Vaikų sportui veržiama kilpa

"Dabar ne laikas apmokestinti treniruotes lankančius vaikus, kai daugelis jų tėvų patys neturi ko valgyti", – neslėpė nerimo garsus lengvosios atletikos specialistas Edmundas Norvilas, protestuojantis prieš ruošiamą įvesti mokestį už sporto užsiėmimus.

Litai – iš tėvų kišenės

Anksčiau miesto politikai nesiryžo patvirtinti šio mokesčio, tačiau jis nenumarintas ir ruošiamas pakartotinai teikti svarstyti.

Siekiama oficialiai įteisinti, kad V.Knašiaus krepšinio mokyklos ir "Gintaro" sporto centro auklėtiniai mokėtų po 25 litus per mėnesį. Kitas įstaigas – Klaipėdos futbolo mokyklą, "Viesulo" ir Klaipėdos sporto centrus lankančių vaikų tėvai piniginę paplonintų po 12 litų.

Kol mokesčio projektas dar kartą pateks į tarybos narių rankas, ietys lūžta ginčuose tarp šių mokyklų atstovų. Vieni teigia, jog be moksleivių pinigų neišgyvens, kiti tvirtina, kad mokesčio našta sužlugdys kai kurias sporto šakas.

"Net trylika mūsų komandų žaidžia įvairiose Lietuvos pirmenybėse, todėl mokestis mums padėtų išgyventi. Ypač kitais metais, kai lėšų mokykla gaus dar mažiau nei šiemet", – dievagojosi V.Knašiaus krepšinio mokyklos direktorius Stasys Kaupys.

Vadovas sakė, kad dėl mokesčio buvo kalbėta su moksleivių tėvais, matančiais realią padėtį ir neprieštaravusiais dėl tokios sumos.

"Rengėme susirinkimą, išaiškinome situaciją. Jie sutiko, kad 25 litai – normali kaina šį laikmetį, – atviravo direktorius. – Tėveliams piniginių tuštinimas – anokia naujiena, nes nė viena kelionė į varžybas užsienyje neišsiversdavo be jų lėšų".

Vienintelio miestui priklausančio "Gintaro" baseino ir to paties pavadinimo centro direktorius Valentinas Šeputis pripažino, kad irgi morališkai pasirengė rinkti mokestį.

"Mes iš miesto gauname labai mažai lėšų, todėl mokestis mums būtų gyvybiškai svarbus, – tvirtino ilgametis baseino vadovas. – Kažkada esame rinkę. Už surinktus pinigus galėsime vykti į varžybas."

"Nesąmonių nesąmonė"

Tačiau mažiau populiarių sporto šakų atstovai nenori girdėti net apie perpus mažesnį mokestį.

"Lengva krepšininkams kalbėti, kai pas juos – vaikų perteklius", – tvirtino E.Norvilas, mokestį pavadinęs nesąmonių nesąmone.

Europos jaunimo ir universiados čempionę greičiausią Lietuvos bėgikę Liną Grinčikaitę išugdęs specialistas tvirtino, jog tėvų kišenės ir taip gerokai kenčia dėl atžalų treniruočių.

"Ar mokesčio iniciatoriai suskaičiavo, kiek per mėnesį vaikams kainuoja kelionės į treniruotę? O jei dar reikia persėsti iš vieno autobuso į kitą, – treneris lenkė pirštus, vardydamas, kur dar nueina tėvelių pinigai. – Be to, medikai rekomenduoja po pratybų suvalgyti bent obuolį ar bananą. Tai vėlgi kainuoja. O jei šeimoje du ar trys vaikai..."

E.Norvilas neslėpė, kad jaunieji sportininkai į varžybas važiuoja už savo lėšas: "Pavyzdžiui, už kelionę į Latviją kiekvienas lengvaatletis metėsi po 60 litų. Vadinasi, moksleiviai tarsi sumokėjo penkių mėnesių mokestį."

Treneris išdavė, jog beveik visų sporto šakų specialistai daro pažeidimus, rinkdami kelionėms lėšas.

"Miesto ir sporto vadovai draudžia rinkti pinigus kelionėms, tačiau patys jų neskiria, – kokioje aklavietėje yra, iliustravo E.Norvilas. – Ar ilgai vaikai treniruosis, jei neišvešime į varžybas? Tegul politikai patvirtina mokesčius toms sporto šakoms, kurios dėl to sutinka, tačiau kam žlugdyti kitas rungtis?"

