- „Kauno diena“, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Antradienį gerokai po pietų Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen savo feisbuko paskyroje pasidalijo apgailestavimu, kad buvo paviešinta, kaip ji pavadino, darbinė Partnerystės įstatymo versija.
„Diskusija apie partnerystės įstatymo projektą turėjo prasidėti kiek vėliau, tačiau ją paspartino į vieną portalą patekusi įstatymo projekto darbinė versija. Nėra gerai, kai „žali“ teisės aktų projektai patenka viešumon, nes tada ir diskusija gali prasidėti dėl tokių akcentų, kurių galutiniame įstatymo projekte gali ir nelikti“, – feisbuke dėstė V. Čmilytė-Nielsen.
Anot Seimo pirmininkės, jau įprasta, kad Partnerystės klausimas sulaukia daug dėmesio.
„Pateiktose lentelėse aiškiai matosi, kuo partnerystės institutas yra svarbus ir kuo skiriasi nuo santuokos. Suteikiama galimybė gauti informaciją apie savo artimą žmogų. Turėti teisinę apsaugą. Spręsti turto, paveldėjimo klausimus“, – rašė ji.
Seimo pirmininkė atkreipė dėmesį, kad šiuo metu Lietuvoje nesusituokę gyvena apie 200 tūkst. žmonių. Tai – apie 100 tūkst. porų.
Partnerystės įstatymas padarytų dešimtis tūkstančių žmonių saugesniais ir laimingesniais, bet tuo pačiu neatimtų laimės iš kitų.
„Gal tai ir nedaug kaip bendras skaičius, tačiau tiek žmonių gyvena Klaipėdoje. Taip, ne visos šios poros rinktųsi partnerystę, bet tikiu, kad tikrai nemažai. Dar 2017 m., pristatydama įstatymo projektą sakiau – partnerystę galėtų rinktis tie, ką įskaudino santuoka, kam reikia laiko. Laikausi šios nuostatos ir dabar. Kaip ir nuostatos, kad lyčiai neutralus partnerystės principas – XXI a. Europos ir moderniojo pasaulio realybė, ne siekiamybė“, – rašė Seimo pirmininkė ir pridūrė, kad iš 27 ES šalių net 20-yje partnerystė jau reglamentuota.
„Tame tarpe tokiose krikščioniškose šalyse, kaip Italija, Ispanija, Malta. Taigi, konflikto su tradicijomis ir krikščioniška pasaulėžiūra nelabai ir yra. Mano nuostata tokia – Partnerystės įstatymas padarytų dešimtis tūkstančių žmonių saugesniais ir laimingesniais, bet tuo pačiu neatimtų laimės iš kitų. Manau, taip laisva ir demokratiška valstybė ir turėtų funkcionuoti. Kurdama vienodas galimybes visiems gyventojams“, – savo įžvalgas feisbuke užbaigė V. Čmilytė-Nielsen.
Siūlo įteisinti lyčiai neutralią partnerystę, partneriai negalėtų įsivaikinti
Kaip jau rašyta, liberalūs politikai šioje darbinėje Partnerystės įstatymo versijoje siūlo įteisinti lyčiai neutralią partnerystę: ją būtų galima sudaryti civilinės metrikacijos įstaigose, o nutraukti porai neturint vaikų galėtų ir notaras, partneriai negalėtų įsivaikinti.
Tokius įstatymų projektus dėl Partnerystės įteisinimo parengė Seimo nariai Viktorija Čmilytė-Nielsen, Tomas Vytautas Raskevičius, Paulė Kuzmickienė, Andrius Navickas, Ieva Pakarklytė ir Eugenijus Gentvilas, paskelbė naujienų portalas delfi.lt.
D. Labučio / ELTOS nuotr.
Pagal projektą, partnerystė būtų apibrėžiama kaip „dviejų asmenų (partnerių) bendro gyvenimo faktas, įregistruotas teisės aktų nustatyta tvarka, su tikslu sukurti ar (ir) plėtoti, apsaugoti partnerių santykius“.
Kaip pažymi iniciatoriai, įstatymu būtų įtvirtintas registruotos lyčiai neutralios partnerystės modelis, teisinės partnerystės pasekmės atsirastų nuo partnerystės įregistravimo momento.
Pagal projektus, partnerystę registruotų civilinės metrikacijos įstaigos, abu partneriai galėtų pasirinkti kito partnerio pavardę kaip bendrą pavardę arba pasirinkti dvigubą pavardę.
