- Ignas Jačauskas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vyriausybė pritaria savivaldybių norui ir toliau sudaryti vidaus sandorius, tačiau į jų raginimus leisti daugiau skolintis kol kas neatsižvelgs, sako premjeras Saulius Skvernelis.
„Dėl vidaus sandorių, matyt, pozicija Vyriausybės šitos yra aiški: mes esame prieš visišką vidaus sandorių uždraudimą. Net nesvarstysime“, – pirmadienį susitikime su merais Vyriausybėje tikino S. Skvernelis.
Lietuvos savivaldybių asociacijos viceprezidentas, Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas pabrėžė, kad Seimo opozicinių konservatorių iniciatyva uždrausti vidaus sandorius yra „per ankstyva ir sukeltų savivaldybėms problemų“. Pataisoms neseniai nepritarė Seimo Ekonomikos komitetas, jos dar bus svarstomos parlamente.
Merai taip pat nuogąstauja, jog dėl centrinės valdžios planų didinti neapmokestinamų pajamų dydį nukentės savivaldybių pajamos, kartu ragina Vyriausybę leisti joms daugiau skolintis keičiant Fiskalinės drausmės įstatymą.
A. Vrubliauskas pabrėžė, kad šis klausimas keliamas nuo Vyriausybės darbo pradžios. Anot jo, Lietuvoje savivaldybių skola sudaro tik apie 2 proc. BVP, tuo metu Latvijoje ji siekia apie 6 proc. Regioninių savivaldybių vadovai tvirtina, kad įstatymų saugikliai šiuo metu sudaro nevienodas galimybes skolintis didmiesčių ir mažesnių miestų savivaldybėms.
„Todėl Savivaldybių asociacija toliau ragina peržiūrėti kai kurias pernelyg apribojančias savivaldybių skolinimąsi (...) įstatymo nuostatas“, – tikino A. Vrubliauskas.
Vis dėlto premjeras BNS tvirtino, jog Vyriausybė nesiims Fiskalinės drausmės įstatymo pataisų atleidžiant skolinimosi varžtus savivaldai, kol šiuo klausimu nerasta sutarimo Europos Sąjungoje.
„Jiems yra numatytos galimybės skolintis su tvaraus skolos išdėstymu per ketverius metus, toliau dėl bendrų principų diskusijos vyksta ECOFIN (ES Ekonomikos ir finansų reikalų taryboje – BNS)“, – teigė premjeras.
„Manau, kad ne“, – tvirtino jis, paklaustas, ar savivaldybių prašymu bus inicijuojamos šio konstitucinio įstatymo pataisos.
S. Skvernelis susitikime kalbėjo, kad savivaldybių, ypač regioninių, noras įgyvendinti svarbius projektus skolinantis verčia mažinti išlaidas viešajam sektoriui. Todėl jis ragino rasti būdą, kaip įdarbinti privatų kapitalą ir gyventojų bankuose laikomas santaupas.
„Šiandien efektyviai laiko žmonės pinigus pasidėję indėlius bankuose. Pinigų yra milžiniška suma, bet jie nėra įdarbinti. Suradus būdą, kaip šiuos pinigus įdarbinti ir iš jų skolintis projektams, tos skolinimosi galimybės, panaudojimo efektyvumas bus visiškai kitoks“, – aiškino S. Skvernelis.
Seimo Ekonomikos komitetas balandžio viduryje nepritarė konservatorės Agnės Bilotaitės siūlymui uždrausti savivaldybių ir jų valdomų įmonių sandorius. Anot jos, tai būtina po to, kai Seimas 2017 metais sugriežtino įmonių vidaus sandorius.
Ekonomikos ir inovacijų ministras „valstietis“ Virginijus Sinkevičius tuomet teigė, kad nereikia skubėti uždrausti šių sandorių. Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovė Diana Vilytė siūlė palaukti, ką dėl vidaus sandorių Lietuvoje nuspręs Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT). Į jį kreipėsi Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, nagrinėjęs bylą dėl vidaus sandorio Kaune teisėtumo.
