- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Katalonijos separatistų lyderis Carlesas Puigdemont'as (Karlesas Pudžemonas) antradienį pareikalavo amnestijos šimtams aktyvistų, prieš kuriuos imtasi teisinių veiksmų dėl 2017 metų nesėkmingo Katalonijos bandymo atsiskirti nuo Ispanijos.
Kalbėdamas žurnalistams Briuselyje C. Puigdemont'as sakė, jog tik paskelbus tokią amnestiją jo partija „JxCat“ suteiks itin svarbią savo paramą Ispanijos laikinajam premjerui Pedro Sanchezui (Pedrui Sančesui), kad šis būtų prisaikdintas dar vienai kadencijai po aiškaus nugalėtojo neiškėlusių liepos rinkimų.
60-metis C. Puigdemont'as vadovavo Katalonijos regioninei vyriausybei, kai ši 2017-ųjų spalio pradžioje surengė referendumą, kurį draudė Madridas ir teismai, o vėliau trumpam paskelbė apie nepriklausomybę.
Siekdamas išvengti baudžiamojo persekiojimo, C. Puigdemont'as pabėgo iš Ispanijos ir šiuo metu gyvena Belgijoje.
C. Puigdemont'as sakė, kad paskelbus amnestiją turėtų prasidėti Katalonijos separatistinės regioninės vyriausybės ir Madrido derybos, kad būtų pasiektas, jo žodžiais, istorinis susitarimas dėl regiono, kuris turi savo atskirą kalbą ir kultūrą.
„Ar yra kitas kelias, išskyrus nepriklausomybę, kuris užtikrintų Katalonijos kaip tautos išlikimą? Visi per dešimtmečius sukaupti įrodymai rodo, kad tokio kelio nėra“, – Briuselyje žurnalistams sakė C. Puigdemont'as, išdėstydamas savo sąlygas dėl paramos R. Sanchezui.
Po liepos mėnesį įvykusių pirmalaikių visuotinių rinkimų jo partija netikėtai atsidūrė reikšmingoje padėtyje.
Nors rinkimus laimėjo Alberto Nunezo Feijoo (Alberto Nunjeso Feicho) pagrindinė opozicinė konservatyvi Liaudies partija (PP), bent 176 vietų valdančiosios daugumos ji negavo ir tai suteikė P. Sanchezo socialistams šansą, nes jie turi daugiau galimybių burti aljansus su mažesnėmis partijomis.
„Bėglys nuo teisingumo“
Karalius Felipe VI (Felipė VI) paragino PP lyderį pabandyti suformuoti naują vyriausybę, tačiau jis neturi pakankamai paramos, kad laimėtų rugsėjo 27 dieną numatytą balsavimą parlamente.
Jei jam nepavyks, šansą gaus P. Sanchezas. Socialistai ir jų sąjungininkai ultrakairieji „Sumar“ gali suburti darbinę daugumą parlamente, jei gaus katalonų ir baskų separatistų partijų, įskaitant C. Puigdemont'o „JxCat“, paramą.
C. Puigdemont'as pirmadienį Briuselyje susitiko su ministro pirmininko pavaduotoja ir radikalių kairiųjų aljanso „Sumar“ lydere Yolanda Diaz (Jolanda Dias).
Tai buvo pirmas viešas Ispanijos aukščiausių pareigūnų ir C. Puigdemont'o susitikimas po nepavykusio nepriklausomybės siekio.
P. Sanchezas pirmadienį sakė, kad atėjo laikas atversti naują puslapį kalbant apie, jo žodžiais, praeityje padarytas klaidas, susijusias su Katalonija, tačiau jo noras bendradarbiauti su Katalonijos separatistais supykdė Ispanijos dešiniuosius.
A. N. Feijoo sakė, kad P. Sanchezas „mieliau valdys su bėgliu nuo teisingumo“ – tai buvo nuoroda į C. Puigdemont'ą, – nei sudarys valdžios pasidalijimo aljansą su jo partija.
