- Milena Andrukaitytė / BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Grupė opozicijos parlamentarų siūlo alternatyvias pataisas dėl ambasadorių skyrimo: jomis būtų įtvirtinta galimybė ypatingais atvejais prezidentui siūlyti kandidatą į diplomatinio atstovo pareigas.
Pataisų iniciatorius, Seimo Užsienio reikalų komiteto vicepirmininkas „valstietis“ Giedrius Surplys sako, kad jo su opozicijos atstovais siūlomas projektas įstatyme įrašytų šiuo metu jame neapibrėžtą dabartinę diplomatų skyrimo tvarką.
„Įstatymo projektu siekiama aprašyti nusistovėjusią paprotinę ambasadorių atrankos tvarką. Ji kol kas nenustatyta jokiame įstatyme“, – BNS sakė G. Surplys.
Jis tvirtino alternatyvų projektą registravęs, nes anksčiau URK vadovo konservatoriaus Žygimanto Pavilionio su grupe kolegų registruotos pataisos, „valstiečio“ vertinimu, prieštarauja Konstitucijai.
„Tos pataisos, mano manymu, eliminuoja prezidentą iš ambasadorių atrankos ir todėl prieštarauja Konstitucijai, todėl teikiu alternatyvų variantą“, – teigė URK vicepirmininkas.
D. Surplys su maždaug dešimčia opozicinių kolegų siūlo nustatyti, kad diplomatų atranka organizuojama ir vykdoma užsienio reikalų ministro nustatyta tvarka. Ypatingais atvejais kandidatą galėtų siūlyti prezidentas, įvertinęs asmens išskirtines savybes, atsižvelgęs į užsienio valstybės, į kurią diplomatas skiriamas, specifiką.
Taip pat būtų nustatyta, kad užsienio reikalų ministras, teikdamas ambasadoriaus kandidatūrą apsvarstyti Seimo URK, ją turėtų būti suderinęs su premjeru ir prezidentu, o derinimo procesas „pradedamas ir baigiamas per protingą terminą“.
Pasak G. Surplio, „per protingą terminą“ yra abstrakti sąvoka, tačiau, anot parlamentaro, bet koks konkretus terminas, kaip Ž. Pavilionio projekte, prieštarautų Konstitucijai.
Seimo URK vadovas Ž. Pavilionis su grupe valdančiųjų bei opozicinių demokratų anksčiau registravo pataisas, kuriomis prezidentas būtų įpareigotas motyvuoti, jei atsisako skirti Vyriausybės pateiktą kandidatą, numatytas dešimties dienų terminas.
Diplomatinės tarnybos įstatymo pataisos detaliai apibrėžtų diplomatų skyrimo tvarką, pradedant nuo atrankos procedūros Užsienio reikalų ministerijoje (URM).
Baigus atranką URM, užsienio reikalų ministras, teikdamas diplomatinio atstovo kandidatūrą apsvarstyti Seimo URK, kandidatūrą prieš tai suderintų su ministru pirmininku ir apie teikiamą kandidatūrą informuotų prezidentą.
Įstatyme taip pat būtų įrašyta, kad prezidento sprendimas neskirti Vyriausybės pateikto kandidato diplomatiniu atstovu turėtų būti motyvuotas ir pateiktas Vyriausybei ne vėliau kaip per dešimt darbo dienų nuo sprendimo priėmimo.
Dėl Prezidentūros ir Užsienio reikalų ministerijos nesutarimų pastaruoju metu buvo įšaldytas iš viso 13 Lietuvos diplomatų skyrimas, tarp jų – ir Lenkijoje, bet po trijų prezidento Gitano Nausėdos ir užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio susitikimų praėjusią savaitę pranešta, kad sprendimas rastas.
Įtampą gilino ir išsiskiriančios pozicijos dėl ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje Eitvydo Bajarūno. Šis diplomatas praėjusiais metais sulaukė ambasados darbuotojų kaltinimų mobingu, tad G. Landsbergis spalį iškvietė jį į Vilnių konsultacijoms ir paragino trauktis iš pareigų. Pats ambasadorius nesutinka su kaltinimais.
Tuo metu Prezidentūra laikėsi pozicijos, jog dėl ambasadoriaus elgesio turėtų būti atliktas nepriklausomas tyrimas.
Diskusijas dėl E. Bajarūno ateities skatina ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimas, kad buvo pažeistas įstatymas, drauge su prezidentu lankantis miuzikle. Tiek diplomatas, tiek G. Nausėda su tuo nesutinka.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kondratovičius kolegoms Lenkijoje pristatė Lietuvos siekius įkurti Regionų ministeriją3
Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius viešėdamas Lenkijoje fondų ir regioninės politikos ministrei Katarzynai Pelczynskai-Naleczi (Katažinai Pelčinskai Naleč) pristatė Lietuvos siekius įkurti Regionų ministeriją, žadėjo remti...
-
Premjeras: Baltijos, Skandinavijos šalys ketina geriau stebėti laivus Baltijos jūroje
Per Kalėdas pažeidus povandeninį elektros kabelį tarp Suomijos ir Estijos, Baltijos ir Skandinavijos šalys stiprins laivų stebėseną Baltijos jūroje, sako premjeras Gintautas Paluckas. ...
-
Žemaitaitis tikisi Skvernelio atsiprašymo21
Pasitraukimo iš valdančiosios koalicijos neatmetantis „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis teigia, kad Seimo vicepirmininko klausimas bus svarstomas jau parlamento pavasario sesijoje. Tačiau dėl galimybės jo kandidatūr...
-
Premjeras nesureikšmina Nausėdos ir Žemaitaičio ginčų1
Premjeras Gintautas Paluckas nėra linkęs sureikšminti koalicijos partnerio, „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio ginčų su prezidentu Gitanu Nausėda. Pasak ministro pirmininko, tokie politikų apsižodžiavimai neturi ...
-
VRK pripažino Uspaskichą papirkinėjus rinkėjus1
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pirmadienį pripažino, kad Ledų šventės metu į Seimą kandidatavęs Taikos koalicijos lyderis Viktoras Uspaskichas papirkinėjo rinkėjus šiems nuo scenos dalindamas kuponus. ...
-
VRK Seimo rinkimų dalyviams grąžino apie 73 tūkst. eurų užstatų
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pirmadienį 39 Seimo rinkimų dalyviams grąžino užstatus. ...
-
Benkunskas: su komanda dabar dirbame ties labai rimtu projektu7
Vilniaus meras Valdas Benkunskas sako, kad tai, jog tiek iš sostinės herbo, tiek iš miesto gyvenimo apskritai yra išbraukta upė – yra sovietmečio padarinys, kuris šioje kadencijoje bus taisomas. Jis tikina grąžinsiantis N...
-
Nausėda pareiškė užuojautą dėl buvusio JAV prezidento Carterio mirties3
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda išreiškė užuojautą dėl buvusio Jungtinių Valstijų vadovo Jimmy Carterio (Džimio Karterio) mirties. ...
-
Žurnalistai įvertino praėjusius metus: trys įvykiai pakeitė viską10
Svarbiausias 2024 metų Lietuvos įvykis buvo šalyje vykę Seimo rinkimai, sako naujienų agentūros BNS apklausti Lietuvos žiniasklaidos priemonių redaktoriai ir žurnalistai. ...
-
Lietuva į ES Bendrąjį Teismą teikia Jočienės ir Kalėdos kandidatūras
Į Europos Sąjungos (ES) Bendrojo Teismo teisėjus Lietuva teikia Danutės Jočienės ir Sauliaus Luko Kalėdos kandidatūras, pirmadienį nutarė Vyriausybė. ...