Partnerystės įstatymo projekte siūloma nustatyti, kad turtas, partnerystės laikotarpiu įgytas abiejų partnerių ar vieno jų vardu, laikomas bendrąja daline partnerių nuosavybe, kartu preziumuojant, kad partnerių bendrosios dalinės nuosavybės dalys yra lygios, kol nėra įrodyta kitaip.
Partnerystę nutraukti būtų paprasčiau negu civilinę santuoką, kai visais atvejais, net, kai nėra vaikų, dėl to reikia kreiptis į teismą. Partnerystės atveju, tuo atveju, kai nėra vaikų, tą galės padaryti notaras.
Įteisinti partnerystę siūlo valdančiajai daugumai priklausantys liberalių pažiūrų politikai. Laisvės partijos siūlymu Partnerystės įstatymo projektas įtrauktas į pavasario sesijos darbų programą, jis dar nėra registruotas.
Lietuvoje partnerystė nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties poroms. Keli ankstesni liberalių politikų bandymai šalyje įteisinti civilinę partnerystę Seime nepasiekdavo priėmimo stadijos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Skvernelis: tolimesnis darbas koalicijoje bus aptartas partijos suvažiavime
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis sako, jog tolimesnio darbo valdančiojoje koalicijoje su socialdemokratais ir „Nemuno aušra“ perspektyvos bus aptartos kovą vyksiančiame partijos suvažiavime. ...
-
Olekas nesutinka su Skvernelio kritika socialdemokratams: jis atvedė Žemaitaitį į koaliciją
Socialdemokratų vicepirmininkas Juozas Olekas teigia, kad jo atstovaujama partija nėra vienintelė atsakinga už tai, kad valdančiojoje daugumoje atsirado Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“. ...
-
Poderskis nesibaimina galimos valdančiosios koalicijos griūties: kaip bus – pažiūrėsime
Prezidentūros pasipiktinimą sukėlę „aušriečių“ lyderio Remigijus Žemaitaičio pasisakymai nerimo aplinkos ministrui Povilui Poderskiui nesukėlė. ...
-
Budrys: Lietuvą ir Islandiją jungia noras saugoti taisyklėmis grįstą tarptautinę tvarką
Lietuvą ir Islandiją vienija tvirtas įsipareigojimas saugoti taisyklėmis grįstą tarptautinę tvarką, sako su šios šiaurės Europos valstybės kolege penktadienį telefonu kalbėjęs užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys. ...
-
Nausėda neužtikrintas dėl paliaubų Ukrainoje: svarbiausiame klausime paminėjo ir Baltijos šalis
Siekiant kovų Ukrainoje užbaigimo turi visapusiškai dalyvauti ir Kyjivas, be to, negalima tikėtis, kad Rusija po paliaubų Ukrainoje sustos ir nieko nedarys, penktadienį pasirodžiusiame interviu naujienų agentūrai AP sakė Lietuvos prezidentas Gi...
-
Pareigas palieka aplinkos viceministrė: įvardijo priežastį
Iš pareigų traukiasi aplinkos viceministrė Giedrė Ričkutė, pranešė ministerija. ...
-
Lietuva pasveikino svarbų žingsnį žengusią Vokietiją: tai – galinga žinia mūsų priešininkams
Lietuvos diplomatijos vadovas Kęstutis Budrys pasveikino Vokietijos lyderystę, šiai penktadienį ratifikavus sutartį dėl Lietuvoje dislokuojamos brigados karių teisių. ...
-
„Aušriečiai“ stojo ginti Žemaitaitį ir atsakė prezidentui
Prezidentui ir Seimo pirmininkui abejojant dėl tolesnio koalicijos darbo perspektyvos, „aušriečiai“ tikina nemanantys, kad partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis turėtų keisti savo retoriką Ukrainos ir šalies saugumo klausim...
-
Premjeras: reikėtų pristabdyti arklius
Premjeras Gintautas Paluckas sako, jog pati koalicija spręs dėl savo ateities ir ragina „pristabdyti arklius su įvairaus pobūdžio pareiškimais“. ...
-
Paluckas: turiu pasiūlymą visiems
Premjeras Gintautas Paluckas toliau kartoja, kad nereikėtų sureikšminti skandalingų „aušriečių“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio pasisakymų. Vyriausybės vadovo įsitikinimu, koalicijos partnerio pareiškimai apie Ukrain...