Viešųjų pirkimų įstatymas dabar numato, kad savivaldybės vidaus sandoris gali būti sudaromas tik išimtiniu atveju, kai perkant viešai, būtų neįmanoma užtikrinti nepertraukiamos paslaugos, geros kokybės ir prieinamumo.
VPT duomenimis, 2018 metais vidaus sandorių skaičius sumažėjo apie 5,5 proc., bet jų vertė padidėjo apie 113 proc. Pernai 12 savivaldybių sudarė 32 apie 437 mln. eurų vertės vidaus sandorius, o 2017 metais – tiek pat savivaldybių – 12 daugiau kaip 16 mln. eurų vertės sandorių.
Atsisakyti vidaus sandorių savivaldybėse anksčiau ragino Specialiųjų tyrimų tarnyba, Valstybės kontrolė, Konkurencijos taryba, Viešųjų pirkimų taryba, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda pareiškė užuojautą dėl Pietų Korėjoje įvykusios lėktuvo avarijos7
Šalies vadovas Gitanas Nausėda pareiškė užuojautą dėl Pietų Korėjoje, Muano tarptautiniame oro uoste įvykusios lėktuvo avarijos, sekmadienį pranešė prezidentūra. ...
-
Kubilius: ES šalys galėtų organizuoti bendrus pirkimus gynybos srityje3
Už gynybą ir kosmosą atsakingas eurokomisaras Andrius Kubilius sako, kad Europos šalys, siekdamos sustiprinti savo saugumą, galėtų organizuoti bendrus, didelius pirkimus gynybos srityje. ...
-
Seimo komitetas ketina įsipareigoti užtikrinti tęstinę užsienio politiką1
Jau pirmosiomis savaitėmis naujos valdančiosios daugumos gretose išryškėjus nesutarimams dėl pozicijos Sakartvelo atžvilgiu, parlamento socialdemokratų frakcijos seniūnas Remigijus Motuzas sako, jog po Naujųjų jo vedamas Užsienio ...
-
Kubilius: vienintelis būdas atgrasyti Putiną nuo agresijos, parodyti, kad mes tam būsime pasirengę118
Už gynybą ir kosmosą atsakingas eurokomisaras Andrius Kubilius akcentuoja, kad Europa į savo gynybą privalo investuoti ne todėl, kad to reikalauja išrinktasis Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentas Donaldas Trumpas. ...
-
Aplinkos viceministro praeityje – tragedija pasibaigusios istorijos šešėlis20
Aplinkos viceministru paskirtas Ramūnas Krugelis praeityje buvo teisiamas dėl piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo, nes dirbdamas Metelių regioniniame parke suklastojo savo vadovo parašą, tačiau buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės p...
-
Nausėda: Sakartvelas rizikuoja pakartoti Baltarusijos scenarijų17
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Sakartvelas rizikuoja pakartoti Baltarusijos scenarijų, šalies valdantiesiems stabdant eurointegracijos procesą. ...
-
Politologai: pamatysime naują konservatorių veidą18
Penktadienį paaiškėjus Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatams užimti partijos pirmininko pareigas, politikos stebėtojai ryškiu šių rinkimų favoritu įvardija Lauryną Kasčiūną, galintį p...
-
Budrys siūlo imtis veiksmų prieš slaptą Rusijos laivyną8
Trečiadienį pranešus apie povandeninės elektros jungties tarp Suomijos ir Estijos gedimą, užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys Europos Sąjungos (ES) lygmeniu siūlo kelti klausimą dėl sankcijų įvedimo vadinamajam Rusijos še&scar...
-
Išrinktas Lietuvos metų žmogus: pirmame lyderių dešimtuke yra netikėtumų26
Lapkričio mėnesį surengtos apklausos rezultatai parodė, kad Lietuvos metų žmogumi respondentai titulavo prezidentą Gitaną Nausėdą, o antroji vieta atiteko „Nemuno aušros“ lyderiui Remigijui Žemaitaičiui, praneša naujienų ...
-
Budrys susitiko su Cichanouskaja: apie tai turime garsiai kalbėti18
Penktadienį vykusio susitikimo su Baltarusijos opozicijos lydere Sviatlana Cichanouskaja metu užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys užtikrino, jog Lietuva ir toliau rems demokratines Baltarusijos jėgas. ...