jo prisideda ir aplinkos tarša, ir klimato kaita.
– Ar galima išskirti valstybes, kuriose žmonės nuo klimato kaitos kenčia smarkiau?
– Taip, jautrumas priklauso nuo geografinės vietovės padėties. Jautresni orų pokyčiams tie žmonės, kurie gyvena arčiau pusiaujo ir gilyn į žemyną. Mažiausiai jautrūs – šiaurinių platumų ir pajūrio gyventojai. Pastarieji mažiausiai jautrūs turbūt dėl to, kad ten nuolatos ekstremalūs orai, greita jų kaita.
Žemųjų platumų juostos gyventojai rečiau susiduria su klimato kaita ir orų permainomis. Ten vyrauja pastovesnės oro masės. Vidurio Europa, ypač Baltijos regionas, yra kontrastingų oro masių kryžkelėje.
– Ar galima įžvelgti su žmonių migracija susijusių naujų tendencijų? Kai kas gal persikelia gyventi kitur ne tik dėl ekonominių ar politinių, bet ir klimato priežasčių? Gyvenant ties pusiauju vasarą karščiai tampa nepakeliami.
– Be abejo, karščių bangos ko gero yra pats didžiausias stresas, kokį gali patirti subtropinių ir vidutinių platumų gyventojai. Noriu paminėti vieną amerikiečių atliktą tyrimą, kuriame nagrinėta, kaip imigrantai, atvykę į JAV, pasklinda po visą šalį, adaptuojasi prie kontrastingų sąlygų ir su kokiais sunkumais susiduria.
Šis jautrumo padidėjimas labai reikšmingas, prie jo prisideda ir aplinkos tarša, ir klimato kaita.
Paaiškėjo, kad žmonės iš Indijos ar kitų arti pusiaujo esančių šalių patiria didelius sukrėtimus ir sveikatos išbandymus. Kai kuriose JAV vietovėse dalį metų būna sniego danga, žema temperatūra. Imigrantams iš pietų šalių pasireiškia ryškūs sveikatos sutrikimai, kartais depresijos pavidalu. Taip pat susilpnėja imuninė sistema, pasunkėja kvėpavimo takų, širdies ir kraujagyslių ligos.
– Tai klimato kaita turi įtakos ne tik fizinei, bet ir emocinei sveikatai?
– Žmogaus organizmas gali įvairiai reaguoti į staigius orų pasikeitimus. Ne tik orų, bet ir sezoninius klimato svyravimus. Dažniausiai padidėja jaudulys, nervingumas, ima strigti širdies ir kraujagyslių sistema. Noriu pabrėžti, kad išvardytos ligos nėra naujos. Orų permainos negali sukelti ligų, bet gali pasunkinti jau esančias.
Išskiriamos dvi žmonių grupės – senyvo amžiaus ir vaikai. Senyvo amžiaus žmonės jautrūs orų pokyčiams dėl lėtinių ligų. Orų kaita gali lemti, kad senyvi žmonės tampa labiau užmaršūs, tingūs, nervingi, blogos nuotaikos. Jiems gali sutrikti miegas, pasireikšti nuovargio požymiai, galvos svaigimas, net sutrikęs kvėpavimas. Vaikų imuninė sistema ir atsparumas ligoms dar tik formuojasi, todėl jie tokie jautrūs. Taip pat pastebėta, kad moterys orų svyravimams jautresnės nei vyrai.
– Minėjote karščio bangas, bet yra ir kitų reiškinių. Pavyzdžiui, liūtys ar uraganai. Ar galima sakyti, kad tai – klimato kaitos padariniai, veikiantys žmonių sveikatą, kai kada net tampantys išgyvenimo klausimu?
– Taip, tokie stichiniai reiškiniai, kaip tropiniai ciklonai gali sukelti didelio masto žalą – suardomi keliai, išvartomi miškai, sugriaunami pastatai, galimi užtvindymai. Pastebima, kad pačių ciklonų nedaugėja, bet ilgėja jų trukmė. Anksčiau vidutiniai ciklonai trukdavo 4–5 paras, dabar – 7–8 paras.
