- Jūratė Skėrytė (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Praėjusios Vyriausybės inicijuotą valstybės tarnautojų „ištarnybinimą“ naujas Seimas atidėjo metams.
Pagal paskutinę Seimo rudens sesiją priimtą Valstybės tarnybos įstatymo pataisą, reikalavimas, kad valstybės tarnautojo sąvokos neatitinkančios pareigybės turi būti panaikintos arba vietoj jų įsteigtos darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigybės, įsigalios nuo 2026 metų sausio.
Už tai balsavo 78 parlamentarai, prieš buvo vienas, aštuoni susilaikė.
Visa Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija balsuojant nedalyvavo, projektą palaikė tik du liberalai. Praėjusioje kadencijoje jų balsais valstybės tarnybos reforma buvo priimta.
Vadinamojo ištarnybinimo nukėlimą inicijavo daugiausia naujosios valdančiosios daugumos atstovai.
Vieno jų, socialdemokrato Martyno Katelyno teigimu, iki praėjusių metų pabaigos turėjo būti „ištarnybinti“ visi valstybės tarnautojai, kurių veikla formaliu požiūriu neapėmė viešojo administravimo funkcijų.
„Dėl tokio gana paviršutiniško bandymo spręsti valstybės tarnybos problemas susiklostė chaotiška ir didelės dalies esamų valstybės tarnautojų atžvilgiu nesąžininga situacija“, – teigė jis.
Pasak parlamentaro, pradėjus įgyvendinti reformą ir kai kuriose įstaigose „ištarnybinus“ dalį tarnautojų, susidarė padėtis, kai skirtingose įstaigose tą patį darbą atlieka ir valstybės tarnautojai, ir pagal darbo sutartį dirbantys darbuotojai.
Pagal pernai įsigaliojusį naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymą, valstybės ir savivaldybių institucijose bei įstaigose sudarytos komisijos turėjo įvertinti valstybės tarnautojų pareigybes ir tas, kurios nevykdo viešojo administravimo bei neatitinka valstybės tarnautojo apibrėžimo, nuo sausio 1 dienos panaikinti.
Seimo nariai M. Katelynas, Kęstutis Vilkauskas ir Rita Tamašunienė iš pradžių siūlė, kad nuo sausio 1 dienos turi būti panaikintos tik laisvos valstybės tarnautojo sąvokos neatitinkančios pareigybės.
Dėl tokio gana paviršutiniško bandymo spręsti valstybės tarnybos problemas susiklostė chaotiška ir didelės dalies esamų valstybės tarnautojų atžvilgiu nesąžininga situacija.
Užimtas pareigybes jie siūlė naikinti tik tada, kai jas einantis valstybės tarnautojas išeitų iš darbo.
Tačiau parlamentas atsižvelgė į Seimo Teisės departamento, Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narių, atsakingų institucijų nurodytas rizikas ir nutarė, kad jau galiojantis valstybės tarnautojų „ištarnybinimas“ tiesiog turėtų būti nukeltas metams – iki 2026 metų sausio 1 dienos.
M. Katelyno teigimu, nors siūlymas atidėti vadinamąjį ištarnybinimą parengtas praėjusių metų pabaigoje, o priimtas jau sausį, kai jau procesas turėjo būti baigtas, tik penktadalis įstaigų spėjo daliai darbuotojų panaikinti valstybės tarnautojo statusą.
„Datos nukėlimas kaip tik mums ir leis pataisyti, taip pat galbūt grąžinti į valstybės tarnybą tuos žmones, kurie to statuso neteko“, – sakė Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narė Rita Tamašunienė.
Konservatorius Audrius Petrošius atkreipė dėmesį, kad „ištarnybinimo“ procesas sustabdytas ir pačioje Seimo kanceliarijoje.
Anot jo, tokiu būdu visuomenei siunčiama žinia, kad galima nesilaikyti priimtų įstatymų.
„Pasiuntėme labai negražią žinią, mes patys nesilaikome įstatymo ir tikimės, kad laikysis kiti subjektai“, – sakė Seimo narys.
Grupė konservatorių ir liberalų kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą, prašydami vetuoti minėtą Valstybės tarnybos įstatymo pataisą.
