- Saulius Jakučionis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Po Vokietijos kanclerės Angelos Merkel pasitraukimo Lietuvos diplomatijai kils iššūkis įtikinti kitus politikus Berlyne dėl savo saugumo interesų, sako politologas Ramūnas Vilpišauskas.
Pasak Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) direktoriaus, kitos Vokietijos partijos, ypač „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) ar socialdemokratai (SPD), turi mažiau palankų Lietuvai požiūrį į Rusiją.
Be to, kol kas neaišku, kas užims A. Merkel vadovaujamos krikščionių demokratų partijos (CDU) vairą.
„Žinome, kad kai kurių partijų, pavyzdžiui, socialdemokratų ar AfD atstovų požiūris į Lietuvai svarbius klausimus yra kitoks nei CDU ar kanclerės Merkel“, – BNS pirmadienį sakė R. Vilpišauskas.
„Lietuvos diplomatijai reikėtų aktyviai dirbti tam, kad įsipareigojimai Lietuvai išliktų ir Vokietija toliau suprastų, kas mums rūpi ir kas mums yra svarbiausi nacionalinio saugumo klausimai“, – pridūrė jis.
Lietuvos diplomatijai reikėtų aktyviai dirbti tam, kad įsipareigojimai Lietuvai išliktų ir Vokietija toliau suprastų, kas mums rūpi ir kas mums yra svarbiausi nacionalinio saugumo klausimai.
Vokietijos kanclerė pirmadienį pranešė nebesieksianti perrinkimo CDU pirmininke gruodį, o šalies Vyriausybei vadovausianti iki kadencijos pabaigos 2021 metais.
Tai ji paskelbė po nesėkmingų regioninių rinkimų Hesene ir Bavarijoje, apie silpstantį palaikymą CDU signalizuojant ir pernai rugsėjį vykusių nacionalinių rinkimų rezultatams.
Vokietija yra viena svarbiausių Lietuvos ekonominių partnerių. Be to, vokiečiai pernai ėmėsi vadovauti Lietuvoje dislokuotam tarptautiniam NATO batalionui, pardavė šalies kariuomenei daug ginkluotės.
Pasak R. Vilpišausko, Vokietijos ateities užsienio politika priklausys ir nuo to, ar iširs vadinamoji didžioji koalicija tarp A. Merkel vadovaujamos CDU ir socialdemokratų.
Jo teigimu, pačios A. Merkel politikai iki 2021 metų didelę įtaką turės ir tai, kas perims CDU vairą – kol kas kandidatais į šį postą įvardijami ir artimi kanclerės sąjungininkai, ir jos kritikai.A. Merkel pirmadienį paskelbė nesirinksianti įpėdinio ir paliksianti teisę dėl CDU vadovo spręsti pačiai partijai.
„Labai daug kas priklausytų, vertinant tolesnę Vokietijos užsienio politiką, nuo to, kas bus naujuoju CDU vadovu ar vadove ir kaip rinkėjai Vokietijoje toliau vertins tiek CDU, tiek šią Vyriausybę, tiek pačią kanclerę“, – kalbėjo R. Vilpišauskas.
„Asmenybė, žinoma, yra svarbi ir A. Merkel atliko svarbų vaidmenį suprantant Lietuvos rūpesčius ir Lietuvai aktualius klausimus, įskaitant ir NATO pajėgų dislokavimą. Jos asmeniniai ryšiai su Lietuvos vadovais (...) buvo svarbūs, tačiau šalia viso to yra ir bendresnė šalies užsienio politika, ir institucijos, ir struktūros, tokios kaip NATO ar ES“, – sakė politologas.
„Yra strateginė kultūra, tie dalykai, kurie keičiasi lėčiau, galų gale ir išorės įvairūs veiksniai, kaip kintanti JAV užsienio politika ir įvairios grėsmės mūsų kaimynystėje“, – teigė jis.
A. Merkel vadovavo CDU nuo 2000 metų, o 2005 metais tapo kanclere.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šakalienė: reikia ieškoti naujų galimybių pritraukiant JAV investicijas gynybos srityje6
Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė sako, kad reikia ieškoti naujų galimybių pritraukiant Jungtinių Amerikos Valstijų investicijas į Lietuvą, ypač – gynybos srityje. ...
-
Skvernelis siūlo Sausio 13-ąją paskelbti valstybės švente10
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis siūlo Sausio 13-ąją paskelbti valstybės švente. ...
-
Panevėžio mero posto ketina siekti šeši kandidatai, Jonavos ir Joniškio – po keturis
Dėl Panevėžio miesto mero posto kovą nori varžytis šeši politikai, dėl Jonavos ir Joniškio rajono merų – po keturis, penktadienį pranešė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). ...
-
Finansų ministras po viceministro pasisakymų: tai – vienintelis komentaras2
Finansų ministras Rimantas Šadžius sako neabejojantis viceministro Valentino Gavrilovo lojalumu Lietuvos valstybei, todėl jis gali tęsti darbą. ...
-
Dėl finansų viceministro – pikta reakcija iš Prezidentūros11
Finansų viceministro Valentino Gavrilovo teiginius, kad jis ir toliau švęs gegužės 9-ąją kaip pergalės Antrajame pasauliniame kare dieną Prezidentūra vadina nesuprantamais. ...
-
Budrys: Lietuvai reikalinga Pekine veikianti ambasada8
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, jog Lietuvai reikalinga Kinijoje veikianti šalies ambasada. ...
-
Žemaitaitis teisme: sužinojome skandalingą faktą56
Seimo nario, partijos „Nemuno aušra“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio byloje dėl neapykantos kurstymo prieš žydus liudijusi istorikė Nijolė Maslauskienė sakė, kad nėra duomenų teigti, jog žydai labiausiai prisidėjo prie s...
-
Kremlius puolė reaguoti į Nausėdos žodžius apie Kaliningradą50
Prezidentui Gitanui Nausėdai pareiškus, kad „Karaliaučius niekada netaps Kaliningradu“, Maskva tokią Lietuvos vadovo poziciją vadina „teritorinėmis pretenzijomis“. ...
-
Tik pradėjusio dirbti ministro sprendimas – jau ant Seimo komisijos stalo5
Žiniasklaidoje pasklidus informacijai, kad aplinkos ministras Povilas Poderskis pradėjęs darbą atšaukė naujai suformuotą buvusios savo darbovietės valdybą, šį klausimą nusprendė nagrinėti Seimo Antikorupcijos komisija, praneša ...
-
Šimonytė neutralumo nesilaikė: parėmė vieną iš kandidatų į TS-LKD pirmininkus13
Buvusi premjerė Ingrida Šimonytė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininko rinkimuose rems buvusią švietimo ministrę Radvilę Morkūnaitę-Mikulėnienę. ...