„Kas vadovauja ir kas sprendžia, kas bus kitas ministras pirmininkas? Puigdemont'as“, – antradienį pašaipiai kalbėjo A. N. Feijoo.
Praėjusį mėnesį C. Puigdemonto „JxCat“ sudarė sandorį su P. Sanchezu, kai parėmė Socialistų partijos kandidatą į parlamento pirmininko postą mainais į nuolaidas, tarp kurių buvo ir katalonų kalbos vartojimas asamblėjoje.
Jei nė vienas kandidatas neužsitikrins daugumos per du mėnesius nuo rugsėjo 27 dieną įvyksiančio pirmojo balsavimo parlamente, turės būti skelbiami nauji rinkimai. Taip atsitiko po 2015 ir 2019 metų rinkimų.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Patruševas: Ukrainos šiais metais gali nelikti
Artimas Rusijos prezidento Vladimiro Putino bendražygis atvirai kalba apie galimą Ukrainos ir Moldovos Respublikos, kaip nepriklausomų valstybių, pabaigą. ...
-
Ekspertas: Trumpas negali pats atšaukti sankcijų Rusijai, be Kongreso pritarimo pasitraukti iš NATO
JAV prezidentas Donaldas Trumpas negali pats nuspręsti panaikinti Rusijai įvestas sankcijas ar priversti Jungtines Valstijas pasitraukti iš NATO, teigia Ilko Kučerivo demokratinių iniciatyvų fondo saugumo analitikas Tarasas Žovtenko. ...
-
Pistorius Kyjive: Vokietija rems Ukrainą ir po rinkimų
Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius per savo vizitą Kyjive antradienį pažadėjo Ukrainai tolesnę paramą ir po Bundestago rinkimų. ...
-
Čekai baigia tiesti naftotiekį, padėsiantį atsikratyti priklausomybės nuo rusiškos naftos
Čekijos ministras pirmininkas Petras Fiala antradienį pranešė, kad jo šaliai nebereikia importuoti rusiškos naftos, pabaigus plėsti iš Italijos nutiestą Transalpino naftotiekį (TAL). ...
-
Slovakijos opozicija inicijuos balsavimą dėl nepasitikėjimo premjeru Ficu1
Slovakijos opozicija ketina inicijuoti balsavimą dėl nepasitikėjimo ministru pirmininku Robertu Ficu. ...
-
Vietnamas pasirašė branduolinės energijos sutartį su Rusija1
Per rusų ministro pirmininko Michailo Mišustino vizitą Hanojuje Rusija ir Vietnamas antradienį pasirašė susitarimą dėl branduolinės energijos, kuriuo siekiama stiprinti dviejų ilgamečių sąjungininkių ryšius. ...
-
Libaniečių prezidentūra: Macronas penktadienį vyks į Libaną
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) penktadienį turėtų apsilankyti Libane, pranešė abi šalys. ...
-
TJO vadovas: Panamos kanalas toliau priklausys panamiečiams
Panamos kanalas ir toliau priklausys panamiečiams, antradienį naujienų agentūrai AFP pareiškė Jungtinių Tautų (JT) jūrų organizacijos generalinis sekretorius po to, kai išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) atsi...
-
Trumpo pasirinktas Pentagono vadovas žada grąžinti karių kultūrą1
Pete'as Hegsethas (Pitas Hegsetas), kurį JAV išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) pasirinko į gynybos sekretoriaus postą, antradienį pažadėjo grąžinti „karių kultūrą“ į Pentagoną, jei jo kandidatūra b...
-
ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją per dešimtmetį sumažino beveik penktadaliu2
Europos Sąjunga šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją per dešimtmetį (2023-iaisiais, palyginti su 2013 metais) sumažino 18 proc. iki 3,4 mlrd. tonų CO2 ekvivalento, skelbia Eurostatas. ...