- Gedas Salyga (LNK)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuva parengė ir Vakarams siūlo planą, kokį atkirtį Europos Sąjunga ir NATO turėtų duoti rusams dėl jų rengiamų sabotažų. Priemonių yra rimtų: iki NATO 5-ojo straipsnio aktyvavimo, kas jau reikštų pasiruošimą karui, arba patiems rusams taip apsunkinti gyvenimą, kad tektų susimąstyti, ar verta tęsti.
Kęstutis Budrys – pirmą kartą Briuselyje kaip Lietuvos užsienio reikalų ministras.
K. Budrys Briuselyje prisistatė skambiai. Pranešė, kad Lietuva parengė Rusijos hibridinių veiksmų suvaldymo strategiją – kokį atkirtį NATO ir Europos Sąjunga turi duoti rusams dėl jų sabotažų: Vakaruose kartojasi sprogimai, gaisrai, gadinami laidai, vamzdynai, iš Lietuvos siųstos lėktuvuose savaime užsidegti turėjusios siuntos.
Atgrasymo būdas yra bausti ir aiškiai komunikuoti, kad bausime ir turime priemonių tam padaryti.
Jau net Vakarų šalių žvalgybos vadai viešai kalba, kad rusai su sabotažais visai nutrūko nuo grandinės.
„Atgrasymo būdas yra bausti ir aiškiai komunikuoti, kad bausime ir turime priemonių tam padaryti. Tai, ką mes siūlome – kad ES strategija, atsakant į hibridines atakas, remtųsi baudimu“, – kalbėjo užsienio reikalų ministras K. Budrys.
Lietuvos siūlomas atsakas – iki NATO 5-ojo straipsnio aktyvavimo, kai viena NATO šalis prašytų viso NATO aljanso pagalbos apsiginti nuo rusų. Yra ir kitų priemonių.
„Strateginių dilemų kūrimas Rusijai – kaip išnaudojimas visų legalių instrumentų, kuriuos turime. Imtinai, pavyzdžiui, NATO formate iki 5-ojo straipsnio aktyvavimo, jeigu ta hibridinė ataka jau yra tokio masto, kad prilyginama konfliktui“, – aiškino prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė.
Strategine dilema vadinamas priešininkui labai skausmingas sprendimas, kai Rusija jau svarstytų, ar tęsti. Kokias strategines dilemas siūlo Lietuva, nebus viešinama.
„Mes siūlome tam tikras priemones, kaip įvertinti, kas būtų paveiku Rusijos pusei, kaip sukelti poveikį, kuris darytų žalą. Galiausiai tai lemtų sprendimus permąstyti iš naujo: ar tikrai mums verta eiti ir kažką sudeginti, nes jei ES sureaguos vieningai ir padarys mums poveikį kitose srityse, gal to neverta daryti“, – svarstė užsienio reikalų ministras.
Nuo pat invazijos į Ukrainą pradžios kalbama, kad Vakarai tebeturi rusams skausmingų sprendimų. Pavyzdžiui, visiškai uždaryti Europos Sąjungos sienas rusams, stabdyti rusų ar rusiškų krovinių tranzitą per Vakarus.
Kol kas Europos Sąjunga kalba apie jau tradicines sankcijas rusams ir jų partneriams.
„Užsienio reikalų ministrai priims 15-ąjį sankcijų paketą dėl Ukrainos. Į jį įtrauktas sankcijų taikymas šešėliniam rusų laivynui. Taip pat sankcijos Šiaurės Korėjos pareigūnams, Kinijos bendrovėms“, – pranešė ES užsienio politikos vadovė Kaja Kallas.
Tačiau priimant naujas sankcijas, numatoma vis daugiau išimčių ankstesnėms.
Kol kas palankiai Lietuvos planą vertina kitos Baltijos šalys, Lenkija, Čekija, Švedija, Rumunija. Jei planas NATO ar Europos Sąjungoje nebūtų patvirtintas vienbalsiai, Lietuva norėtų, kad planą taikytų ir mažesnė Vakarų šalių grupė.
„Kritiniu atveju, jei nepavyktų, galima kalbėti, kad tas priemones taiko šalys bendramintės. Tačiau pasikartosiu, tikslas yra kolektyvinis NATO ir ES atsakas“, – sakė A. Skaisgirytė.
„Ne viskas yra NATO dėžėse. Turėtų ir ES iš savo pusės imtis veiksmų ne tik stiprindama atsparumą, bet ir siekdama paveikti Rusijos elgesį“, – akcentavo K. Budrys.
Gali susidaryti įspūdis, lyg dokumentas specialiai pataupytas efektyviam Gintauto Palucko Vyriausybės startui užsienyje. Rusijos hibridinių atakų suvaldymo strategiją rengė praėjusi konservatorių Vyriausybė su ministru Gabrieliu Landsbergiu. Strategija rudenį pristatyta Valstybės gynimo tarybos nariams, tačiau paviešinta ir Vakarams pristatoma tik dabar.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
LŽP pirmininke dvejų metų kadencijai perrinkta Ieva Budraitė3
Neparlamentinės Lietuvos žaliųjų partijos (LŽP) pirmininke dvejų metų kadencijai perrinkta Ieva Budraitė. ...
-
VRK panaikino „čekiukų“ byloje nuteistos Birštono tarybos narės Zdanavičienės mandatą2
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) panaikino „čekiukų“ byloje kalta pripažintos Birštono savivaldybės tarybos narės Dainos Zdanavičienės mandatą. ...
-
V. Tutkus išėjo iš krikščioniškosios demokratijos partijos: pasirinko kitą8
Laikinai Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partijai (LKDP) vadovavęs Valdas Tutkus grįžo į Lietuvos regionų partiją. ...
-
Parlamentinės partijos iškėlė kandidatus į Joniškio, Jonavos bei Panevėžio merus
Artėjant kovą vyksiantiems pirmalaikiams Panevėžio miesto, Joniškio bei Jonavos rajonų merų rinkimams, parlamentinės šalies partijos savivaldybėse jau iškėlė savo kandidatus. Tarp politinių jėgų atstovų – partijų skyri...
-
Šakalienė: reikia ieškoti naujų galimybių pritraukiant JAV investicijas gynybos srityje12
Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė sako, kad reikia ieškoti naujų galimybių pritraukiant Jungtinių Amerikos Valstijų investicijas į Lietuvą, ypač – gynybos srityje. ...
-
Skvernelis siūlo Sausio 13-ąją paskelbti valstybės švente12
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis siūlo Sausio 13-ąją paskelbti valstybės švente. ...
-
Panevėžio mero posto ketina siekti šeši kandidatai, Jonavos ir Joniškio – po keturis
Dėl Panevėžio miesto mero posto kovą nori varžytis šeši politikai, dėl Jonavos ir Joniškio rajono merų – po keturis, penktadienį pranešė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). ...
-
Finansų ministras po viceministro pasisakymų: tai – vienintelis komentaras7
Finansų ministras Rimantas Šadžius sako neabejojantis viceministro Valentino Gavrilovo lojalumu Lietuvos valstybei, todėl jis gali tęsti darbą. ...
-
Dėl finansų viceministro – pikta reakcija iš Prezidentūros13
Finansų viceministro Valentino Gavrilovo teiginius, kad jis ir toliau švęs gegužės 9-ąją kaip pergalės Antrajame pasauliniame kare dieną Prezidentūra vadina nesuprantamais. ...
-
Budrys: Lietuvai reikalinga Pekine veikianti ambasada9
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, jog Lietuvai reikalinga Kinijoje veikianti šalies ambasada. ...