- Dominykas Biržietis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimo narys Andrius Vyšniauskas praėjusią kadenciją eidamas Marijampolės tarybos nario pareigas per dvejus metus panaudojo virš 5 tūkst. eurų jo veiklai skirtų lėšų, tačiau šių išlaidų pagrįstumo savivaldybės kontrolė neįvertino auditu, nors politikas tebetvirtina priešingai.
Teisėsaugai vykdant tyrimą dėl Marijampolės politikų „čekiukų“, savivaldybės kontrolė teigia pateikusi tarnyboms išvadas dėl 27 praėjusios kadencijos tarybos narių, tačiau dviejų politikų – A. Vyšniausko ir Seimo nare 2020 metais taip pat išrinktos „darbietės“ Vaidos Giraitytės-Juškevičienės – išlaidų netikrino.
„Jų atžvilgiu išlaidų teisėtumo vertinimas nebuvo atliekamas“, – BNS sakė Marijampolės savivaldybės kontrolierė Jolanta Zubienė.
Tai paaiškėjo BNS kreipusis į savivaldybę su prašymu pateikti A. Vyšniausko, kuriam prokuratūra nori pareikšti įtarimus „čekiukų“ byloje, išlaidų dirbant tarybos narių audito rezultatus.
A. Vyšniauskas praėjusią savaitę tvirtino, kad jo kaip tarybos nario išlaidoms pastabų neturėjo nei akcijos „Skaidrinam“ tyrėjai, nei du savivaldybės tarybos kontrolieriai, atlikę auditus.
Politikas antradienį BNS pakartojo, kad, jo duomenimis, buvo tikrinamos visų tarybos narių išlaidos. Tai A. Vyšniauskas nurodė žinantis „iš bendro konteksto“ apie savivaldybę.
„Mano žinios yra kitokios, kad visų tarybos narių išlaidos buvo tikrinamos. Pas mus savivaldybėje buvo du kontrolieriai, ir tiek. Kaip gali būti kažko tikrinama, kažko netikrinama, taip tiesiog negali būti pagal tvarkas ir įstatymus“, – kalbėjo Seimo narys.
„Neturiu jokios informacijos apie nieką, kas susiję su man reiškiamais priekaištais. Aš nesu apklaustas, (...) man niekas neskambino, nerašė, aš nesu matęs jokių dokumentų, susijusių su byla. Žinau tik iš bendro konteksto apie Marijampolės savivaldybę, kad išlaidos buvo tikrinamos, aš suprantu, kad visų tarybos narių“, – sakė parlamentaras.
Jis pridūrė savivaldybę turėjus „labai keistą savivaldybės kontrolierių, kuris gali būti pridaręs nesąmonių specialiai arba nespecialiai“. A. Vyšniausko teigimu, tam tikrų tarybos narių išlaidų neįvertinimas būtų „ganėtinai grubus pažeidimas“.
Išlaidų neįvertino dėl laiko stygiaus
Buvęs ir esama savivaldybės kontrolierė teigė, kad A. Vyšniausko ir V. Giraitytės-Jukškevičienės išlaidos nevertintos dėl laiko stygiaus ir jų išrinkimo į Seimą, praėjus vos pusantrų metų nuo 2019–2023-iųjų tarybos narių kadencijos pradžios.
J. Zubienė sakė kontroliere pradėjusi dirbti šių metų vasario 19-ąją, o tarybos narių išlaidų vertinimas buvo atliktas praėjusių metų pabaigoje, esant kitam kontrolieriui – Juozui Vaičiuliui.
Šis tvirtino, kad A. Vyšniausko ir V. Giraitytės-Juškevičienės išlaidų auditas nebuvo atliktas, kadangi baigėsi jo kadencija ir užbaigti darbui pritrūko laiko.
„Du politikai liko, kadangi taip sutapo, kad tiesiog laiko limitas man baigėsi, mane atleido iš darbo (2023-iųjų – BNS) gruodžio 28 dieną. Ir pasirašiau tik ant 27 tarybos narių“, – kalbėjo buvęs kontrolierius.
Pasak jo, kontrolė atlikdama auditą dirbo „šeštadieniais, sekmadieniais, neskaičiuodama valandų“, o darbo apimtis buvo milžiniška.
Auditą inicijavo Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) po visuomenininko Andriaus Tapino akcijos „Skaidrinam“, vėliau tyrimą perėmė Kauno prokuratūra.
Anot J. Vaičiulio, iš pradžių teisėsauga prašė įvertinti devynių tarybos narių išlaidas, po to prašymas papildytas dėl likusių savivaldybės politikų.
„Tie du žmonės liko, kadangi jie buvo išrinkti į Seimą. Išeinant, laikinai į pareigas paskyrė mano pavaduotoją ir (pasakiau – BNS), pagal aplinkybes, kaip susiklostys, kiek kas kokių klausimų turės iš prokuratūros, ir toliau atsakinėti į klausimus“, – kalbėjo J. Vaičiulis.
Remiantis Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, J. Vaičiulis nuo 1992-ųjų priklausė Lietuvos krikščionių demokratų partijai, kuri 2008 metais susijungė su Tėvynės sąjunga.
Jis dirbo Marijampolės taryboje, iki 2000-ųjų ėjo mero ir vicemero pareigas, ne kartą kandidatavo į Seimą su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais (TS-LKD).
Naujienų portalui „Delfi“ J. Vaičiulis nurodė antradienį palikęs partiją, nes nebematė prasmės toliau būti šiame politiniame judėjime. Buvusio savivaldybės kontrolieriaus teigimu, jo priklausymas partijai ir sprendimas netikrinti A. Vyšniausko išlaidų nėra susiję.
Dabartinė savivaldybės kontrolierė BNS nurodė, kad periodiškai iki tol tokie vertinimai savivaldybėje nebuvo daromi.
„Tarybos narių pirmą kartą buvo atliekami tokie auditai. Nebuvo periodiškumo, (...) čia buvo pavedimai tiesiog“, – sakė J. Zubienė.
A. Vyšniausko išlaidos kėlė klausimų
Buvęs kontrolierius patvirtino, kad nors A. Vyšniausko išlaidos nebuvo audituotos, „truputį pasižiūrėjus“ į jas kilo klausimų, o politikas dalį panaudotų pinigų grąžino.
„Dėl A. Vyšniausko buvo medžiaga truputį žiūrėta. Jis įnešė tam tikras pinigų sumas, kurias pats laikė netikslingai panaudojęs. Jis ėmėsi žygių taisyti finansinių išteklių panaudojimą. (...) Na, stengėsi išlikti pakankamai sąžiningas, kiek leido aplinkybės“, – sakė J. Vaičiulis.
Remiantis Marijampolės savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos BNS pateikta A. Vyšniausko išlaidų suvestine, politikas 2019–2020 metais iš viso gavo 5 tūkst. 120 eurų tarybos nario išmokų.
2019-aisiais jam išmokėta 1 tūkst. 610, 2020-aisiais – 3 tūkst. 510 eurų.
Apie pusantro tūkstančio eurų sudarė išlaidos A. Vyšniausko telefono ir interneto ryšio paslaugoms, 2,1 tūkst. – išlaidos degalams, dar apie pusantro tūkstančio eurų – kitos išlaidos, tarp jų kanceliarinės (137 eurai), lėšos viešinimo paslaugoms (1 tūkst. 365 eurai) ir gėlėms (67 eurai).
Kontrolės duomenimis, A. Vyšniauskas pernai grąžino į savivaldybės biudžetą 102 eurus už degalus.
Politikas BNS patvirtino dalį jo kaip tarybos nario išmokų grąžinęs, tačiau atsisakė įvardyti, kokią sumą ir dėl kokių priežasčių.
„Taip, dalį grąžinau (...). Bet nenorėčiau komentuoti jokių galimai su tuo susijusių detalių apie išlaidas ir kitus dalykus dėl to, kad turiu susipažinti su bylos medžiaga“, – sakė A. Vyšniauskas.
„Tada teisme tuos dalykus komentuosiu. Tiesiog nenoriu komentuoti detalių, nes reikia matyti pilną vaizdą politikoje“, – pridūrė jis.
BNS kreipėsi į Marijampolės savivaldybės administraciją bei Kontrolės ir audito tarnybą prašydama pateikti ir A. Vyšniausko išlaidas pagrindžiančius čekius, tačiau savivaldybės atstovė Neringa Tumelienė nurodė, jog dokumentų originalai buvo perduoti STT.
STT atstovė Dovilė Andrijauskaitė BNS sakė minimus čekius ir informaciją esant ikiteisminio tyrimo duomenimis, dėl to atsisakė juos pateikti.
Ji taip pat atsisakė komentuoti, ar savivaldybės kontrolė iš tikrųjų neatlikto audito dėl A. Vyšniauskui išmokėtų lėšų.
Pasak STT atstovės, šiuo metu įtariant netinkamą lėšų panaudojimą Marijampolės savivaldybėje yra atliekamas bendras ikiteisminis tyrimas dėl tarybos narių, o tyrimas dėl A. Vyšniausko yra atskirtas.
Be to, teismui jau yra perduota byla dėl Marijampolės tarybos narės ir A. Vyšniausko patarėjos Seime Vaidos Pituškienės galimo piktnaudžiavimo.
„Artimiausiu metu informacija, susijusi su tyrimais dėl galimai netinkamo savivaldos lėšų panaudojimo, bus atnaujinama“, – sakė D. Andrijauskaitė.
