- AFP-BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
A. Merkel perspėja dėl nacionalizmo grėsmių ir pavojų ES
-
A. Merkel perspėja dėl nacionalizmo grėsmių ir pavojų ES
-
A. Merkel perspėja dėl nacionalizmo grėsmių ir pavojų ES
-
A. Merkel perspėja dėl nacionalizmo grėsmių ir pavojų ES
-
A. Merkel perspėja dėl nacionalizmo grėsmių ir pavojų ES
-
A. Merkel perspėja dėl nacionalizmo grėsmių ir pavojų ES
-
A. Merkel perspėja dėl nacionalizmo grėsmių ir pavojų ES
-
A. Merkel perspėja dėl nacionalizmo grėsmių ir pavojų ES
-
A. Merkel perspėja dėl nacionalizmo grėsmių ir pavojų ES
-
A. Merkel perspėja dėl nacionalizmo grėsmių ir pavojų ES
-
A. Merkel perspėja dėl nacionalizmo grėsmių ir pavojų ES
Vokietijos kanclerė Angela Merkel sekmadienį perspėjo dėl nacionalizmo grėsmių ir pavojaus dėl žmonių, abejojančių „Europos taikos projektu“.
„Nerimauju, kad netinkamos nacionalistinės pažiūros gali vėl tapti populiarios“, – sakė Paryžiaus taikos forume dalyvaujanti kanclerė.
Šis forumas rengiamas minint Pirmojo pasaulinio karo pabaigos šimtąsias metines.
A. Merkel taip pat perspėjo, kad tarptautinio bendradarbiavimo vaisiai, „taikus interesų balansavimas, netgi Europos taikos projektas – žmonės vėl pradeda abejoti dėl šių dalykų“.
Pirmojo lyderiai smerkia nacionalizmą
Pasaulio šalių lyderiai sekmadienį susirinko Paryžiuje paminėti šimtųjų Pirmojo karo pabaigos metinių, o Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas), Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Jungtinių Tautų vadovas Antonio Guterresas (Antonijus Guterišas) perspėjo, kad nacionalizmas ir vėl kelia grėsmę taikai.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), besididžiuojantis savo nacionalistinėmis pažiūromis, buvo tarp 70 lyderių, dalyvavusių ceremonijoje prie Triumfo arkos.
Tačiau nei jis, nei Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas neprisijungė prie kitų šalių ir organizacijų vadovų simbolinėse eitynėse Eliziejaus laukuose.
Trys iki pusės nusirengusios protestuotojos iš feministinio judėjimo „Femen“ buvo sulaikytos, kai bandė pasiekti D. Trumpo kortežą. Vis dėlto Prancūzijos pareigūnai pranešė, kad JAV prezidento saugumui pavojus nekilo.
Su džihadistų atakomis susidurianti Prancūzija renginiui sutelkė maždaug 10 tūkst. policijos pareigūnų – į karo pabaigos minėjimo iškilmes taip pat atvyko Kanados premjeras Justinas Trudeau (Džastinas Trudo), Izraelio premjeras Benjaminas Natanyahu (Benjaminas Netanjahu) ir Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdoganas).
11 val. ryto suskambėjus Prancūzijos bažnyčių varpams – lygiai tuo pat metu, kai prieš šimtą metų buvo pasirašyta paliaubų sutartis – lyderiai atvyko į ceremoniją, kur buvo grojama violončele ir skaitomi Pirmajame pasauliniame kare kovojusių karių laiškai.
20 minučių kalbėjęs Prancūzijos prezidentas pasmerkė nacionalizmą ir paragino šalių lyderius išmokti praeities pamokas.
„Nacionalizmas yra patriotizmo išdavystė“, – kalbėjo E. Macronas.
„Sakydami, kad mūsų interesai yra svarbiausi, o kiti nėra tokie reikšmingi, mes ištriname tai, kas padaro valstybę vertingą, kas skatina ją gyventi, kas daro ją didžią ir, svarbiausia, (ištriname) moralines vertybes“, – pridūrė jis.
Prezidentas perspėjo, kad taikos siekimas per „izoliaciją, smurtą ar dominavimą“ būtų „klaida, dėl kurios ateities kartos atsakomybę primestų mums“.
D. Trumpas tviteryje padėkojo E. Macronui už „nuostabią ceremoniją“, o paskui išvyko į JAV karių kapavietę Siurene, esančiame į Vakarus nuo Paryžiaus.
Karo pabaiga buvo paminėta ir Naujojoje Zelandijoje, Australijoje, Indijoje, Honkonge ir Mianmare – kolonijomis buvusiose šalyse, kurių gyventojai būdavo mobilizuojami karo metais.
„Tai buvo karas, kuriame Indija tiesiogiai nedalyvavo, tačiau mūsų kariai kovojo tik taikos labui“, – tviteryje parašė Indijos premjeras Narendra Modi (Narendra Modžis).
„Už mūsų rytojus jie šiandien atidavė savuosius“, – Kanberoje susirinkusiems žmonėms sakė Australijos premjeras Scottas Morrisonas (Skotas Morisonas).
Princas Čarlzas Kenotafe prie memorialo padėjo pirmąjį vainiką iš raudonų aguonų – Didžiosios Britanijos karių atminties simbolio. Tą jis padarė karalienės Elžbietos II vardu, kuri ceremoniją stebėjo iš gretimo balkono.
Šiame renginyje dalyvavo ir Vokietijos prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris (Frenkas-Valteris Šteinmejeris) bei Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May (Tereza Mei).
Sugrįžimas į trisdešimtuosius?
Po ceremonijos Paryžiuje A. Merkel ir A. Guterresas sakė kalbas taikos forume ir abu perspėjo, kad kylanti nacionalizmo banga kelia grėsmę taisyklėmis pagrįstai tarptautinei tvarkai.
„Nerimauju, kad netinkamos nacionalistinės pažiūros gali vėl tapti populiarios“, – sakė Vokietijos kanclerė.
Jungtinių Tautų generalinis sekretorius perspėjo matantis „daug paralelių tiek su dvidešimtojo amžiaus pradžia, tiek 1930-aisiais, o tai suteikia mums pagrindo nerimauti, jog gali prasidėti neprognozuojama įvykių grandinė“.
Ankstesnis vienybės demonstravimas prie Triumfo arkos vyko augant skirčiai tarp liberalių ir dešiniųjų idėjų Europos Sąjungoje, o transatlantiniai santykiai pradėjo braškėti JAV prezidentu tapus D. Trumpui.
Prie Respublikos aikštės sekmadienį prieš D. Trumpą protestavo maždaug pusantro tūkstančio žmonių.
„Pone Neapykanta, palikite Europą“, – buvo rašoma ant vieno protestuotojo plakato.
JAV prezidentas taikos forume nedalyvavo – vietoje to jis išvyko pagerbti JAV karių Paryžiaus prieigose esančiose kapinėse. Vis dėlto D. Trumpas sulaukė kritikos dėl to, jog į panašų renginį dėl prasto oro nenuvyko šeštadienį.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas teigė trumpai pasišnekėjęs su D. Trumpu renginių metu. Vašingtonas Rusijai yra paskelbęs virtinę sankcijų ir neseniai pagrasino pasitraukti iš sutarties, draudžiančios abejoms šalims vystyti vidutinio nuotolio branduolinius ginklus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
NATO pradeda patruliavimą Baltijos jūroje
NATO generalinis sekretorius Markas Rutte antradienį pareiškė, kad Aljansas pradeda Baltijos jūros stebėsenos misiją po įtariamo povandeninių kabelių sabotažo. ...
-
Nušalinto Pietų Korėjos prezidento teismo pradžia truko vos kelias minutes
Pietų Korėjos Konstitucinis Teismas antradienį turėjo pradėti nuo pareigų nušalinto prezidento Yoon Suk Yeolo, praėjusį mėnesį paskelbusio trumpai galiojusį karo padėties dekretą, apkaltos procesą. ...
-
Vokietija žada prisidėti prie NATO misijos Baltijos jūroje
Vokietijos karinės jūrų pajėgos skirs laivų infrastruktūrai Baltijos jūroje ginti, tvyrant nerimui dėl vadinamojo Rusijos „šešėlinio“ tanklaivių laivyno ir neseniai įvykusių kabelių sugadinimo atvejų, antradienį parei&s...
-
Pernai gerokai sumažėjo nelegalios migracijos į ES srautai
Europos Sąjungos (ES) sienų apsaugos agentūra „Frontex“ antradienį pranešė, kad 2024-aisiais užregistruotų neteisėtų sienos kirtimų atvykstant į bloką skaičius sumažėjo ir buvo mažiausias nuo 2021-ųjų. ...
-
Ispanijoje siūlomi drakoniški mokesčiai būstą perkantiems užsieniečiams1
Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sánchezas pirmadienį pasiūlė įvairių priemonių kovai su būsto krize šalyje, įskaitant 100 proc. apmokestinimą būstus perkantiems užsieniečiams iš Europos Sąjungai (ES) nepriklausančių &s...
-
Neišsemiami Egipto lobynai: netoli garsiojo miesto vėl aptikta radinių
Egipte, netoli garsiojo Luksoro miesto, vėl buvo aptikta radinių, tarp jų – senovinės uolose iškaltos kapavietės ir 3 600 metų senumo laidojimo šachtos. Radiniai atkasti karalienės Hačepsutos laidojimo šventyklos Deir al Bach...
-
Dronas sutrikdė Rygos oro uosto darbą, trys lėktuvai negalėjo nutūpti
Trys pirmadienį vakare Rygos oro uoste turėję tūpti lėktuvai buvo nukreipti į kitus oro uostus, nes tūpimo trajektorijoje buvo pastebėtas dronas, naujienų agentūrai LETA sakė Civilinės aviacijos agentūros (CAA) operatyvinių situacijų vadovas Aiv...
-
Baltijos regiono valstybės tariasi, kaip užkirsti kelią diversijoms2
Helsinkyje antradienį susitinkantys NATO Baltijos šalių vadovai sieks sustiprinti saugumą po įtariamo povandeninių kabelių Baltijos jūroje sabotažo. ...
-
Bideno atsisveikinimo kalba: Amerika tapo stipresnė1
Pirmadienį , likus savaitei iki Donaldo Trumpo sugrįžimo į Baltuosius rūmus, Joe Bidenas pareiškė, kad Amerika pasaulinėje arenoje yra stipresnė nei buvo per pastaruosius dešimtmečius. ...
-
Baltieji rūmai skaičiuoja, kiek atsieis atstatymas po Los Andželo gaisrų3
Kadenciją baigiantis JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį pareiškė, kad kai kuriems nuo didžiulių gamtinių gaisrų nukentėjusiems Los Andželo rajonams atstatyti prireiks milijardų dolerių. ...