- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
„Europos Parlamentas (EP) yra daug labiau politizuotas, čia labai svarbūs santykiai tarp grupių. Man Europos Komisijoje (EK) patiko tai, kad buvo galima išlikti labiau politiškai neutraliam“, – darbą EK su EP specifika lygina parlamentaras Virginijus Sinkevičius. „Rail Baltica“ projektas, pradėtų elektrifikacijos darbų tęstinumas ir gynybos pramonės stiprinimas – tai darbai iš V. Sinkevičiaus prioritetų sąrašo.
– Jau pradėjote darbus kaip EP narys, bet kaip vertinate savo kaip komisaro atliktus darbus ir patirtį?
– Pačiam savo darbus vertinti visada yra sudėtinga. Džiaugiuosi, kad praėjusią kadenciją įvertino „Politico“, Briuselyje tai yra įtakingiausias žiniasklaidos kanalas. Jis vertino visus komisarus ir mane įtraukė tarp penkių geriausių. Manau, tai labiausiai susiję su aplinkos, vandenynų ir žuvininkystės portfelio, tos kovos, kuri turėjo neišvengiamą konfliktą su ekonominėmis veiklomis, sudėtingumu. Tačiau visa tai pavyko subalansuoti ir priimti svarbius sprendimus.
Labai džiaugiuosi dėl tokio įvertinimo ir manau, kad tai yra įvertinimas visai komandai, kuri penkerius metus dirbo kartu, nes kad darbai būtų įvykdyti, reikia ryšio su direktoratais, su kitais kabinetais, EP, visus tuos darbus ištransliuoti. Vertinu, kad tai buvo tikrai sėkmingas komandinis darbas, kuris šiuo atveju irgi parodė, kad Lietuva į EK deleguoja stiprius atstovus, kurie geba kurti Europą.
– Kai buvote komisaras, tekdavo sakyti kalbas EP, parlamentarams pristatinėti EK darbus, iniciatyvas. Koks pirmasis įspūdis atsidūrus kitoje pusėje – parlamentaro pozicijoje? Kur jaučiatės geriau?
– Šiuo metu galiu pasakyti, kad geriau jaučiausi EK, bet tai yra susiję su tuo, kad EP yra nauja patirtis ir tai yra kitokia specifika, nors ir gerai pažįstama. EP yra daug labiau politizuotas, čia labai didelį vaidmenį turi santykiai tarp grupių. Man EK patiko tuo, kad buvo galima išlikti labiau politiškai neutraliam, kalbėtis su visais ir ieškoti kelių į priekį, nesižvalgant, kas kokiai politinei grupei atstovauja. Parlamente gal tai sudėtingiau, bet vis tiek įmanoma.
Šiuo atveju manau, kad tikrieji EP darbai prasidės dabar, kai darbą pradeda naujoji EK. Atsiras naujų siūlymų, kuriuos Parlamentas svarstys, kadangi EP neturi iniciatyvos teisės. Atsinaujins trialogai, derybos dėl ypač svarbių dokumentų. Laukia intensyvus metas.
– Esate Žaliųjų frakcijos / Europos laisvojo aljanso pirmininko pavaduotojas, taip pat Transporto ir turizmo komiteto pirmininko pavaduotojas, Delegacijos ES ir JK parlamentinėje partnerystės asamblėjoje narys, Delegacijos ryšiams su JAV narys, dar keturiuose komitetuose esate pavaduojantysis narys. Daug pareigų. Kokių pirmųjų darbų jau ėmėtės atskiruose komitetuose ir kas numatyta artimiausioje perspektyvoje?
– Pagrindinis mano dėmesys – Transporto ir turizmo komitetui, nors, žinoma, ir kituose komitetuose yra svarbių prioritetų. Pirmieji darbai, aišku, buvo komisarų klausymai. Buvo labai svarbu užtikrinti, kad EK programa atitiktų mūsų programinius lūkesčius tiek kalbant apie transportą, tiek apie finansus, nes jau dėliojama nauja ES biudžeto perspektyva.
Svarbu užtikrinti, kad atsirastų vadinamieji greito reagavimo padaliniai ar galbūt sandėliai, kurie mūsų šaliai yra ypač reikšmingi.
Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komitetas taip pat išsiskiria, nes iš vienos pusės jam tenka labai svarbūs energetinės nepriklausomybės klausimai, intensyvių pradėtų elektrifikacijos darbų tęsimo užtikrinimas, bet taip pat atsirado nauja dedamoji – gynyba. Gynybos pramonė, manau, bus gana svarbus naujas žaidėjas, kuris galbūt tokio vaidmens anksčiau neturėjo.
– Kiek jūsų darbai bus matomi Lietuvoje?
– Pagrindiniai prioritetai bus užtikrinti, kad, kalbant apie naujos perspektyvos biudžetą, jame būtų atspindėta Lietuvos specifika, šalies regionų specifika, kalbant ir apie gynybos poreikius, infrastruktūros poreikius, ir ypač susisiekimo infrastruktūros poreikius. Lietuvoje ir mūsų Baltijos regione labai svarbus „Rail Baltica“ projektas, prie kuriuo turbūt daugiausia dirbsime dėl intermodalinio susisiekimo tarp visos Europos ir vieningos rinkos gilinimo, naikinant visus barjerus, kurie egzistuoja tarp šalių narių.
Aišku, atskira komunikacija Lietuvai bus labai svarbi. Manau, neapleisime pradėto darbo, kalbant ir apie Baltijos jūros užterštumo mažinimą, kurį sėkmingai pradėjau įgyvendinti eidamas eurokomisaro pareigas. „Rail Baltica“ yra kertinis projektas Lietuvai, bet taip pat ne mažiau svarbus yra ir gynybos finansavimas. Svarbu užtikrinti, kad atsirastų vadinamieji greito reagavimo padaliniai ar galbūt sandėliai, kurie mūsų šaliai yra ypač reikšmingi.
