- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos Sąjungos sprendimas skirti pusę milijardo eurų Ukrainai skirtos ginkluotės tiekimui sukėlė nuostabą, kaip greitai jis buvo priimtas, ir yra vertinamas kaip „lemiamas momentas“ kuriant bendrą Europos gynybos politiką.
Tai „posūkio taškas Europos integracijos istorijoje“, pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis).
Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis (Šarlis Mišelis) teigė, kad ES šalių vyriausybėms šeštadienį prireikė tik „kelių valandų“ „sinchronizuoti“ jų palaikymą Ukrainai ir susitarti aktyvuoti Europos taikos priemonę (ETP) bei skirti lėšų ginkluotės įsigijimui ir tiekimui.
„Tai buvo lemiama Europos gynybos akimirka“, – teigė jis.
Analitikai šiai nuomonei pritarė.
„Sprendimas tiekti ginklus Ukrainai pasitelkiant Europos taikos priemonę yra kertinis momentas Europos saugumui, atsižvelgiant į jo mastą, pobūdį ir spartą“, – AFP teigė Vašingtone įsikūrusio Strateginių ir tarptautinių studijų centro vizituojantis bendradarbis Pierre'as Morcosas (Pjeras Morkosas).
Europos taikos priemonė, atskirai nuo ES biudžeto ir Bendrijos įprastų pinigų skirstymo procedūrų veikiantis fondas, valdo 5 mlrd. eurų, kuriuos gali išmokėti tik ES šalys narės.
ETP sprendimų priėmimo procesas leidžia ES šalims „konstruktyviai susilaikyti“, todėl Ch. Michelio darbas buvo įtikinti prieštaraujančias šalis nares nebalsuoti prieš fondo atvėrimą Ukrainai, kas būtų sustabdę priemonės taikymą, naujienų agentūrai AFP teigė ES pareigūnai.
Pasak J. Borrellio, trys šalys susilaikė.
Tai leido Europai patenkinti Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio prašymą suteikti ginklų ir amunicijos, kad jo pajėgos galėtų apginti savo šalį nuo Rusijos invazijos, ir tai buvo „dar vienas kritęs tabu“, pažymėjo J. Borrellis.
V. Zelenskis nusiuntė Ch. Micheliui išplėstinį ginkluotės pageidavimų sąrašą, su kuriuo susipažino AFP. Sąraše yra prieštankinių bei „Stinger“ priešlėktuvinių raketų, kurias ukrainiečių kariai yra apmokyti naudoti.
Keletas ES šalių turi šių tipų ginklus savo arsenaluose ir buvo pasiruošę greitai tiekti juos Ukrainai.
Gairės
Su Ukraina besiribojanti Lenkija pasiūlė tapti ginkluotės tiekimo centru. Ginklai, kaip teigiama, „reikšmingai“ pradėti transportuoti į Ukrainą nuo šeštadienio
JAV taip pat prisidėjo, pakeldama siuntoms skirtus transporto lėktuvus į Lenkiją.
Europos taikos priemonės lėšos leido ES šalims suteikti 450 mln. eurų vertės pagalbos letaline ginkluote. Dar 50 mln. eurų iš ETP lėšų ruošiamasi skirti įrangai ir kurui.
„Tai tikrai nepaprasta“, – teigė Arnaud Danjeanas (Arno Danžanas), konservatyvus Europos Parlamento narys bei karo veteranas, besispecializuojantis gynybos reikaluose.
„Gairės pasiektos, bet taip pat reikia turėti galvoje, kad buvo padaryta daugybė pareiškimų, o kai kurie iš jų nėra nei protingi, nei įvykdomi, pavyzdžiui, naikintuvų siuntimas“, – sakė jis, turėdamas galvoje J. Borrellio pareiškimą, kuris vėliau buvo patikslintas.
„Ginklus dabar reikia perduoti, ir viskas priklauso nuo to, kokia bus situacija vietoje“, – teigė A. Danjeanas.
Kaip bebūtų, jis pripažino, jog kelių pastarųjų dienų drąsūs ES politiniai žingsniai „rodo naują mąstymą Europoje, ir tai paspartins galvojimą apie Europos gynybą“.
P. Morcosas iš Strateginių ir tarptautinių studijų centro pažymėjo, kad ES priemonių veikti turėjo ir anksčiau, bet buvo supančiota „įvairių tabu ir strateginės kultūros stokos“.
Dabar „karas Ukrainoje, atrodo, suveikė kaip katalizatorius“.
