- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Diskusija „Saugūs ir konkurencingi tarp didžiųjų Europoje ar vis dar savo kelio ieškantys viduje“ TS-LKD Kauno skyrių sueiga pradėjo politinį sezoną. „Žiūrime į tuos, kuriems reikia padėti, ir pamirštame, kad valstybės sėkmę kuria sėkmė. Mums reikia keisti savo mąstymą. Neužmiršti tų, kuriems reikia padėti, ir didesnį dėmesį skirti sėkmę kuriantiems“, – sakė diskusijoje dalyvavęs Europos Parlamento (EP) narys Andrius Kubilius.
Dešimtmečio perspektyva
Nors akistata su karu ir nurėžė reikšmingą praėjusių metų ekonomikos rezultato dalį, Lietuva, anot ekspertų, šiuos išbandymus atrėmė pasirengusi kone geriausiai per visą nepriklausomybės istoriją.
Įžvalgomis apie Rusijos karo sukeltus ekonominius ir finansinius iššūkius, Lietuvos vaidmenį karo kontekste, apie ekonomikos padėtį Lietuvoje ir verslo iššūkius nestabilioje geopolitinėje aplinkoje dalijosi EP narys A. Kubilius, finansų ministrė Gintarė Skaistė, buvęs Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis ir diskusiją moderavęs KTU prof. Rytis Krušinskas.
Ukraina ir teisinga Vakarų politika Ukrainos atžvilgiu gali lemti didelių pokyčių pozityvia kryptimi didesniam regionui, t. y. ir Baltarusijai, ir tai pačiai Rusijai.
„Nėra abejonių dėl mūsų solidarumo su ukrainiečiais, lygiai kaip ir EP. Yra suvoktos praeities geopolitinės klaidos, – diskusiją pradėjo A. Kubilius. – Labai reikšmingai atrodo praėjusių kelių savaičių Europos lyderių kalbos apie ambicingą ES plėtrą, apimant ir Ukrainą, ir Balkanus, turint tikėjimo, kad ta plėtra gali būti baigta iki 2030 m.“
Ką tai reiškia verslui? Visi supranta, kad Ukraina savo resursais yra labai turtinga šalis. Anot A. Kubiliaus, tenka girdėti iš prancūzų ekspertų, kad Kyjive jau šiandien yra pilna britų investuotojų. Britai turi aiškią strategiją – remia Ukrainą kare, tiekia ginklus, o iš paskos eina investuotojai su draudimo operacijomis. Tai gali būti pavyzdys Lietuvai, kaip galėtume matyti perspektyvas.
„Bandau matyti dešimtmečio perspektyvą ir sakau, kad artimiausias dešimtmetis bus, metaforiškai pavadinčiau, Ukrainos dešimtmetis. Pergalė kariniuose frontuose, tada – atstatymas, Ukrainos įsiliejimas į ES“, – pabrėžė EP narys.
Galime konkuruoti
Rusijos karas Ukrainoje apnuogino Europos, drauge ir Lietuvos energetinį pažeidžiamumą: didžiulę priklausomybę nuo iškastinio kuro ir geopolitiškai nestabilių jo tiekėjų, nepakankamą vietinės elektros energijos generaciją iš alternatyvių išteklių ir per mažą tiekimo kanalų diversifikaciją.
Finansų ministrė G. Skaistė pabrėžė, kad Lietuvos produktyvumas, nepaisant karo grimasų, auga. To, kas atsiperka ilguoju laikotarpiu: susitarimas, investicijos į infrastruktūrą, mokslinius tyrimus, darbo užmokestį, rezultatas bus.
„Žiūrint į trumpesnį laikotarpį, Lietuvoje pamatėme augimą energetikos sektoriuje. Anksčiau buvome priklausomi nuo rusiško iškastinio kuro – dujų, taip pat elektros, o dabar turime visai kitų galimybių“, – tęsė G. Skaistė.
Karas privertė visą Europą keistis, paspartinti investicijas į žaliąją energetikos transformaciją. Toks neišvengiamas ir staigus persiorientavimas – ekonomiškai skausmingas, brangus ir nepatogus, tačiau po šios šoko terapijos visas regionas turėtų tapti gerokai atsparesnis, žalesnis, tvaresnis ir konkurencingesnis.
Andrius Kubilius. Justinos Lasauskaitės nuotr.
„Matau, kad galime tapti stiprūs ir konkurencingi energetikos srityje, galime tapti perteklinės energijos gamybos šalimi. Nori konkuruoti – turi turėti kvalifikuotą darbo jėgą. Kur Lietuva gali būti sėkmingai konkurencinga? Biotechnologijos gana stiprios, lazeriai, energetika“, – keletą prioritetinių sričių paminėjo A. Kubilius.
Raginimai bendruomenėms
Vis dėlto esminiu momentu Lietuvos vystymesi diskusijos dalyviai minėjo mąstymo keitimą, o kalbėdami apie konkurencines galimybes atsigręžė į Lietuvos universitetus – ateityje stiprius ir stiprinančius valstybę.
