- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Baltieji rūmai baigia rengti planą dėl Gvantanamo įlankos karinėje bazėje esančio kalėjimo uždarymo ir perduos jį įstatymų leidėjų peržiūrai, trečiadienį pranešė atstovas spaudai Joshas Earnestas (Džošas Ernestas).
2009 metais prezidentu tapęs Barackas Obama (Barakas Obama) paskelbė, jog sieks uždaryti šį prieštaringai vertinamą kalėjimą, įkurtą JAV karinių jūrų pajėgų bazėje Kubos pietryčiuose.
Tačiau prezidento pastangas stabdė įvairios kliūtys, įskaitant Kongreso pasipriešinimą tam, kad Gvantaname laikomi kaliniai būtų perkelti į Amerikos kalėjimus.
„Administracija faktiškai baigia rengti planą dėl saugaus ir atsakingo Gvantanamo įlankos kalėjimo uždarymo ir pateiks jį Kongresui“, - sakė Baltųjų rūmų atstovas spaudai.
„Mūsų nacionalinio saugumo pareigūnai prie jo dirba jau senokai, pirmiausia todėl, jog tai yra prezidento prioritetas“, - sakė J.Earnestas žurnalistams.
Pasak jo, operacija Kuboje nėra efektyvus vyriausybės resursų naudojimas.
„Tai komplikuotas darbas, bet mes padarėme didelę ir svarbią pažangą“, - pridūrė Baltųjų rūmų atstovas.
Amerikos „okupuota“ teritorija
Gvantaname Kubos pietryčiuose veikiančia didžiule JAV karinių jūrų pajėgų baze nepatenkinta ir šios salos vyriausybė, su kuria Jungtinės Valstijos ką tik atkūrė diplomatinius santykius. Kuba tvirtina, kad Jungtinės Valstijos neteisėtai užima jai priklausančią teritoriją.
Kubos užsienio reikalų ministras Bruno Rodriguezas (Brunas Rodrigesas) pirmadienį viešėdamas Vašingtone paragino sugrąžinti šią teritoriją Kubai ir atšaukti komunistinei salai Amerikos taikomą ekonomikos embargą.
Stovėdamas greta JAV valstybės sekretoriaus Johno Kerry (Džono Kerio), Kubos diplomatijos vadovas sakė, kad Havana siekia judėti pirmyn.
Tačiau jis pabrėžė, jog „visiškas blokados atšaukimas, neteisėtai okupuotos Gvantanamo teritorijos grąžinimas, taip pat visapusiška pagarba Kubos suverenumui... yra būtini, kad galėtume judėti į priekį santykių normalizavimo link“.
J.Kerry savo ruožtu pareiškė, kad JAV neplanuoja keisti Gvantanamo nuomos sutarties, nors Kuba tvirtina, jog jokios nuomos nėra ir nebuvo penkis dešimtmečius.
Kongreso pasipriešinimas
Vašingtonas neskubėdamas perkelia Gvantaname laikomus kalinius į jų kilmės ar trečiąsias šalis ir šis procesas turi būti tęsiamas norint uždaryti kalėjimą, sakė Baltųjų rūmų atstovas spaudai.
Jungtinės Valstijos birželį pranešė, kad šeši kaliniai jemeniečiai buvo perkelti į Omaną.
Likę kaliniai turi būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn arba pripažinti tinkamais paleisti, sakė J.Earnestas.
Neseniai J.Kerry paskyrė naują specialų pasiuntinį, kuris bus atsakingas už kalėjimo uždarymo procesą.
Valstybės departamento specialiuoju pasiuntiniu Gvantanamo uždarymo klausimais tapo teisininkas Lee Wolosky (Li Voloskis), dirbęs prezidentų Billo Clintono (Bilo Klintono) ir George'o W.Busho (Džordžo V.Bušo) administracijose.
Šis postas buvo laisvas nuo gruodžio. Pagrindinė į jį paskirto L.Wolosky užduotis bus toliau prižiūrėti kalinių perkėlimą.
Tačiau kalinių perkėlimui į Jungtines Valstijas priešinasi Kongresas, o kai kurie įstatymų leidėjai mėgino apskritai nutraukti perkėlimo procesą, teigdami, kad Gvantaname kalinamų asmenų paleidimas į laisvę gali padidinti naujų atakų grėsmę.
Birželį Senatas pritarė įstatymo projektui, numatančiam griežtesnius suvaržymus Gvantanamo kalėjimo uždarymui. B.Obama grasino vetuoti šį teisės aktą.