Jų teigimu, toks pakeitimas į nelygiavertę padėtį pastato mažiausiai 625 valstybės tarnautojus, palyginti su tais, kurių atžvilgiu įstatymo nespėta pritaikyti ir jų situacijos teisiškai pakeisti nėra galimybių.
„Teisėkūros procesas turi būti paremtas taisyklėmis, negalima jų laužyti ar nesilaikyti. Seimas, kaip įstatymo leidėjas, turi būti pavyzdžiu visuomenei – negalima teisės aktų priiminėti chaotiškai, keisti jų galiojimo atgaline data“, – tvirtino A. Petrošius.
Anot kreipimosi autorių, pateikiant šią pataisą Seime pažeista procedūra, todėl tolesnis klausimo svarstymas tapo neteisėtas, dėl to kreiptasi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Spręs, ar į laisvės gynėjų statusą galės pretenduoti buvę Lietuvos policijos akademijos pareigūnai
Parlamentarai pavasario sesijoje svarstys Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio siūlymą suteikti galimybę į laisvės gynėjų statusą pretenduoti ir buvusiems Lietuvos policijos akademijos pareigūnams. ...
-
Vasarį ketinama baigti kontrolieriaus patikrinimą dėl žvalgybos institucijų veiklos rinkimų metu
Vasarį Žvalgybos kontrolierių įstaiga planuoja baigti pernai pradėtą patikrinimą dėl atitinkamų žvalgybos institucijų veiklos ir renkamos informacijos 2024 m. rinkimų metu. ...
-
Partijos merų rinkimams neskuba skirti lėšų
Artėjant kovą vyksiantiems pirmalaikiams Panevėžio, Joniškio bei Jonavos merų rinkimams, partijos savo kampanijoms kol kas bendrai skyrė beveik 23 tūkst. eurų. Tiesa, dauguma politinių jėgų informacijos apie surinktas lėšas dar nepate...
-
Siūloma, kad bausmės už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi priklausytų nuo žalos dydžio3
Seimo valdančiosioms ir opozicinėms frakcijoms priklausančių parlamentarų grupė siūlo skiriant bausmes už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi atsižvelgti į padarytos žalos dydį. ...
-
Rinkimuose norinčias dalyvaujančias partijas norima įpareigoti nurodyti teistumą1
Trys Seimo nariai siūlo įpareigoti rinkimuose norinčias dalyvauti partijas ir politinius komitetus nurodyti, jeigu buvo nuteisti. ...
-
Raskevičius stebisi VRK sprendimu dėl Žalimui nupirkto kostiumo: man šiek tiek keista17
Laisvės partija jau neparlamentinė partija, bet neganda atsivijo nuo rinkimų. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nustatė, kad „laisviečiai“ pažeidė įstatymą, nes savo kandidatui į prezidentus Dainiui Žalimui nupirko kostiumą. ...
-
„Vaikišką“ šampaną sugrąžinti pasiūliusiam Nedzinskui – kritiškas vertinimas18
Pernai gruodį Seimo nario Antano Nedzinsko įregistruotas kontroversiškai viešoje erdvėje vertinamas siūlymas sugrąžinti prieš 5 metus Lietuvoje uždraustą „vaikišką“ šampaną sulaukė Seimo kanceliarijos T...
-
Vidaus reikalų ministras: būtina modernizuoti Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemą3
Per pastaruosius kelis mėnesius fiksavus atvejus, kai įspėjamosios žinutės nepasiekė gyventojų ar tai įvyko pavėluotai, vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius sako – būtina tobulinti Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistem...
-
Skvernelis pripažįsta – koalicijai rizikas kelia ne tik Žemaitaitis: serialai turi ne vieną sezoną14
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis pripažįsta – tokio „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio elgesio koalicijoje jis nesitikėjo. Todėl, neslepia politikas, su dabartinei valdančiajai daugumai dar pačioje darbo pradži...
-
Opozicija dvejoja, ar valdantiesiems pavyks rasti lėšų gynybai skirti 5–6 proc. BVP6
Opozicinių liberalų bei „valstiečių“ Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai dvejoja, ar valdantiesiems tam pavyks rasti finansavimo šaltinių, siekiant artimiausiais metais gynybai skirti 5–6 proc. bendrojo vi...