- Diena Media, lrt.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šiuo metu beveik 6 iš 10 lietuvių yra patenkinti savo dabartiniu gyvenimu. Sociologas Mindaugas Degutis sako, kad pirminis krizės šokas jau baigia praeiti.
Pesimistų nedaugėja
Galvojančiųjų, kad ateinantys metai bus blogesni, nedaugėja, o kai kuriais atvejais jų ir mažiau, rodo „Eurobarometro“ visuomenės nuomonės tyrimas.
„Viena vertus, nemaža dalis žmonių, ypač tų, kurie neprarado darbo ir neturėjo kreditinių įsipareigojimų dar nepajuto realaus krizės poveikio. Jiems poveikis buvo daugiau psichologinis, klausantis šokiruojančių neigiamų naujienų apie ūkio problemas. Tas pirminis šokas jau baigia praeiti. Kita vertus, iki šiol situacija jau tapo tokia bloga, kad tikėtis dar blogesnių laikų yra sunku“, - analizuoja sociologas Mindaugas Degutis.
Tačiau, anot jo, „nauja blogų naujienų arba skaudžių sprendimų, mažinančių pajamas ar didinančių mokesčius, banga gali paskatinti tolesnes neigiamas tendencijas“.
Blogėja nuomonė apie šalies ekonomikos padėtį
Palyginti su 2008 metų rudeniu, Lietuvos gyventojų, teigiančių, kad jie yra patenkinti dabartiniu savo gyvenimu, skaičius liko beveik toks pats - šiuo metu beveik 6 iš 10 lietuvių yra patenkinti savo dabartiniu gyvenimu.
Didžiausias šio rodiklio kritimas įvyko prieš pusę metų (palyginti su 2007 metais pasitenkinimas buvo smukęs 10 procentinių punktų).
Lietuvos gyventojų nuomonė apie šalies ekonomikos padėtį ir toliau sparčiai blogėja. Per pastarąjį pusmetį manančiųjų, kad situacija yra gera, sumažėjo beveik per pusę ir dabar taip galvojančiųjų tėra 8 proc.
„Pokytis į neigiamą pusę būtų dar drastiškesnis jei šiuos skaičius palygintume su 2007 metų rudens skaičiais. Tuo metu 31 proc. apklaustųjų teigė, kad šalies ekonomikos būklė yra gera“, - aiškina M. Degutis.
Panašios, tik dar stipresnės tendencijos matomos ir kalbant apie įsidarbinimo galimybes. Manančiųjų, jog įsidarbinimo situacija šalyje yra gera sumažėjo net 7 kartus, nuo 21 iki 3 proc. 2007 m. rudenį 50 proc. gyventojų manė, kad šioje srityje situacija yra gera.
Lūkesčiai stiebtis neskuba
Per pusmetį nuo 2008 metų pavasario iki rudens optimistiškai įvairiose srityse nusiteikusių Lietuvos gyventojų procentas buvo smukęs 2 ir daugiau kartų.
„Dabar tiek Lietuvoje, tiek ir visoje Europoje matomi atsigavimo arba bent jau stabilizacijos ženklai. 2008 metų rudenį 10 proc. Lietuvos gyventojų manė, kad ateinantys metai bus geresni. Po pusmečio taip galvojančių yra 18 proc.“, - skaičiavo M. Degutis.
Tačiau, anot jo, „jei kalbant apie šalies ekonomikos būklę mes matome šiokį tokį optimizmo augimą, tai asmeninė situacija ir darbo perspektyvos vertinamos iš esmės taip pat kaip ir prieš pusę metų“.
„Kylantys mokesčiai, mažėjantys atlyginimai, augantis nedarbas, neaiškumas dėl energetinių resursų kainų ateinančiais metais optimizmo neprideda“, - teigia M. Degutis.
