Koks buvo „Al Qaedos" lyderio Osamos bin Ladeno asmeninis gyvenimas?

Osama bin Ladenas buvo griežtas savo vaikams ir draudė namuose turėti žaislų bei šiuolaikinių prietaisų, tačiau jis taip pat žavėjosi gėlininkyste, laisvai kalbėjo angliškai ir dievino greitus automobilius, tvirtina jo žmona ir sūnus.

Žmoną vedė būdamas 17-os

Šio mėnesio pabaigoje pasirodysiančioje knygoje pirmoji „Al Qaedos" lyderio žmona Najwa ir sūnus Omaras pasakoja apie asmeninį O.bin Ladeno gyvenimą iki 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų Jungtinėse Valstijose, kurioms, manoma, jis vadovavo.

Jie pasakoja, kaip O.bin Ladenas iš pamaldaus jaunavedžio jaunuolio virto visame pasaulyje atpažįstamu islamo ekstremizmo „veidu", o jo pasirinktas gyvenimo kelias jo šeimą iš Saudo Arabijos atvedė į Pakistaną, Sudaną, Afganistaną ir kažkuriuo metu, kaip atskleidė Najwa, į Jungtines Valstijas.

Netrukus po 1979 metų Islamo revoliucijos Irane O.bin Ladenas su žmona, kurią vedė būdamas 17-os metų, lankėsi Indianapolyje ir Los Andžele, kur atvyko susitikti su savo mentoriumi - palestiniečių dvasininku Abdullah Azzamu.

„Mes ten buvome tik dvi savaites, vieną iš jų Osama praleido Los Andžele, kur susitiko su kažkokiais vyrais", - papasakojo Najwa knygos bendraautorei Jean Sasson ir vėliau prisiminė, kad vyras buvo nuvykęs susitikti su Abdullah Azzamu.

Sūnums pasakojo apie mūšius su sovietais

Netrukus po to O.bin Ladenas ėmė lankytis Pakistane ir Afganistane, kur kovėsi su okupacinėmis sovietų pajėgomis, o grįžęs pasakodavo savo sūnums apie mūšius Afganistano olose ir kalnų urvuose.

Galiausiai O.bin Ladenas sugrįžo į Saudo Arabiją, kur buvo sutiktas kaip didvyris. Tačiau namuose jis reikalavo laikytis vis griežtesnės drausmės ir bausdavo vaikus, kurių ilgainiui susilaukė daugiau nei tuzino, už menkiausius nusižengimus, pavyzdžiui už tai, kad juokiantis „matosi per daug dantų".

Tuo tarpu Najwa gyveno izoliuota kartu su naujomis O.bin Ladeno žmonomis, vieną kurių pati išrinko, spartietiškame name be jokių šiuolaikinių patogumų, kurie palengvina gyvenimą neaprėpiamose Saudo Arabijos ir Sudano dykumose.

Neleisdavo naudotis šaldytuvu, turėjo silpnybių

„Mano tėvas neleisdavo motinai įjungti oro kondicionavimo sistemos, kurią gyvenamajame name įrengė rangovas, - pasakojo Omaras. - Jis taip pat neleisdavo naudotis ir šaldytuvu, stovėjusiu virtuvėje".

Nors nemėgo šiuolaikinių prietaisų, O.bin Ladenas jautė silpnybę greitiems automobiliams ir turėjo mažiausiai vieną aukso spalvos mersedesą. Jis net buvo įsigijęs greitaeigę motorinę valtį.

„Didžiausią malonumą jis patirdavo visai dienai išlėkęs į dykumą, kur palikdavo savo automobilį ir ilgai vaikštinėdavo", - sakė Najwa.

Vėliau, kai dėl viešai pareikšto nepritarimo amerikiečių karių dislokavimui Saudo Arabijoje buvo priverstas išvykti iš šalies, O.bin Ladenas entuziastingai užsiėmė saulėgrąžų auginimu, slapstėsi nuo jį nužudyti siekusių žmonių ir kūrė „al Qaeda" tinklą.

„Mėgstamiausias Osamos užsiėmimas buvo žemės dirbimas, geriausių javų ir didžiausių saulėgrąžų auginimas", - sakė Najwa.

Sūnų ištvermę ugdė dykumose

Tačiau O.bin Ladeno meilė gamtai buvo nuspalvinta ir augančio politinio aktyvumo. Jis vertė šeimą nakvoti dykumoje nuo šalčio prisidengus tik purvu. Jis taip pat vertė savo sūnus kopti į dykumų kalnus be jokių vandens atsargų, norėdamas ugdyti jų ištvermę ir parengti sunkesniems laikams.

Vis dėlto buvo ir linksmesnių akimirkų, kurias vaikai praleido kartu su savo tėvu. Jo sūnūs žavėjosi savo tėvo jojimo įgūdžiais, puikiomis anglų kalbos, kurią jis išmoko mokykloje, žiniomis ir matematiniais sugebėjimais.

„Mano tėvas garsėjo savo sugebėjimais, ir kartais į mūsų namus ateidavo vyrai, kurie prašydavo jį pademonstruoti savo skaičiavimo įgūdžius ir susirungti su skaičiuotuvu", - pasakojo Omaras, pridūręs, kad paprastai laimėdavo jo tėvas.

Mėgdavo klausytis BBC

Sūnūs pasakojo, kad tėvas mėgo vaisius, ypač mangus, į arbatą dėdavo du gabalėlius cukraus, o jo mėgstamiausias patiekalas buvo aguročiu įdaryta cukinija ir jam patikdavo klausyti BBC radijo.

Atrodo, O.bin Ladenas moka valdyti sraigtasparnį, tačiau jį vargina maliarijos priepuoliai ir jis beveik nemato dešine akimi, kurią susižalojo dar vaikystėje apdirbdamas metalą ir kurią gydėsi Londone.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių