Dėl naujųjų skaitiklių ir mokesčių - sumaištis

Gyventojų laukia dar vienas siurprizas – mokestis už karšto vandens skaitiklių aptarnavimą. Ant karšto vandens vamzdžių bus montuojami protingi apskaitos prietaisai, nepavaldūs sukčiams.

Nebegalės nuslėpti duomenų

Kitais metais atsukus karšto vandens čiaupą, bėgs toks pat pašildytas geriamasis vanduo, kaip ir šiemet. Tačiau kiek ir kam reikės mokėti už šį civilizacijos malonumą – vis dar neaišku.

Energetikos ministerija išplatino informaciją, kad, vadovaujantis Šilumos ūkio įstatymu, nuo kitų metų sausio 1 d. vartotojai turi nuspręsti, iš ko pirks karštą vandenį. Jei iš šilumos tiekėjų – gyventojų namuose turės būti įrengti naujoviški skaitikliai ir atsirasti papildomas mokestis sąskaitose.

Ministerija džiaugsmingai skelbia, kad šilumos įmonės turės priprasti dirbti kitokiomis sąlygomis – karšto vandens nuostolių "gyvatuko" mokesčio pavidalu nebus galima perkelti ant vartotojų pečių. Kitaip tariant, gyventojai žinos, už ką ir kiek moka.

Tačiau pirmiausia vartotojai turi pasirinkti karšto vandens tiekimo būdą. Vienas jų ir bene realiausių, kad karštą vandenį kauniečiams parduos centralizuotas šilumos tiekėjas – bendrovė "Kauno energija". Pastaroji bus priversta priimti po savo sparnu ir tuos gyventojus, kurie nepareikš jokios nuomonės apie savo pasirinkimą.

"Kauno energiją", kaip ir kitų miestų šilumininkus, teisės aktai įgalioja vartotojų namuose įrengti naujus, patikimus apskaitos prietaisus. Mat dėl patiriamų nuostolių nurašyti į sąžiningai mokančių gyventojų sąskaitas nebebus galima.

Naujieji skaitikliai atsipirks?

Energetikos ministerija skelbia, kad gyventojai gali pasirinkti vieną iš dviejų karšto vandens apskaitos prietaisų: paprastus karšto vandens apskaitos prietaisus arba karšto vandens apskaitos prietaisus su nuotoliniu duomenų nuskaitymu.

Kartu ministerija pritaria Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai (VKEKK), kad, pasirinkus prietaisus su nuotoliniu duomenų nuskaitymu, duomenys bus realūs ir neiškraipyti. Esą tuomet visi vartotojai duomenis deklaruos laiku ir negudraudami. Tikinama, kad atsirasiantis šių apskaitos prietaisų aptarnavimo mokestis nebus dirbtinai išpūstas, nes yra reglamentuotas specialios metodikos.

"Energetikos ministerija primena šilumos įmonėms, kad jos privalo informuoti gyventojus apie būtinybę pasirinkti karšto vandens tiekėją ir aiškiai bei išsamiai nurodyti galimas vieno ar kito apskaitos prietaiso įrengimo ir jų aptarnavimo kainas. Kainos tūri būti surašytos skaidriai, išsamiai ir aiškiai", – teigiama ministerijos pranešime.

Energetikos ministerijos atstovai pripažįsta, kad nuotolinis apskaitos prietaisų rodmenų nuskaitymas nėra panacėja visais gyvenimo atvejais. Tačiau manoma, kad reikėtų orientuotis į būtent pastaruosius skaitiklius. Pasak jų, mechaniniai skaitikliai yra pigesni, tačiau jų įrengimas kainuoja beveik tiek pat, o aptarnavimo sąnaudos – daug didesnės. Dėl to per visus ketverius skaitiklio gyvavimo metus jis turėtų atsipirkti ir būti labiau ekonomiškai naudingas, lyginant su mechaniniu skaitikliu.