J.Earnestas sakė, kad jam susirūpinimą kelia Kongreso „pakartotiniai trukdymai pastangoms uždaryti kalėjimą Gvantanamo įlankoje nepaisant dvipartinio susitarimo, kad šis kalėjimas turi būti uždarytas Jungtinių Valstijų nacionalinio saugumo labui“.
Gvantanamo įlankos karinis kalėjimas buvo atidarytas 2002 metų sausį, po rugsėjo 11-osios atakų prieš Jungtines Valstijas.
2003 metais ten buvo laikoma daugiausiai - 680 - kalinių, o šiuo metu Gvantaname vis dar kali 116 asmenų, dauguma jų yra Jemeno piliečiai. Beveik pusė jų buvo pripažinti tinkamais paleisti į laisvę, tačiau dar laukia perkėlimo ar grąžinimo į tėvynę.
Kalinių bylos lėtai svarstomos Gvantanamo karinėse komisijose, o šie teismo procesai tęsiasi metų metus. Daug bylų tebėra įstrigusios ilguose ikiteisminiuose etapuose.
B.Obamos administracija siekė, kad terorizmu įtariami asmenys būtų teisiami federaliniame teisme, motyvuodama, jog tokiu atveju teisingumas bus pasiekiamas daug greičiau nei bylas svarstant kariniuose tribunoluose.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Venesueloje balandžio 27 dieną vyks parlamento rinkimai
Venesueloje balandžio 27 dieną vyks parlamento ir regioniniai rinkimai, pirmadienį paskelbė šalies rinkimų komisija. ...
-
Iranas: po Trumpo sugrįžimo Vašingtonas ir Teheranas neturėjo diplomatinių kontaktų
Iranas pirmadienį pareiškė, kad nuo tada, kai Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) grįžo į Baltuosius rūmus, Vašingtonas ir Teheranas neturėjo jokio diplomatinio bendravimo. ...
-
ES ketina švelninti sankcijas Sirijai
Europos Sąjungos (ES) šalių užsienio reikalų ministrai susitikime Briuselyje pritarė laipsniškam sankcijų Sirijai švelninimui. ...
-
Brandenburgo vartai Berlyne apšviesti Holokausto aukoms atminti
Brandenburgo vartai Berlyne pirmadienį po saulėlydžio buvo apšviesti Aušvico aukų atminimui, praėjus 80-čiai metų nuo nacių mirties stovyklos išlaisvinimo. ...
-
JT vadovas susirūpinęs dėl JAV pagalbos įšaldymo, ragina daryti daugiau išimčių
Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) pirmadienį išreiškė susirūpinimą po to, kai Jungtinės Valstijos, didžiausia pasaulyje paramos šalims teikėja, įšaldė beveik vis...
-
Trumpui spaudžiant dėl Grenlandijos, Danijos premjerė akcentuoja Šiaurės vienybę
Danijos premjerė teigė, jog Šiaurės šalių lyderiai, susitikę savaitgalį, dar kartą pabrėžė savo vienybę gynybos klausimais, JAV prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui) pareiškus norą perimti Grenlandiją. ...
-
Ukraina nuteisė du Charkivo srities gyventojus už bendradarbiavimą su Rusija
Ukraina pirmadienį pranešė, kad nuteisė du rytinės Charkivo srities gyventojus ilgomis laisvės atėmimo bausmėmis už bendradarbiavimą su Rusijos pajėgomis. ...
-
Aušvico išlaisvinimo 80-mečio minėjime išgyvenusieji smerkia antisemitizmo augimą
Pasauliui minint 80-ąsias Aušvico išlaisvinimo metines, kai kurie iš nedaugelio likusių gyvų kalinių pirmadienį dalyvavo ceremonijose nacių mirties stovyklos vietoje ir pasmerkė „didžiulį antisemitizmo augimą“. ...
-
Estijoje už sankcijų pažeidimą skirta lygtinė bausmė buvusiam vietos „Sputnik“ vadovui
Talino Harju apygardos teismas pirmadienį skyrė lygtinę trejų metų laisvės atėmimo bausmę vienam iš buvusių Rusijos propagandinio portalo „Sputnik“ Estijoje vadovų Mati Dmitrijui Terestalui už sąmoningą sankcijų pažeidimą. ...
-
Londonas skyrė naujų sankcijų Baltarusijai
Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų ministerija pirmadienį pareiškė, kad skyrė sankcijas šešiems baltarusiams ir trims Baltarusijos gynybos sektoriaus subjektams, praėjus dienai po Vakarų nesąžiningais laikomų prezidento...