Teisėsauga: nepagrįstai panaudoti 2,1 tūkst. eurų
Prokuratūra praėjusią savaitę paskelbė prašanti naikinti A. Vyšniausko teisinę neliečiamybę, kad galėtų pateikti jam įtarimus dėl Marijampolės savivaldybės lėšų pasisavinimo būnant tarybos nariu.
Pasak prokuratūros, A. Vyšniauskui gresia įtarimai piktnaudžiavimu, dokumentų klastojimu ir sukčiavimu, atsiskaitant už jo, kaip Marijampolės savivaldybės tarybos nario, patirtas išlaidas.
Tyrimo duomenimis, dėl politikui nepagrįstai ir neteisėtai išmokėta daugiau kaip 2,1 tūkst. eurų.
Pats A. Vyšniauskas tvirtino esąs šokiruotas jam mestų įtarimų ir sakė nepadaręs jokio nusižengimo. Jis pranešė stabdantis narystę TS-LKD, pasitraukiantis iš frakcijos ir Teisės ir teisėtvarkos komiteto.
Politikas 11 numeriu buvo įrašytas TS-LKD daugiamandatės apygardos kandidatų į Seimą sąraše, tačiau rinkimų štabas pirmadienį A. Vyšniauską nusprendė išbraukti. Jo kandidatūra toliau keliama Marijampolės vienmandatėje apygardoje.
Seimo rinkimai vyks spalį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Apie Baltarusijos ir Lietuvos kultūrinį artumą prakalbęs ministras tikslina savo mintį3
Apie kultūrinį Baltarusijos ir Lietuvos artumą prakalbęs vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius tikslina savo poziciją ir tikina omenyje turėjęs ne Minsko režimo valdomą kaimyninę valstybę, o baltarusių tautą. ...
-
Budrys: Karaliaučius yra mūsų istorijos dalis ir jos ištrinti nepavyks2
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, kad Kaliningrado, dar vadinama Karaliaučiaus, sritis yra Lietuvos istorijos dalis ir „jos ištrinti nepavyks“. ...
-
Lobovas pašalintas iš Jonavos mero rinkimų3
Artėjant kovą vyksiantiems pirmalaikiams Jonavos rajono mero rinkimams, juose neleista dalyvauti riaušių prie Seimo byloje kaltinamam Andrejui Lobovui. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) teigimu, pastarasis sumokėjo užstatą nesilaikydamas nuro...
-
Budrys apie Trumpo pareiškimus: siūlau to nedaryti
Išrinktajam Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentui Donaldui Trumpui pareiškus apie galimybę paversti Kanadą jo šalies dalimi ar užimti Grenlandiją bei Panamos kanalą, Lietuvos diplomatijos vadovas Kęstutis Budrys tikina &nda...
-
Viceministras Antrojo pasaulinio karo pabaigą pradės minėti gegužės 8-ąją10
Gegužės 9 dieną Antrojo pasaulinio karo pabaigą minėdavęs finansų viceministras Valentinas Gavrilovas pripažįsta, kad toks elgesys visuomenei sukėlė daug klausimų. Todėl, pasak viceministro, suprasdamas, kad užimant oficialias pareigas jis turi a...
-
Atsargos pulkininkas: jau matome veikiant vieną iš pavojingiausių hibridinio karo elementų7
Minint Laisvės gynėjų dieną, Aukščiausiosios Tarybos apsaugos skyriaus pareigūnas, atsargos pulkininkas Saulius Guzevičius iš istorinės Seimo Kovo 11-osios Akto salės tribūnos atkreipė dėmesį į informacinio karo pavojų. ...
-
Nausėda: iki šiol netrūksta linkinčių mums blogo – neleiskime to12
Laisvės gynėjų dienos minėjimuose dalyvaujantis prezidentas Gitanas Nausėda ragina niekada nenusileisti vis dar gajiems bandymams ištrinti ir suklastoti Lietuvos istoriją. ...
-
Grybauskaitė: laisvė bet kada gali būti vėl testuojama20
Dabartinėje geopolitinėje situacijoje laisvė bet kada gali būti vėl testuojama, sako kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė. ...
-
Prezidentas: siūlymas Sausio 13-ąją paskelbti nedarbo diena – rimtas ir svarstytinas2
Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio siūlymas Sausio 13-ąją paskelbti nedarbo diena yra rimtas ir svarstytinas. ...
-
Grybauskaitė apie valdančiąją koaliciją: aišku, kam krenta atsakomybė3
Dešimtmetį šaliai vadovavusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad pastarosiomis savaitėmis besitęsiančios įtampos valdančiosios daugumos gretose nestebina – anot jos, visos naujos koalicijos „šiek tiek pasistumdo&ldq...