Vokietija, ilgai besilaikiusi nuostatos neeksportuoti ginklų į konfliktų zonas, nuomonę pakeitė 180 laipsnių ir įsipareigojo Ukrainai perduoti 1,4 tūkst. prieštankinių raketų leidimo įrenginių ir 500 „Stinger“. Šis pasikeitimas buvo vienas daugiausiai pasakančių.
Ne mažesnę nuostabą kelia Švedijos įsipareigojimas perduoti Ukrainai 5 tūkst. raketinių granatsvaidžių ir Suomijos pirmadienį paskelbtas pranešimas, kad Helsinkis perduos 1,5 tūkst. raketinių granatsvaidžių bei 2,5 tūkst. automatų.
Pasak vieno ES pareigūno, kelios ES nepriklausančios šalys susisiekė su Ch. Micheliu, norėdamos finansiškai prisidėti prie ginkluotės tiekimo.
„Per šį savaitgalį pajudėjome toliau nei per paskutinius 20 metų“, – teigė A. Danjeanas.
„Europa turėjo instrumentus, priemones, pajėgumus, bet jai visada stigo politinės valios. Vladimiras Putinas sugebėjo išrikiuoti Europos planetas“, – teigė A. Danjeanas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Slovakija dėl tariamų perversmo planų išsiunčia iš šalies ukrainietį
Kairysis nacionalistas Slovakijos premjeras Robertas Ficas sako turįs įrodymų, kad su Ukraina susiję tinklai nori destabilizuoti padėtį Slovakijoje ir nuversti jo vyriausybę. ...
-
Penkeri metai po „Brexit“: Starmeris siekia „bendradarbiavimo santykių“ su ES
Praėjus penkeriems metams po Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES), britų premjeras Keiras Starmeris pabrėžė „bendradarbiavimo santykių“ su ES būtinybę. ...
-
Vokietijos parlamentas atmetė prieštaringą imigracijos įstatymo projektą
Vokietijos parlamentarai penktadienį nedidele balsų persvara atmetė opozicijos konservatorių pasiūlytą imigracijos įstatymo projektą, kurį rėmė kraštutinių dešiniųjų partija „Alternatyva Vokietijai“ (AfD). ...
-
Putinas davė leidimą bankui „Goldman Sachs“ pasitraukti iš Rusijos
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį davė ledimą investiciniam bankui „Goldman Sachs“ atsisakyti savo filialo Rusijoje – tai labai simboliškas pasitraukimas vykstant Vakarų įmonių išėjimui. ...
-
Armėnijos premjeras: artėjama prie taikos susitarimo su Azerbaidžanu, bet nesutarimai išlieka
Armėnų ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas penktadienį pareiškė, kad susitarta dėl didžiosios dalies taikos susitarimo su ilgamečiu priešu Azerbaidžanu, nors pripažino, kad kai kurie nesutarimai dar neišspręsti. ...
-
Trumpas nuo šeštadienio pradės taikyti muitus Kanadai, Meksikai ir Kinijai
JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) šeštadienį nustatys muitus pagrindinėms prekybos partnerėms Kanadai, Meksikai ir Kinijai, penktadienį pranešė Baltieji rūmai. ...
-
Trumpo pasiuntinys įspėjo Maduro, kad Venesuela privalo priimti deportuotus migrantus
JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) pasiuntinys specialiosioms misijoms Richardas Grenellas (Ričardas Grenelas) penktadienį išvyko į Venesuelą įspėti kairiųjų lyderį Nicolas Maduro (Nikolą Madurą), kad jis privalo besąlygiš...
-
Vokietijos parlamentas pradėjo diskusijas dėl prieštaringo imigracijos įstatymo projekto
Vokietijos parlamentarai penktadienį pradėjo diskusijas dėl prieštaringai vertinamo griežtų imigracijos priemonių paketo, kurį pateikė konservatyvioji opozicija ir kurį remia kraštutinių dešiniųjų partija „Alternatyva Vok...
-
ES dislokavo stebėjimo misiją Rafacho pasienio perėjoje tarp Gazos Ruožo ir Egipto
Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadovė Kaja Kallas (Kaja Kalas) penktadienį pranešė, kad blokas dislokavo stebėjimo misiją Rafacho pasienio perėjoje tarp Gazos Ruožo ir Egipto. ...
-
Japonija protestuoja prieš JT raginimus leisti moterims užimti imperatoriaus sostą
Japonija pareiškė, kad nefinansuos Jungtinių Tautų (JT) moterų teisių komiteto, ir atidėjo vieno nario vizitą dėl raginimų pakeisti taisykles, leidžiančias tik vyriškos lyties paveldėtojams tapti imperatoriais. ...