Vienas skaitiklis – namui

Ar apskritai yra iš ko pasirinkti renkantis karšto vandens tiekėją? Energetikos ministerijos Energijos išteklių, elektros ir šilumos skyriaus vyresnysis specialistas Laurynas Gerikas aiškina, kad galima pirkti karštą vandenį iš jau esamų šilumos tiekėjų arba patiems jį šildyti namo įvade. Pasirinkus pastarąjį variantą, nebūtinai reikia statyti savo katilą. Tiesiog namo įvade galima pirkti šilumą iš šilumos tiekėjo, geriamąjį vandenį iš geriamojo vandens tiekėjo, o gyventojai tarpusavyje pasiskirsto mokesčius.

"Kalbant apie daugiabučius namus, sprendimą turėtų priimti visi gyventojai arba bent dauguma jų. Vartotojų teises ginančių specialistų nuomone, sprendimą turėtų priimti 100 proc. namo gyventojų. Jei namas pirktų karštą vandenį, gyventojai turėtų tarpusavyje susitarti, kaip išsidalytų mokesčius", – komentavo specialistas. Pasak jo, šiuo atveju namo butų savininkai patys turėtų spręsti, ar tikėti turimais karšto vandens skaitikliais, ar juos keisti naujais, kaip padengti nuostolius.

L.Geriko nuomone, pasirenkant karšto vandens tiekėją, patys gyventojai turėtų rodyti daugiau iniciatyvos. Kai kurios daugiabučių namų bendrijos domisi šiuo klausimu. Tačiau daugelyje daugiabučių namų jos net nėra įsteigtos. Tokiu atveju organizuoti gyventojų susirinkimus turėtų namo administratorius.

Pagal ligšiolines taisykles, įstatymo įgyvendinimo pradžia – 2010 m. sausio 1 d. L.Geriko teigimu, dabar rengiami taisyklių pakeitimai, ieškoma bendro sutarimo tarp visų suinteresuotų šalių.

Naujųjų taisyklių projekte yra numatyta veiksmų seka ir jų įgyvendinimo grafikas. Dokumente numatyta, kad pirmiausia šilumos tiekėjai turi pasiūlyti gyventojams karšto vandens tiekimo paslaugą, gyventojai per nustatytą laiką priima sprendimą ir informuoja įmonę. Jei iki 2010 m. balandžio 1 d. gyventojai savo sprendimo nepraneš, karštą vandenį automatiškai jiems parduos šilumą tiekianti bendrovė.

Mokestis – kiekvieną mėnesį

Šilumą tiekiančios įmonės neįsivaizduoja, kaip įmanoma suspėti įgyvendinti minėtas Šilumos ūkio įstatymo nuostatas.

Bendrovės "Kauno energija" generalinis direktorius Rimantas Bakas skaičiuoja, kad jeigu visi centralizuotos šilumos vartotojai jų bendrovę pasirinktų karšto vandens tiekėju, į naujuosius skaitiklius "Kauno energijai" tektų investuoti apie 30 mln. litų. Jei būtų palikti galioti mechaniniai skaitikliai, juos tikrinti turėtų įmonės darbuotojai. "Kauno energijai" esą reiktų priimti apie 400 naujų darbuotojų.

Įmonės duomenimis, Kauno mieste butuose ir individualiuose namuose yra sumontuota apie 143 tūkst. skaitiklių. Kai kuriuose butuose karšto vandens skaitiklių yra ne vienas, bet du – vonios kambaryje ir virtuvėje.

Pasak R.Bako, miesto savivaldybė pirmiausia turi patvirtinti karšto vandens aptarnavimo mokestį. Kauno miesto savivaldybės tarybos sprendimo projekte siūloma patvirtinti 7,47 lito (be PVM) karšto vandens apskaitos prietaisų aptarnavimo mokestį per mėnesį. Šis mokestis bus nuolatinis abonentinis mokestis, į kurį įskaičiuotas ne tik skaitiklio įsigijimas, įrengimas, bet ir aptarnavimas, amortizacija ir kita.

Po to vartotojai spręs, ar pasirinkti šilumininkus karšto vandens tiekėjais. Žinant, kiek bus perkančiųjų karštą vandenį iš "Kauno energijos", bus skelbiamas tarptautinis konkursas skaitikliams įsigyti.

"Kadangi nauja sistema turi pradėti veikti jau nuo sausio 1 d., aiškumo ir logikos – nematau", – komentavo "Kauno energijos" vadovas.

Paklaustas, kodėl netinka iki šiol vandens sunaudojimą skaičiuojantys skaitikliai, įmonės direktorius atsakė klausimu: "Pasakykite man, kaip skaitiklis gali būti be metrologinės patikros? Mes negalime pagal jį pateikti sąskaitos, nes jis metrologiškai neatitinka reikalavimų ir negali būti naudojamas kaip apskaitos prietaisas. Vadovaujantis dabar galiojančiais teisės aktais, sąskaitos pateikiamos nelegaliai. Skaitykite įstatymus ir matysite, kas yra daroma naujai", – patarė R.Bakas.

Jei bute yra du karšto vandens įvadai – atskirai virtuvėje ir vonios kambaryje, reikės dviejų skaitiklių ir mokestis bus dvigubas.

Nenori gaudyti vagių

Daugiabučių gyventojams, nenorintiems turėti reikalų su naujuoju mokesčiu, "Kauno energijos" generalinis direktorius siūlo išeitį. Namo įvade esą galima pasistatyti visam namui bendrą karšto vandens skaitiklį su nuotoliniu nuskaitymu, o po to gyventojai tarpusavyje pasiskirstytų mokesčius.

"Kodėl šilumos tiekėjas turi gaudyti nesąžiningus vartotojus? Namas atsako už savo gyventojus ir kaimynus. Parašykite, kad šios paslaugos teikti mes nenorime. Šilumininkai nenori būti karšto vandens tiekėjai", – kartojo R.Bakas.

Jo teigimu, iki šiol didžioji dalis nuostolių dėl neapmokėto karšto vandens nukeliaudavo į bendrovės "Kauno energija" arba įmonės "Kauno vandenys" nuostolius, o ne į gyventojų sąskaitas per gyvatuko ar šildymo mokesčius.

"Kauno vandenys" nėra karšto vandens tiekėjai, bet iš principo jie vykdo funkciją. Dėl neteisingo deklaravimo jų finansiniai nuostoliai – keli milijonai litų. Dėl nedeklaravimo, vagysčių kenčia karšto vandens tiekėjas", – pridūrė "Kauno energijos" generalinis direktorius.

Kiek maždaug namų ūkių neteisingai deklaruoja vandens skaitiklių rodmenis, S.Bakas negalėjo atsakyti. Tačiau jis pateikė Panevėžio pavyzdį: "Panevėžiečiai šilumininkai vieni pirmųjų tapo karšto vandens tiekėjais. Jie pranešė džiaugsmingą naujieną, kad nuostoliai siekia tik 9 proc. Tai turbūt pats geriausias rezultatas Respublikoje."

R.Bakas atkreipė dėmesį, kad ateityje karšto vandens kaina nebus pastovi, ji priklausys nuo šilumos kainos. Dėl kuro kainos kitimo, šilumos, o taip pat ir karšto vandens kaina gali keistis kiekvieną mėnesį. Tai viena priežasčių, dėl ko yra reikalingas tikslus skaitiklių duomenų nuskaitymas. Antraip galimi nuostoliai dėl kainų kitimo guls ant karšto vandens tiekėjo pečių.

"Kauno energijos" vadovas pasipiktinęs, kad jei žmonės nepasirinks kito varianto, karšto vandens tiekėju automatiškai taps šilumos tiekėjai. Tai bus papildoma našta. Visų pirma, pasak R.Bako, naujiems skaitikliams įrengti reikia ir pinigų, ir žmonių, kurie atliktų šį darbą.

Be to, "Kauno energijos" tiekiamo karšto vandens vartotojais taps visi neaktyvūs, dažnai ir problemų keliantys gyventojai. "Kaip įeisi pas juos į butą pastatyti skaitiklį ar jį nuskaityti? Šis įstatymas – paslėpta diversija prieš šilumos tiekėjus", – kitokio paaiškinimo nerado R.Bakas.

