Austrijos populistinės partijos atstovas – per žingsnį nuo prezidento posto

  • Teksto dydis:

Šį savaitgalį tarptautinės bendrijos dėmesys nukryps į Austriją, kuri gali tapti pirmąja Europos Sąjungos šalimi, prezidentu išrinksiančia kraštutinių dešiniųjų politiką, Senajame žemyne augant populistinių partijų įtakai.

Įtampa dėl pabėgėlių krizės ir augančio nedarbo smarkiai supriešino šalies visuomenę ir paskatino nepatenkintus rinkėjus nusigręžti nuo tradicinių politinių jėgų ir palaikyti radikalias populistines partijas.

Ši takoskyra bus ryški ir sekmadienį vyksiančiame įtemptame antrajame prezidento rinkimų ture, kuriame susigrums 45 metų Norbertas Hoferis iš antiimigracinės Laisvės partijos (FPÖ) ir žaliųjų remiamas 72 metų ekonomikos profesorius Alexanderas van der Bellenas (Aleksandras van der Belenas).

Ginklų entuziastas N.Hoferis, kuris yra iš dalies paralyžiuotas dėl per nelaimingą atsitikimą patirtos stuburo traumos ir yra vadinamas „draugišku FPÖ veidu“, pirmajame rinkimų ture surinko 35 proc. balsų ir gerokai aplenkė A.van der Belleną, gavusį 21 proc. balsų.

Tuo tarpu valdančiąją koaliciją sudarančių Austrijos socialdemokratų partijos (SPÖ) ir centro dešiniosios Austrijos liaudies partijos (ÖVP) kandidatai pirmame ture patyrė triuškinamą pralaimėjimą ir surinkę po 11 proc. balsų buvo išstumti iš tolesnės kovos.

Jų prastas pasirodymas reiškia, kad Austrijoje pirmą kartą nuo 1945 metų prezidentu bus išrinktas žmogus, nepriklausantis nė vienai iš dviejų didžiųjų partijų.

Tai savo ruožtu sukuria naują pavojų, kad laimėjęs kandidatas gali pasitelkti iki šiol nenaudotas prezidento galias, pavyzdžiui, atleisti vyriausybę.

N.Hoferis jau yra žadėjęs, kad jei bus išrinktas, paleis vyriausybę, jei ši nesilaikys griežtesnės pozicijos dėl migrantų ir nepagerins šalies ekonomikos situacijos.

„Visiškai realus pavojus yra FPÖ prezidentas, kuris atleidžia vyriausybę, kad atvertų kelią „mėlynajai respublikai“, – neseniai įspėjo A.van der Bellenas, turėdamas galvoje kraštutinių dešiniųjų logotipe naudojamą spalvą.

Jis taip pat kaltino savo oponentą, kad jis tėra FPÖ lyderio Heinzo-Christiano Strache (Heinco-Kristiano Štrachės) „parankinis“.

N.Hoferis atmetė tokias savo varžovo kalbas, pavadinęs jas „baimės kurstymu“.

„Visada sakiau, kad vyriausybės paleidimas būtų tik kraštutinė priemonė“, – sakė jis.

Vis dėlto neseniai vykusiuose debatuose iš kraštutinių dešiniųjų stovyklos atstovo lūpų nuskambėjo grėsmingas įspėjimas: „Pamatysite, ką gali valstybės vadovas“.

Tačiau politikos ekspertas Peteris Hajekas (Pėteris Hajekas) sakė, kad tokios galios mažai ko vertos be visuomenės paramos.

„Jei veiksmai neatspindi visuomenės valios, tai nėra realistiškas politinis žingsnis“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių