- Leonas Dykovas
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Per 1942 m. vasaros – 1943 m. žiemos kovas pralaimėjimo vadinamajame Stalingrado mieste (dabartinis Volgogradas iki 1925 m. vadintas Caricynu) sau leisti negalėjo nė viena pusė. Tad, siekdamas išspręsti susidariusią padėtį, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) vėl kreipėsi į žymiausią Žukovų giminės atstovą Georgijų Konstantinovičių (1896–1974).
Pasakojama, kad iš pradžių Georgijus Konstantinovičius bandęs atsisakyti paaukštinimo, tačiau Josifui esą labai greitai pavykę jį įkalbėti (caras suvokęs, kad šį kartą išsikapstyti be profesionalios pagalbos vienam, supamam nomenklatūros pataikūnų, nepavyks).
Naujasis SSRS įgaliotinių planas susidariusiai situacijai Stalingrade išspręsti buvo paremtas tuo, kad mieste veikianti vadinamoji vokiečių 6-oji armija savo sparnų apsaugą buvo patikėjusi dviem prastai pasirengusioms ir tinkamai neapsiginklavusioms rumunų kariaunoms. SSRS pajėgų vadovybė nusprendė tuo pasinaudoti ir, pralaužus šiuos sparnus, apsupti mieste veikiančias generolo Friedricho Wilhelmo Ernsto Pauluso (1890–1957) vadovaujamas vokiečių pajėgas.
Įgyvendinti šį sumanymą, pavadintą Antikos dievybės, cheminio periodinės lentelės elemento bei Saulės sistemos planetos vardu, buvo pradėta tik 1942 m. lapkričio 19 d. Apstulbinti vokiečių sąjungininkai buvo greitai sumušti, o abi sovietų puolimo atšakos, judėdamos pietryčių bei šiaurės vakarų kryptimi, lapkričio 23 d. susijungė Kalače prie Dono (apie 80 km į vakarus nuo Stalingrado). Tai reiškė, kad apie 330 tūkst. Stalingrade veikiančių Trečiojo reicho žmonių (ne tik vokiečiai, bet ir rumunai, italai, kroatai ir į okupantų pusę perėję sovietų karo belaisviai) pakliuvo į spąstus.
Apsupties gniaužtuose atsidūrusios vokiečių pajėgos dar turėjo teorines galimybes prasiveržti iš apsiausties, tačiau Trečiojo reicho valdžia jų vadovybei nurodė likti vietoje. Ji pažadėjo apsuptiesiems atsargų tiekimą oru bei įsakė vieno sumaniausių vokiečių vadų titulą turėjusiam Fritzui Erichui Georgui Eduardui von Lewinskiui (1887–1973), dar žinomam Ericho von Mansteino sceniniu slapyvardžiu, kartu su vadinamąja Dono armijų grupe skubėti 6-ajai armijai į pagalbą.
Prasidėjus gruodžiui, sovietai pradėjo puolimą, siekdami padalinti vietovę į dvi dalis, tačiau tuo metu jiems to padaryti nepavyko, o 1942 m. gruodžio 12 d. E. von Mansteino pajėgos pradėjo 6-osios armijos išlaisvinimo operaciją. Ši iš pradžių vyko gan sėkmingai, tačiau sovietai sustiprino pasipriešinimą ir patys pradėjo grasinti E. von Mansteino pajėgų tiekimo linijoms, tad prieš pat Kalėdas (gruodžio 19–23 d.) gelbėjimo operacija sustojo, mat pačios 6-osios armijos vadovybė negalėjo (arba nenorėjo) pradėti savojo prasiveržimo puolimo tam, kad būtų galima susijungti su atėjusiais gelbėtojais.
Pasakojama, kad, siekiant patenkinti Stalingrade apsuptų vokiečių poreikius, per parą reikėdavo pateikti bent 750 tonų įvairiausių produktų, tačiau vokiečių oro pajėgos per parą tegalėjo pristatyti vos 250 tonų, o bėgant dienoms, žadėtoji parama laipsniškai mažėjo tol, kol galiausiai būdavo pristatomos varganos 90 tonų per parą.
Vokiečiams stigo maisto ir amunicijos, juos kamavo ligos (ypač šiltinės proveržis), tačiau 1943 m. sausio 8 d. F. W. E. Paulusas atmetė atsiųstą Voronovų giminės atstovo Nikolajaus Nikolajevičiaus (1899–1968) ir su Rokosovskių gimine siejamo Konstantino Konstantinovičiaus (1896–1968) atsiųstą pasiūlymą pasiduoti, tad po dviejų dienų (sausio 10 d.), sovietams smogiant iš vakarų, prasidėjo lemiamas kovos etapas.
Per kelias dienas sovietai užėmė beveik visus aerodromus, į kuriuos nusileisdavo atsargas gabenantys vokiečių lėktuvai, tad oreiviai savo krovinius ėmė išmetinėti iš lėktuvų, o naudojant šį pristatymo būdą, atsargos neretai patekdavo į sovietų rankas (paskutinis vokiečių lėktuvas iš šios kovų zonos išskrido 1943 m. sausio 23 d.).