TVF tiki labiau nei Vyriausybe
Paklausti, kas efektyviausiai galėtų tvarkyti su ekonominės krizės padariniais, 27 proc. lietuvių įvardija Europos Sąjungą, 17 proc. - Tarptautinį valiutos fondą ir tik 10 proc. - Lietuvos Vyriausybę.
Tačiau, anot tyrėjų, tai atspindi bendrą visų europiečių nuomonę, kurie nori patikėti globalios krizės sprendimą tarptautinėms organizacijoms.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Atskleidė, kodėl M. K. Čiurlionio vardo Vilniaus oro uoste dar nematyti
Nuo sausio Vilniaus oro uostui laikinai suteikus kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio vardą, kol kas jame nematyti jokių tai pažyminčių ženklų, meninius sprendinius Vyriausybė žada pateikti vėliau. ...
-
Pasienyje su Baltarusija tryliktą parą paeiliui – ramu
Lietuvos pasienyje su Baltarusija tryliktą parą iš eilės neapgręžtas nė vienas neteisėtas migrantas, sekmadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba. ...
-
Kelionių organizatoriai: tikrai yra kelialapių juokingomis kainomis
Lietuvoje ir Europoje pastaraisiais metais žiemą trūkstant sniego, lietuviai šaltojo sezono atostogas vis dažniau praleidžia slidinėdami Skandinavijos šalyse, tačiau aktyviai keliauja ir po šiltuosius kraštus, sako turizmo ve...
-
Baltarusiai Vilniuje surengs protesto akciją „Lukašenką – į smulkintuvą“
Paaiškėjus, kad tiek Lietuvoje, tiek kitose valstybėse gyvenantys baltarusiai neturės galimybės balsuoti sekmadienį vyksiančiuose prezidento rinkimuose, užsienio šalyse planuojami protesto renginiai. Kaip pranešė Baltarusijos opozi...
-
Neringos savivaldybė prašys UNESCO lėšų krantinių rekonstrukcijai: tam reikėtų 40 mln. eurų
Sausio pradžioje dėl pasenusių ir nepakankamai aukštų krantinių Kuršių marios užliejo Nidą, Pervalką ir Juodkrantę. Todėl reaguodama į tai Neringos savivaldybė planuoja dėl krantinių rekonstrukcijai reikalingų lėšų kreipt...
-
Vilnius mini 702-ąjį gimtadienį: sostinėje vyko tradicinė vėliavų pakėlimo ceremonija
Šeštadienį Vilniui minint 702-ąjį gimtadienį Rotušės aikštėje vidurdienį vyko miesto vėliavų pakėlimo ceremonija. ...
-
Į Romą iš Vilniaus turėję vykti keleiviai dėl techninių kliūčių išskraidinti kitu reisu
Iš Vilniaus į Romą šeštadienio rytą kilęs „Ryanair“ lėktuvas dėl techninių priežasčių vėl turėjo leistis sostinėje, keleiviai popiet išskraidinti kitu orlaiviu. ...
-
Teisėsaugai sprendžiant, ar pradėti tyrimą dėl „Teltonikos“ istorijos, Paukštys apsilankė STT
Teisėsaugai sprendžiant, ar pradėti ikiteisminį tyrimą dėl politikų ir verslininkų galimai nusikalstamų veikų, įgyvendinant „Teltonikos“ projektą, šią savaitę Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT) apsilankė minėtos įmonės ...
-
Pasienyje su Baltarusija dvyliktą parą paeiliui nefiksuota neteisėtų migrantų
Lietuvos pasienyje su Baltarusija dvyliktą parą iš eilės neapgręžtas nė vienas neteisėtas migrantas, šeštadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba. ...
-
KAM skaido Rūdninkų karinio miestelio antrąjį etapą, kviečia daugiau įmonių
Naujoji Krašto apsaugos ministerijos (KAM) vadovybė nusprendė į tris dalis išskaidyti Rūdninkų karinio miestelio statybos antrąjį etapą ir pakvietė daugiau įmonių dalyvauti pavasarį prasidėsiančiose atrankose. ...