Per šį laiką ciklonai nukeliauja iš tropinių platumų į vidutines ir ten pridaro daug žalos. Klimato kaitos padariniai susiję su vandenyno temperatūros kilimu. Vandenyno paviršius jau yra šiltesnis, todėl tropiniai ciklonai gali susidaryti ir nukeliauti gana toli, kartais jie pasiekia net Šiaurės Amerikos, Kanados krantus.
– Kaip apsaugoti sveikatą tiems, kurių organizmas jautriai reaguoja į orų permainas?
– Kiekvienas žmogus gali pats įsivertinti, ar jis patenka į jautrių orams žmonių grupę. Tai galima padaryti paprasčiausiai užsirašant kritulių, debesuotumo kiekį kiekvieną dieną. Iš karto reikia užfiksuoti, kaip tai paveikia savijautą. Tai pirmas žingsnis. Nustačius jautrumą galima pasirūpinti kasdienės veiklos pobūdžio organizavimu – gal vyraujant tam tikriems orams sumažinti fizinį aktyvumą ir pan.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ukrainoje vyksta reidai, stabdant tarnybos vengiančių vyrų bėgimą į užsienį
Ukrainos policija, vykdydama tyrimą dėl nusikalstamos schemos padedant karinės tarnybos vengiantiems asmenims neteisėtai kirsti valstybinę sieną, visoje šalyje pradėjo plataus masto reidą. ...
-
Pragaras Los Andžele: tenka kovoti ne tik su viską naikinančiais gaisrais1
Los Andželo apylinkėse siaučiantys miškų gaisrai pareikalavo mažiausiai dešimt gyvybių, ketvirtadienį pranešė apygardos koroneris. ...
-
Chersono srityje per apšaudymą žuvo du civiliai, dar 14 buvo sužeisti
Ketvirtadenį Chersono srityje per rusų apšaudymus žuvo du civiliai, o dar 14 buvo sužeisti. ...
-
Pareigūnai: dideli gaisrai Los Andžele suvaldyti nuliu procentų6
Nepaisant to, kad vykdomos gaisrų gesinimo operacijos, du didžiausi Los Andžele siaučiantys gaisrai ketvirtadienį vis dar buvo suvaldyti „nuliu procentų“, pareiškė pareigūnai ir kartu pažadėjo kovoti su namų, kurių gyventojai eva...
-
Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija: karo metu žuvo daugiau kaip 46 tūkst. žmonių
Islamistų grupuotės „Hamas“ valdomo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija ketvirtadienį pranešė, kad per daugiau kaip 15 mėnesių besitęsiantį Izraelio ir „Hamas“ karą šioje palestiniečių teritorijoje žuvo...
-
Zaporižioje nuo Rusijos smūgio nukentėjusių žmonių skaičius išaugo iki 120
Zaporižioje per vakarykštį Rusijos smūgį sužeistų žmonių skaičius išaugo iki 120. ...
-
Košmariškas gaisras Los Andžele: žuvusio vyro rankose – laistymo žarna7
Vienas Kalifornijos gyventojas, žuvęs per Los Andžele siaučiantį gaisrą, atsisakė evakuotis ir buvo rastas laikantis laistymo žarną. Anot artimųjų, vyras desperatiškai bandė išgelbėti savo namus. ...
-
Londonas: koalicija nusiųs Ukrainai 30 000 naujų dronų
Tarptautinė dronų Ukrainai koalicija, kuriai vadovauja Jungtinė Karalystė ir Latvija, Kyjivui nusiųs 30 000 naujai užsakytų bepiločių, ketvirtadienį paskelbė britų Gynybos ministerija. ...
-
Zelenskis vėl ragina dislokuoti Vakarų pajėgas Ukrainoje: tai priverstų Rusiją pagalvoti apie taiką
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį pareiškė, kad Vakarų šalių karių dislokavimas Ukrainoje būtų viena iš geriausių priemonių priversti Rusiją siekti taikos. ...
-
Eurokomisarė: europiečiai rems Ukrainą, net jei Trumpas to nedarys
Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovė Kaja Kallas ketvirtadienį pareiškė, kad tikisi, jog Donaldui Trumpui pradėjus eiti Jungtinių Valstijų prezidento pareigas Vašingtonas ir toliau tvirtai rems Ukrainą, o jei ne, Bendrija yra ...