Net ir patekus į siaubingą padėtį, nemaža dalis Trečiojo reicho karių stengėsi kuo aršiau priešintis, tačiau neturint maisto bei amunicijos, jų dienos Stalingrade buvo suskaičiuotos. Sausio 22 d. sovietai po trumpo sustojimo persigrupavimui vėl atnaujino atakas, o dar po kelių dienų Rokosovskių giminės atstovo Konstantino Konstantinovičiaus pajėgos susijungė su Čiuikovų giminės atstovo Vasilijaus Ivanovičiaus (1900–1982) žmonėmis pačiame Stalingrade ir „perskėlė“ Trečiojo reicho pajėgas į dvi mažesnes dalis.
Sausio 30 d. Trečiojo reicho valdžia nusprendė F. W. E. Paulusą paaukštinti, suteikiant jam feldmaršalo laipsnį, mat, pasak populiaraus to meto nacionalsocialistų anekdoto, dar joks vokiečių ar prūsų feldmaršalas nebuvo paimtas į nelaisvę gyvas, tačiau jau kitą dieną (sausio 31 d.) pietiniame sektoriuje buvęs F. W. E. Paulusas priėmė sprendimą kapituliuoti (šiaurinis vokiečių sektorius kovojo dar 48 val. ir pasidavė vasario 2 d.).
Pasibaigus grumtynėms, į sovietų nelaisvę pateko apie 91 tūkst. karo belaisvių (tarp jų 22 generolai), iš kurių vos 5 tūkstančiams, prabėgus daugiau nei dešimtmečiui, buvo lemta grįžti į tėvynę.
Vėlesniais karo metais, sąjungininkams vis labiau perimant iniciatyvą, F. W. E. Paulusas pradėjo aktyviai bendradarbiauti su sovietais ir dalyvauti jų demoralizuojančio pobūdžio propagandinėse akcijose. Savo gyvenimo dienas jis baigė komunistinėje Vokietijos Demokratinėje Respublikoje.
Spėjama, kad jis iki pat savo gyvenimo pabaigos taip ir nesugebėjo atleisti Trečiojo reicho vadovybei ir Adolfui Hitleriui (1889–1945) už tai, kad šie taip lengvabūdiškai ir beprasmiškai paaukojo visą 6-ąją armiją.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šunelis Genadijus1
Šuniui Genadijui nupirko kompiuterį. Tas pradėjo mėgautis kompiuteriniais žaidimais: gaudė plėšikus, užkariavo rožinės kalytės širdį ir pan. ...
-
Noriu padėti Ukrainai
Maskvos įgaliotiniams gali tekti krautis lagaminus ir nešdintis iš Australijos, jei paaiškės, kad Kremliaus galvažudžiai nukankino ir galiausiai nužudė australą Oscarą Jenkinsą, 32-ejų mokytoją iš Melburno. ...
-
Trumpi pasvarstymai istorine tema5
Tam tikra dalis lietuvių labai kritiškai atsiliepia apie mūsų senųjų kunigaikščių žiaurumą, dėsto, kad jie dėl valdžios siekio žudė, kankino ir savo artimus giminaičius, ir net šeimos narius. ...
-
Negalima be teismo pasmerkti partizano4
Ukmergėje surengtas Vyčio apygardos partizanų vado Juozo Krikštaponio 80-ųjų žūties metinių minėjimas. ...
-
Vėl magijos amžius?1
Žvelgiant į XXI a. realijas, matyti keistas paradoksas: žmonija žengia į priekį milžiniškais šuoliais: dirbtinis intelektas, robotika, genų inžinerija, kvantiniai kompiuteriai. Kita vertus, į viešų diskusijų lauką grįžta mis...
-
Pirmyn į kanopinę perspektyvą4
Pasaulis palengva kraustosi iš proto, ir šis procesas ims dar labiau spartėti. Viešumoje ima triumfuoti pačios idiotiškiausios idėjos, apie kurias prieš dešimtmetį niekas nebūtų net drįsęs pagalvoti. ...
-
Įtraukiantys miestai. Menas kurti priklausomybę vietai2
Įsivaizduokite, kad vaikštinėjate po Vilniaus, Kauno ar net Palangos miesto parką ir stebite kitų parko lankytojų bėgikų, jaunų šeimų ar šunų vedžiotojų šurmulį. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai neįpareigojan...
-
Palangai atstovaujantis Seimo narys Neimantas nori priklausyti nuo elektros dispečerinės Maskvoje?8
Tokią pat šaltą ir sniegingą dieną, tik prieš 34 metus, mes visi gyvenome didžiuliame šoke, baimėje dėl nežinomybės, bet pasiryžę viską atiduoti dėl galimybės laisvai iškelti trispalvę ir turėti bei didžiuotis savo ...
-
Gandrų dovanos
Iki Gandrinių, kai šie paukščiai ant savo sparnų parskraidins „ledspiras“, dar du ilgi mėnesiai. Tačiau gandrai net ir ilgalaikėse atostogose dirba. Nors jau nė mažiausieji netiki, kad jie atneša vaikus, liaudies i&scar...
-
Politinės aistros tenkinimas
Trečiojo reicho pajėgų atstūmimas nuo Maskvos (1941–1942 m. žiemą) buvo pirmasis svarbus Josifo Visarionovičiaus Džiugašvilio (1878–1953) režimo pasiekimas naujajame kare su buvusiais suokalbininkais, tačiau pačios kruviniausios d...