„Aš esu elitinės filosofijos šalininkas. Filosofas Arvydas Šliogeris kalbėjo apie tai, kad istorijoje nėra buvę, kad valstybes kurtų proletariatas, valstiečiai. Valstybės kūrimas visada buvo susipratusios aristokratijos darbas“, – R. Dargis akcentavo politinio, akademinio elito bendravimo būtinumą, esą šiandien vis dar stebima didžiulė akademinio elito dalyvavimo valstybei svarbiuose klausimuose stoka.
„Ko Lietuvai reikia? Viešosios ir politinės pokalbių kultūros. Ji kažkur pranykusi. Reikia grąžinti. Čia aš matau vieną iššūkių“, – apie svarbą gebėti susitarti kuriant sėkmingą valstybę kalbėjo A. Kubilius. Būtina ugdyti stiprius žmones, kurie susitartų, didinti pokyčius versle, siekti socialinio stabilumo, valstybės paslaugų prieinamumo.
Tam pritarė ir TS-LKD Kauno skyrių sueigos pirmininkas Paulius Lukševičius: „Kauno stuburas – verslas. Mes tai puikiai žinome ir suprantame. Būdami atvira bei su visomis miesto bendruomenėmis bendraujančia politine jėga, norime bendradarbiauti.“
Prieš kokius penkiolika metų daryta Eurobarometro apklausa įvairiose šalyse. Klausta, ar žmonės dalyvauja kokioje nors bendruomeniškoje veikloje. 90 proc. švedų atsakė, kad dalyvauja, ir tik 10 proc. atsakė nedalyvaujantys, o Lietuvoje buvo atvirkščiai – 10 proc. sakė dalyvaujantys, 90 proc. – ne.
Anot A. Kubiliaus stiprios bendruomenės – verslo, mokslo, socialinių sričių, net ir profsąjungos turėtų kalbėti ne tik apie atlyginimus, bet ir apie valstybės kūrimą plačiąja prasme:„Tai štai ką padarė sovietai – sugriovė visuomenės bendruomenišką vidinę struktūrą. Mums reikia ją susigrąžinti.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Budrys su Airijos vicepremjeru aptarė Lietuvos paramos Ukrainai ir saugumo klausimus
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys su naujuoju Airijos vicepremjeru, užsienio reikalų, prekybos ir gynybos ministru Simonu Harrisu (Saimonu Harisu) aptarė Lietuvos paramos Ukrainai ir saugumo klausimus. ...
-
Šadžius sako tebetikintis Gavrilovo lojalumu Lietuvai, profesiniais gebėjimais
Finansų ministras Rimantas Šadžius pirmadienį pareiškė tebetikintis viceministro Valentino Gavrilovo lojalumu Lietuvai ir profesiniais gebėjimais. ...
-
Lietuva ragina ES remti su Rusijos energetiniu šantažu susiduriančią Moldovą
Šiaurės ir Baltijos šalys, Airija ragina Europos Sąjungą (ES) remti su Rusijos energetiniu šantažu susiduriančią Moldovą, pranešė Užsienio reikalų ministerija. ...
-
Sureagavo į Ievos Kačinskaitės-Urbonienės liudijimą: raginčiau kreiptis iš karto
Buvusiai parlamentarei Ievai Kačinskaitei-Urbonienei užsiminus apie praėjusią kadenciją Seime patirtą seksualinį priekabiavimą, parlamento Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė Aušrinė Norkienė akcentuoja, kad politikė apie tai prabilo ...
-
Premjeras palaiko idėją Lietuvoje rengti Europos krepšinio čempionatą
Premjeras Gintautas Paluckas pritartų idėjai Lietuvoje 2029-aisiais rengti Europos krepšinio čempionatą, nes toks sporto renginys valstybei finansiškai būtų naudingas. ...
-
Paluckas nesureikšmina Žemaitaičio pasisakymų apie Ukrainą
Premjeras Gintautas Paluckas nemano, kad „Nemuno aušros“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio pareiškimai apie Ukrainą neturi neigiamo poveikio. Visgi, pasak jo, koalicinėje taryboje ketinama padiskutuoti apie tai, kaip politikai sav...
-
Paluckas sako svarstantis dėl Gavrilovo kreiptis į VSD
Premjeras Gintautas Paluckas sako svarstantis kreiptis į Valstybės saugumo departamentą (VSD) dėl finansų viceministro Valentino Gavrilovo, nors teigia kol kas nesuabejojęs jo lojalumu Lietuvai. ...
-
Ieva Kačinskaitė-Urbonienė sako Seime patyrusi seksualinį priekabiavimą
Buvusi parlamentarė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė sako praėjusios kadencijos Seime patyrusi seksualinį priekabiavimą – nepriimtinų veiksmų sulaukė iš tuometinio vyresnio kolegos, pirmadienį pirmadienį pranešė naujienų portalai &b...
-
Gabrielius Landsbergis ėmėsi naujos veiklos
Buvęs Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pradėjo kurti tinklalaidę. Iš aktyvios politikos pasitraukęs politikas naujoje tinklalaidėje „Eskal...
-
Budrys įšaldytą turtą Rusijai siūlo grąžinti su viena sąlyga
Lietuvos užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, kad Vakarų įšaldytą Rusijos turtą būtų galima grąžinti mainais į Maskvos kompensacijas Ukrainai. ...