Elena Švažienė, bendrovės "Kauno vandenys" Abonentų skyriaus viršininkė

Pasirinkti karšto vandens tiekėja bendrovę "Kauno vandenys" gyventojai negali. Šilumos tiekėju gali būti tas, kas ruošia karštą vandenį. Tai gali būti ir pati namo bendrija. Kaunas – vienintelis miestas, kuriame žmonės atsiskaitydavo už karštą vandenį geriamojo vandens tiekėjams. Visoje Lietuvoje įmonės perka šaltą vandenį karštam vandeniui ruošti. Pagal įstatymus Kaune egzistuojanti karšto vandens tiekėjo sistema jau prieš dvejus metus turėjo būti pakeista. Mes esame tik šalto, geriamojo vandens tiekėjai. Gyventojai gali atsiskaityti arba pagal įvadinį namo skaitiklį, arba pagal butuose įrengtus skaitiklis. Mes taip pat turime prievolę šalto vandens skaitiklius keisti kas ketveri metai. Visa tai mes darome. Iki šiol tikrinome tiek šalto, tiek karšto vandens skaitiklių rodmenis. "Kauno energija" šios funkcijos neatlieka. Skaitiklių su nuotoliniu nuskaitymu mes nesiūlome, nes gyventojams tai per brangu. Mes statome mechaninius skaitiklius ir pasiliekame galimybę, kad ateityje jų rodmenys galėtų būti nuskaitomi per atstumą. Jei gyventojai turės daugiau pinigų, galbūt bus statomi ir naujoviški apskaitos prietaisai. Kada bus išspręstas klausimas, kas bus karšto vandens tiekėjas, tada "Kauno vandenų" sąskaitose karšto vandens skaitiklių rodmenys išnyks. Nuostoliai patiriami ne vien tik dėl to, kad žmonės vagia vandenį paveikdami skaitiklius, bet ir dėl to, kad laiku nedeklaruoja tikslių skaitiklių duomenų. Dėl to per dvejus metus bent vieną kartą kiekviename bute turi būti patikrinti skaitikliai. Kai kurių namų bendrijos už vandenį atsiskaito pagal įvadinio skaitiklio rodmenis, o mokestį paskirsto gyventojams pagal jų skaitiklių rodmenis. Už karštą vandenį irgi galėtų būti atsiskaitoma panašiai. Karšto vandens tiekėjas turėtų pirkti iš mūsų šaltą vandenį, jį šildyti ir parduoti.

Pagal Šilumos ūkio įstatymą yra trys karšto vandens tiekimo būdai:

1. Karštas vanduo perkamas iš karšto vandens tiekėjo. Su karšto vandens tiekėju atsiskaitoma pagal bute įrengto karšto vandens apskaitos prietaiso rodmenis plius pastovus "gyvatuko" mokestis plius apskaitos prietaisų aptarnavimo mokestis.

2. Šaltas vanduo perkamas iš Geriamojo vandens tiekėjo, o šilumos energija jam pašildyti – iš Šilumos tiekėjo. Su kiekvienu tiekėju atsiskaitoma atskirai pagal įvadinius apskaitos prietaisus už visą name suvartotą produktų kiekį.

3. Individualus karšto vandens ruošimas jo vartojimo vietoje, naudojant kitus energijos šaltinius (dujas, elektrą, kietąjį kurą).

Šaltinis: Energetikos ministerija


Šiame straipsnyje: skaitikliaikarštas vanduo

NAUJAUSI KOMENTARAI

123

123 portretas
nebereikalo savivaldybe parduot kauno energija svajoja , zino kas nutiks vasara kai prades atsijunginet nuo sitos nesamones

OAS

OAS portretas
SIULAU VISIEMS ISIGYTI AUTONOMINI DUJU SILDYTUVA IR KIEKVIENAS BUTE GALES SILDYTIS IKI VALIAI IR SILUMINIAI TINKLAI SUBANKRUTUOS.

Kauniete

Kauniete portretas
seniai laikas gaudyti tuos kurie vagia arba nerašo teisingų duomenų.Visada stebiuosi, kai sąskaitoje pamatau ,kad 100 butų name deklaruota iki 300 kubų karšto vandens ,kai tuo tarpu mes 3 asmenų šeima išnaudojam po 6-7 karšto ir iki 8 šalto.Aplinkui gyvena arba vagys arba sutriai...
VISI KOMENTARAI 43

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

  • Kaip įsirengti namus, kad juose būtų mažiau vietos nerimui
    Kaip įsirengti namus, kad juose būtų mažiau vietos nerimui

    Augant žmonių sąmoningumui, psichologai pastebi naujas nerimo formas. Viena iš jų – ekologinis nerimas, kylantis dėl akivaizdžių klimato pokyčių. Mažinti nerimą galima įvairiomis priemonėmis, tačiau specialistai siūlo pradėti nuo s...