Ugdytojas net nubrėžė liūdną grandinę: "Jei vaikai nenorės mokėti, nereikės ir trenerių. O kai jų nebus, tuomet nereikės ir miesto Kūno kultūros ir sporto skyriaus".

Ne laiku ir ne vietoje

Dar piktesnis dėl mokesčio Klaipėdos sunkiosios atletikos sporto klubo pirmininkas, nacionalinės rinktinės vyriausiasis treneris Bronislavas Vyšniauskas: "Mokesčiai sportuojantiems vaikams – nesąmonė, už kurią šiandien nėra didesnės. Jį sugalvoti galėjo tik neišprusėliai. Ką mes tuo mokesčiu pasieksime? Šiandien tūkstančiai paauglių negali atsiplėšti nuo kompiuterių. Mūsų, suaugusiųjų, pergalė, jei vieną kitą pavyksta atvilioti į sporto salę. Jei valdininkai priims sprendimą dėl mokesčio, garantuoju, didelė dalis vėl paliks sales, stadionus ir grįš prie kompiuterių arba trinsis mieste."

Jam antrino rankinio specialistas Artūras Juškėnas, tvirtinęs, kad mokestis – ne laiku ir ne vietoje.

"Krepšinį žaisti eina pinigais pertekę aristokratų vaikai, o į kitas sporto šakas – vargšų tėvų, – žodžių nerinko rankininkas. – Jei iš moksleivių imsime reikalauti pinigų, galėsime patys save treniruoti".

Netvirta vadovų pozicija

Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Irenijus Zaleckis linkęs toliau vykdyti sporto politiką be mokesčio: "Mūsų miesto politikams ir valdininkams vaikai nerūpi, todėl sportui pabarsto tik trupinius. Jiems svarbiausia išlaikyti savo postus, algas."

Anot jo, tėvai, kurie turi pinigų ,– užmokės, tačiau neturtingųjų vaikai bus išmesti į gatvę.

I.Zaleckio pavaduotojas Ignas Pocius tvirtino, kad ilgą laiką šis skyrius, irgi buvęs prieš apmokestinimą, šiandien neturi išeities.

"Treneriams sumažinti atlyginimai, mokyklos veiklai nebeturi lėšų, – teigė jis. – Vieša paslaptis, jog vyksta nesankcionuoti pinigų rinkimai."

Pavaduotojas įsitikinęs, kad kitais metais bus dar keblesnė padėtis, nes politikai sportui skirs mažai lėšų. "Jei neleis rinkti pinigų, nežinau, kaip išgyvens sporto šakos", – pečiais traukė jis.

I.Pocius sutiko, jog laikas mokesčiui – netinkamas. Remdamasis kitų miestų pavyzdžiais jis garantavo, kad įvedus rinkliavą vaikai nespruks iš sporto salių.

"Esame numatę tvirtus saugos mechanizmus, – suokė pavaduotojas. – Vaikams, kurių tėvų mažos pajamos arba jie iš daugiavaikės šeimos, mokėti nereikės. Taip pat nustosime imti iš moksleivio, kurio vienas tėvelių neteks darbo. Nereikės mokėti ir gabiausiems sportininkams, įvairių amžių Lietuvos rinktinių nariams."

Vadovas suskaičiavo, kad per 10 mėnesių surinktų apie 400 tūkst. litų. Visi jie liktų tuose sporto centruose, kurių auklėtiniai mokėtų mokestį.


Įstaigos, sutinkančios rinkti 25 litų mokestį

V.Knašiaus krepšinio mokykla – 520 vaikų

"Gintaro" sporto centras – 574 vaikų


Įstaigos, kurioms rekomenduojama rinkti 12 litų mokestį

Futbolo mokykla – 708 vaikai

"Viesulo" sporto centras – 846 vaikai

Klaipėdos sporto centras – 1056 vaikai


Šiame straipsnyje: vaikų sportas

NAUJAUSI KOMENTARAI

pritariu

pritariu portretas
išsilaikys tik sporto valdininkai, sportininkų nebeliks..........

Olga

Olga portretas
'Vienintelio miestui priklausančio "Gintaro" baseino ir to paties pavadinimo centro direktorius Valentinas Šeputis pripažino, kad irgi morališkai pasirengė rinkti mokestį'. Jau 4 metai, kaip moku už vaiko treniruotes Gintaro baseine po 30 litų/mėn. Tai nebesupratau, rinkliava buvo nelegali ar kaip??

ruskė

ruskė portretas
jei taip bus, tada Valstybei 6 mln lt kaliejimams pagerinti neužteks.
VISI KOMENTARAI 11

Galerijos

Daugiau straipsnių