Tęsime ir mūsų Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ programos, kurią pateikėme EP rinkimų estafetėje, nuoseklų įgyvendinimą, stengsimės skatinti diskusiją dėl įvairių kitų aktualių šaliai klausimų.
– Kokios nuotaikos šiandien vyrauja EP? Kokį toną jos duoda visai kadencijai, kaip būtų galima apibrėžti dabartinę situaciją?
– Europoje yra dvi pagrindinės temos. Tai – saugumas, bendra tarptautinė situacija, nes matome, kad karštų taškų daugėja. Dabar aptarinėjama Sirija, bet niekur nedingo Artimieji Rytai, Rusijos pradėtas karas Ukrainoje. Geopolitinė situacija yra ypač įtempta.
Ne ką mažiau svarbi – ES ekonominė būklė. Prancūzijos, Vokietijos ekonomikų lėtėjimas, prognozės, kuriose numatomas labai mažas arba nulinis ekonomikos augimas, kelia didelių iššūkių. Manau, konkurencingumas bus viena iš pagrindinių temų, siekiant užvesti Europos ekonomiką. Šiuo atveju aktualu ir biurokratijos mažinimas, ir naujo biudžeto perspektyvos ir dabartinio biudžeto panaudojimas. Neabejoju, kad labai daug darbų remsis į buvusio Italijos premjero, ekonomisto Mario Draghi analizę, kurioje jis gana detaliai analizuoja ES konkurencingumo problemas.
Aišku, žaliasis kursas taip pat niekur nedings, jau pradėti pokyčiai dabar bus realiai įgyvendinami. Kalbame apie pokyčius energetikos srityje, nes konkurencingumo iššūkis mūsų pramonėje iš esmės atsirado dėl Rusijos pradėto karo ir dėl mūsų pramonės priklausomybės nuo pigių rusiškų dujų.
– Kaip manote, koks bus EP ir EK santykis šią kadenciją?
– Manau, santykiai pirmiausia priklausys nuo kiekvieno komisaro individualiai, kaip jie tuos santykius patys megs. Tačiau tikiu, kad Parlamente atskirais klausimais gali susidaryti daugumos tiek į kairę, tiek į dešinę, dėl to manau, kad EK aklai tikėti, jog turi daugumą, negalės. Ji privalės visą laiką žiūrėti kuo plačiau, ką EK įprastai ir daro. Manau, bus didelis iššūkis užtikrinti, kad į EP atneštas projektas nebūtų iš esmės pakeistas, nes apetito Parlamente tikrai bus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nausėda apie Žemaitaičio ultimatumus: tai kelia tam tikrų minčių15
Prezidentas Gitanas Nausėda tikina matąs „Nemuno aušros“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio norą „siūbuoti koalicijos laivą“. ...
-
Šalies vadovai sveikina žydus su Chanukos šventės pradžia20
Prezidentas Gitanas Nausėda, premjeras Gintautas Paluckas bei užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys trečiadienį sveikina Lietuvos bei pasaulio žydus su Chanukos šventės pradžia. ...
-
Žemaitaitis: matau, kad Skvernelis nerimsta89
Nešventiškos Kalėdų išvakarės vos pradėjusioje dirbti koalicijoje. Remigijus Žemaitaitis grasina, kad jo nepaskyrus į Seimo vadovybę, Seimo Pirmininko postą reikėtų atimti ir iš Sauliaus Skvernelio. Šis ragina susik...
-
Jei ne Šimonytė, tai kas?50
Konservatoriai prieš didžiąsias metų šventes sulaukė nemalonių naujienų. Ekspremjerė Ingrida Šimonytė, laikyta pagrindine kandidate į partijos pirmininkes, paskelbė nesieksianti šio posto ir atsitrauksianti į užkulisius....
-
Politologai: Šimonytės sprendimas gali lemti krizę dešiniajame partijos flange20
Buvusiai premjerei Ingridai Šimonytei paskelbus, kad nesieks Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkės posto, dešiniajam partijos flangui gali pritrūkti lyderių, svarsto politologai. Pasak Mykolo Romerio...
-
Pavilionis sieks konservatorių partijos pirmininko posto20
Konservatorius Žygimantas Pavilionis sieks tapti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininku. Apie tai politikas pranešė antradienį socialiniame tinkle „Facebook“. ...
-
Mano, kad Blinkevičiūtė nedalyvaus socialdemokratų partijos pirmininko rinkimuose7
Artėjant Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininko rinkimams, kairiosios politinės jėgos nariai neabejoja, kad tarp siūlomų kandidatų atsidurs premjero Gintauto Palucko ir dabartinės lyderės Vilijos Blinkevičiūtės pavardės. Visgi, social...
-
Šimonytė nekandidatuos į konservatorių partijos pirmininkus82
Ekspremjerė Ingrida Šimonytė nusprendė nekandidatuoti į Tėvynės Sąjungos sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkus. ...
-
Su Nyderlandų kolega susitikęs Paluckas vylėsi, kad NATO sutars dėl 3 proc. BVP gynybai11
Rukloje su Nyderlandų premjeru Dicku Schoofu (Diku Šhofu) susitikęs Lietuvos ministras pirmininkas Gintautas Paluckas vylėsi, kad NATO būsimame viršūnių susitikime sutars dėl mažiausiai 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) gynybos finan...
-
Kubilius: yra signalų, kad Rusija agresijai prieš Vakarus gali pasiruošti per penkerius metus32
Už gynybą ir kosmosą atsakingas eurokomisaras Andrius Kubilius Vakarų Vyriausybių vadovus ragina suklusti. ...