    2
  • Atsakingas vartojimas – be ypatingų pastangų
    Atsakingas vartojimas – be ypatingų pastangų

    „Norint gyventi tvariau, užtenka žengti porą nesudėtingų žingsnių“, – įsitikinusi tvarų gyvenimo būdą prieš daug metų prisijaukinusi kūrybininkė Sigita Petrunina. Pasak jos, atsakingo vartojimo įpročiai greitai tampa ne...

    1
  • Kokias klaidas darome kurdami interjerą
    Kokias klaidas darome kurdami interjerą

    „Lietuviai, kurdami interjerą, tarsi sprendžia savo vidines psichologines problemas. Susitvarko namus ir kartu emocinę būklę“, – sako Dovas Serapinas. Jo teigimu, įrengdami būstą skiriamės nuo kitų europiečių, nes norime labiau i&...

    1
  • Energetikos ir technikos muziejuje kitąmet bus pristatyta ANBO-I lėktuvo kopija
    Energetikos ir technikos muziejuje kitąmet bus pristatyta ANBO-I lėktuvo kopija

    Kitąmet Energetikos ir technikos muziejuje bus pristatyta lėktuvo ANBO-I kopija su integruotu simuliatoriumi, kuris leis virtualiai patirti lėktuvo valdymą. ...

  • Abiturientas perdirbtus butelius paverčia žvakėmis
    Abiturientas perdirbtus butelius paverčia žvakėmis

    Baigęs vidurinę mokyklą, „Saulės“ gimnazijos abiturientas Mantas galvoja apie elektronikos inžinerijos studijas, o kol kas jis tuščius butelius paverčia žvakėmis. ...

    7
  • Įspėja: girliandos gali kelti pavojų
    Įspėja: girliandos gali kelti pavojų

    Prieš šventes dauguma uostamiesčio gyventojų savo namus gražina įvairiomis kalėdinėmis puošmenomis. Vieni langus papuošia girliandomis ir šviečiančiomis lemputėmis, kiti šiuo laikotarpiu namuose jaukumą kuria...

  • Papuoškime ne tik eglutę, bet ir vaišių stalą
    Papuoškime ne tik eglutę, bet ir vaišių stalą

    Kalėdų stalas daugeliui yra pagrindinė šeimos ir draugų susibūrimo vieta. Tačiau per žiemos šventes jo dekoravimas dažnai lieka antrame plane, nes visas dėmesys atitenka eglutei. Kaip papuošti vaišių stalą ir pripildyti v...

    1
  • Kalėdos retro stiliumi
    Kalėdos retro stiliumi

    Į madą grįžta sodrus XX a. septintojo ir aštuntojo dešimtmečių stilius, kuris vis dažniau sublyksi ir kino pramonėje, ir parduotuvių vitrinose. Interjero dizainerė Anna Ilmer aptaria tendencijas, kaip šio stiliaus dekoru nuspalvi...

  • Trys madingos 2025-ųjų spalvos, galinčios papuošti jūsų interjerą
    Trys madingos 2025-ųjų spalvos, galinčios papuošti jūsų interjerą

    Interjero dizaino pasaulis kiekvienais metais pasipildo naujomis idėjomis, tačiau spalvos visuomet išlieka pagrindiniu akcentu, formuojančiu namų atmosferą. 2025-ieji žada būti ypatingi – šių metų tendencijų viršūnėje dom...

  • Į eglutės paieškas – su gamtininku
    Į eglutės paieškas – su gamtininku

    Didžiosios metų šventės neįsivaizduojamos be svarbiausios namų puošmenos – eglutės. Kaip ją tinkamai išsirinkti ir kuo ilgiau išlaikyti? Kokią žaliaskarę rinktis – gyvą ar dirbtinę, nukirstą ar vazoninę? ...

Daugiau straipsnių