Svaiginantis V.Ušacko skrydis

Buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas šiandien gali būti paskelbtas ES specialiuoju atstovu Afganistane ir Bendrijos misijos šioje šalyje vadovu.

Tikimasi, kad per ES ministrų susitikimą naujoji užsienio politikos vadovė Catherine Ashton praneš savo pasirinktą kandidatą. Rimčiausias V.Ušacko konkurentas yra Italijos diplomatas, dabartinis ES specialusis atstovas Afganistane Ettore Francesco Sequi. Bet, pasak šaltinių, C.Ashton tikriausiai ištars V.Ušacko pavardę.

Lietuvos, Italijos ir Lenkijos atstovai šią savaitę dalyvavo paskutiniuose interviu Briuselyje.

Diplomatai teigia, kad Italija nenori nusileisti dėl posto, nes jei jis atitektų favoritu laikomam lietuviui, Romai tai būtų antras svarbaus portfelio praradimas Afganistane – neseniai NATO atstovo Afganistane pareigose italą pakeitė britas.

Artėjant galutiniam C.Ashton sprendimui, viešojoje erdvėje pasirodė komentarų, kuriuose reiškiamos abejonės Lietuvos atstovu ir metamas šešėlis dėl jo tariamo vaidmens JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo istorijoje.

Vokietijos laikraštis "Die Welt" pabrėžė, kad V.Ušackas buvo priverstas atsistatydinti, kai Prezidentė Dalia Grybauskaitė apkaltino jį klaidingai įvertinus parlamentinio tyrimo išvadas. Pats V.Ušackas priekaištus dėl jo galimo vaidmens CŽV kalėjimo istorijoje kategoriškai atmetė tvirtindamas, kad niekaip nebuvo susijęs su tariama CŽV asmenų pervežimo veikla Lietuvoje ir rėmė parlamentinį tyrimą bei pritarė jo išvadoms.

Įvairios interpretacijos sukėlė klausimų kitų ES šalių atstovams, bet Lietuvos vyriausybės atstovai patikino remiantys V.Ušacko kandidatūrą. Prezidentė D.Grybauskaitė vasario pradžioje pareiškė remianti visų Lietuvos diplomatų kandidatūras į aukštus postus ES.

"Die Welt" pabrėžė, kad V.Ušackas "laikomas patyrusiu ir charizmatišku diplomatu – būtent tokiu, kokio šiuo metu reikia pareigoms Afganistane, kai ES būtinai nori pagerinti savo užsienio politikos profilį", nes apie ligšiolinį atstovą E.F.Sequi nieko nebuvo girdėti.

Diplomatai sako, kad V.Ušackas politinės paramos ES sulaukė ir dėl to, kad atstovauja valstybei, kuri ne taip seniai tapo ES nare – pastaruoju metu dažni priekaištai, kad ES atstovais skiriami Bendrijos senbuvių pateikti kandidatai.

Naujasis postas po to, kai įsigaliojo Lisabonos sutartis, sujungė ES specialaus atstovo ir ES misijos vadovo pareigas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių