- Ignas Jačauskas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Savaitę trukusiose Rusijos ir Baltarusijos surengtose karinėse pratybose „Zapad“ buvo kelis kartus viršytas iš anksto skelbtas karių skaičius, vykdyti bombardavimai ir kiti pavojingi veiksmai Baltijos valstybių pašonėje, teigia Lietuvos kariuomenės karinės žvalgybos, Krašto apsaugos ministerijos vadovai.
Antradienį pristatydami pirminį praėjusią savaitę pasibaigusių Rusijos ir Baltarusijos surengtų pratybų „Zapad“ vertinimą, kariuomenės atstovai patvirtino, jog pratybų scenarijus buvo puolamasis - vykdytas Baltijos šalių puolimas.
Šiuo metu stebimas Rusijos kariuomenės atitraukimas iš Baltarusijos teritorijos, tuo metu Karaliaučiaus srityje kariniai mokymai tęsiasi.
Ministras Raimondas Karoblis priminė, jog oficialiai Rusija buvo deklaravusi, jog pratybose dalyvaus 12,7 tūkst. karių.
„Konkrečiai šiuo metu pateikti skaičių ir jų komentuoti nenorėčiau, vyksta pirminis vertinimas. Bet pajėgos buvo sutelktos viršijant kelis kartus oficialiai deklaruotas Rusijos pajėgas“, – žurnalistams sakė Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos direktoriaus Remigijus Baltrėnas.
Jis pabrėžė, kad tai - Lietuvos karinės žvalgybos duomenys.
Tuo metu R.Karoblis tikino, kad pratybose vykdyti „konvenciniai veiksmai prieš aukštesnio technologinio lygio valstybes, konkrečiai – NATO“ ir jie buvo „tiek puolamojo, tiek ginamojo pobūdžio“. Jis teigė, kad tai neatitiko pranešimų, jog mokymai skirti antiteroristinėms operacijoms, nes kompleksinėse pratybose dalyvavo „visi Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų elementai, įskaitant kosmoso pajėgas“.
Svarbu, kad vyko puolimo simuliacija iš Rusijos federacijos į visas Baltijos šalis.
Taip pat, anot jo, „Zapad“ buvo naudojami bombonešiai, vykdyti „realūs bombardavimai šalia Lietuvos sienos“, panaudotas oro desantas prie Latvijos, Estijos sienos, prie Barenco jūros.
„Svarbu, kad vyko puolimo simuliacija iš Rusijos federacijos į visas Baltijos šalis“, – sakė jis.
Ministras taip pat pabrėžė, jog visa tai rodo, kad saugumo situacija po „Zapad“ pratybų negerėja ir Rusijos politinė pozicija lieka nepasikeitusi.
„Rusijos ginkluotosios pajėgos tampa stipresnėmis, kuriami arba jau sukurti pajėgumai (...). Be abejonės, Rusija yra ir liks NATO konvenciniu iššūkiu“, – sakė ministras.
Anot R.Karoblio ir kariuomenės atstovų, pratybų veiksmai patvirtina ankstesnius nuogąstavimus, jog Rusijos kariuomenė yra pajėgi reaguoti per 24-48 valandas.
„Zapad 2017“ patvirtino, kad Rusijos gebėjimas panaudoti pajėgas yra būtent toks“, – teigė ir karinės žvalgybos vadovas R.Baltrėnas.
Kariuomenės atstovai teigia neturintys duomenų, ar pratybų metu Karaliaučiuje buvo dislokuotos raketų sistemos „Iskander“ ir ar aktyvuotos atominio ginklo sistemos.
Ministras taip pat akcentavo, kad Rusija pratybų metu neužtikrino, jog kaimyninės valstybės galėtų įsitikinti informacijos apie mokymus pagrįstumu.
„Tai taikytina tiek pratybų apimčiai, tiek dalyvių skaičiui, tiek scenarijams, tiek viešumą užtikrinantiems instrumentams. Netgi galima teigti, kad kai kuri informacija turėjo dezinformacinį pobūdį“, - sakė ministras.
Anot R.Karoblio, Rusijos kariuomenėje yra įdiegtos naujos technologijos: elektronikos, automatizuoto valdymo sistemos, naudoti bepiločiai orlaiviai, aktyvuotos ir kitos modernios sistemos, atlikti jų koviniai bandymai.
„Tai yra nebe ta kariuomenė, kuri buvo 2009 metais Gruzijoje, net nebe ta, kuri buvo 2014 metais Ukrainoje. Matyti, kad mokomasi iš pamokų Sirijoje. Rusijos kariuomenė stiprėja, greitėja sąveika ir kiti elementai“, - teigė R.Karoblis.
Jis pabrėžia, kad reaguojant į iššūkius būtina tęsti NATO sąveiką, prisitaikyti prie naujos konvencinės grėsmės, stiprinti Lietuvos apginamumą modernizuojant kariuomenę, didinti visuomenės atsparumą, kartu su NATO partneriais pasirengti ne tik atgrasymui, bet ir gynybai.
Vis dėlto išvadose kariuomenės ir ministerijos atstovai pažymi, jog pratybų veiksmai „neperaugo į didesnio ar mažesnio pobūdžio provokacijas, išskyrus nedidelius incidentus“.
Kariuomenės vadas Vytautas Žukas sako, kad NATO gynybos planai parengti ne vienai Lietuvai, o visoms Baltijos valstybėms ir Lenkijai, tad visi veiksmai būtų derinami su šiomis valstybėmis.
Bendri Rusijos ir Baltarusijos kariniai mokymai „Zapad“ vyko rugsėjo 14 – 20 dienomis. Pratybų metu du iš Rusijos pagrindinės dalies į Karaliaučiaus sritį skridę transporto orlaiviai pažeidė Lietuvos oro erdvę ties Kuršių nerija. Rusai teigia taip padarę, kai gavo Lietuvos oro eismo pareigūnų leidimą, nes norėjo išvengti nepalankių oro sąlygų. Vilnius tikina, kad leidimas įskristi į šalies oro erdvę lėktuvams „Il-76“ nebuvo suteiktas.
Krašto apsaugos ministras antradienį „Zapad“ vertinimą taip pat pristato Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šakalienė įvardijo, ką įžvelgia siūlyme atnaujinti gynybos susitarimą
Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė opozicinių konservatorių siūlymą atnaujinti prieš trejus metus pasirašytą partijų susitarimą dėl gynybos vadina šios politinės jėgos pirmininko rinkimų atspindžiu. ...
-
LSDP: koalicinė taryba pirmadienį nebus šaukiama
Valdančiosios daugumos partneriams prakalbus apie poreikį rinktis į koalicinę tarybą, Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) tvirtina, jog pirmadienį toks posėdis šaukiamas nebus. ...
-
Kubilius pateikė savo versiją dėl europinių lėšų gynybai: įvardijo, kas turi priimti sprendimą
Europos Komisijos narys Andrius Kubilius sako, kad sprendimą dėl europinių lėšų gynybai turės priimti Bendrijos lyderiai, o ne jis. ...
-
Dėl atlasų, kuriuose Krymas – Rusijos dalis, pateikė skundą
Seimo konservatoriai pateikė skundą Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai dėl viename sostinės knygynų parduodamų pasaulio atlasų. Pastaruosiuose leidiniuose Krymas ir rytinės Ukrainos teritorijos vaizduojamos kaip Rusijos dalis. ...
-
Įspėja dėl grėsmių iš Rusijos: iš tikrųjų jau šiuo metu esame konflikte
Ketvirtadienį Baltijos šalių gynybos ministrams pasirašius bendrų veiksmų komunikatą, krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė pabrėžia turinti lūkestį, jog šią vasarą Hagoje vyksiantis NATO viršūnių s...
-
VTEK pradėjo tyrimą dėl Mažeikių merės galimo interesų konflikto
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) trečiadienį pradėjo tyrimą dėl Mažeikių rajono savivaldybės merės Rūtos Matulaitienės galimai supainiotų viešųjų ir privačių interesų. ...
-
Latvija pasirengusi pratyboms priimti Lietuvos karius, Šakalienė žvalgosi į Vokietiją
Poligonų stingančiai Lietuvai žvalgantis, kurie partneriai užsienyje galėtų priimti šalies karius pratyboms, Latvijos gynybos ministras skelbia apie pasirengimą bendradarbiauti, o Lietuvos ministrė taip pat domisi galimybe treniruotis Vokietijoj...
-
JT pareigūnas Vilniuje: rinkimai Baltarusijoje neturi esminių demokratijos pagrindų
Prezidento rinkimai Baltarusijoje vyksta nesilaikant pagrindinių demokratijos pagrindų, todėl jie negali būti laikomi nei laisvais, nei sąžiningais, ketvirtadienį Vilniuje surengtoje spaudos konferencijoje teigė Jungtinių Tautų (JT) specialusis prane...
-
Šaukiama koalicinė taryba: Žemaitaičio atsiprašymo nebeužteks
Socialdemokratė Rasa Budbergytė „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio pasisakymus apie Ukrainą laiko žalingais valstybei. Todėl Seimo vicepirmininkė neabejoja, kad šis klausimas bus aptarinėjamas pirmadienį vyksian...
-
Po Žemaitaičio pareiškimų pratrūko: koalicijos dienos gali būti suskaičiuotos
Po kontroversiškų „Nemuno aušros“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio pasisakymų apie Ukrainą, Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Linas Kukuraitis sako – tokie koalicijos partnerio parei&scaron...