- Asta Dykovienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kas mėnesį Klaipėdos savivaldybėje yra suderinama iki 200 reklaminių iškabų tekstų. Tačiau valdininkai pripažįsta, kad kartais nemažą jų dalį tenka atmesti, nes prie prekės ženklo nebūna prierašo valstybine kalba. Pasitaiko ir taip, kad derinamas projektas gerokai skiriasi nuo iškabinamos reklamos.
Prasilenkia su įstatymu
Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus specialistai pastebi, kad yra ne vienas atvejis, kai su miesto dailininku ir vyriausiąja kalbos tvarkytoja verslininkai išorinės reklamos projektą derina vienokį, o realybėje jis įrengiamas visai kitoks.
„Dažnu atveju apsiribojama prekės ženklu, tekstu be valstybinės kalbos. Kitaip tariant, projektų derinimo mechanizmas nėra garantas, kad iškabos mieste bus tokios, kokios priklauso pagal įstatymus“, – teigė Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėja Kristina Vintilaitė.
Ji pateikė šalia rotušės atidarytos kavinės nelietuviško pavadinimo pavyzdį. Taip ji esą veikė kokius tris mėnesius.
Teigiama, kad projekte buvo nurodyti ir lietuviški užrašai, bet atlikta tik pusė darbo. Nelietuviškos iškabos kabo ir ant baigiamo rekonstruoti vieno Klaipėdos viešbučio.
„Pasirodo, projektas nederintas, nes buvo bandymai išvengti lietuvių kalbos. Lietuviško teksto reklama neatitinka jokių reikalavimų“, – tvirtino K.Vintilaitė.
Reikšmė – nesuprantama
Pasak valdininkų, gyventojai patys informuoja pareigūnus dėl to, kad valstybinė kalba prastai vartojama viešuosiuose užrašuose.
„Kai kurie verslininkai sąmoningai pažeidinėja įstatymus, kabindami neteisingas reklamines iškabas“, – tikino Klaipėdos savivaldybės vyriausioji kalbos tvarkytoja Asta Chrustaliova.
Ji teigia, kad kai nuo 2009 metų mieste buvo parengtos išorinės reklamos taisyklės, lietuviškų įmonių pavadinimų Klaipėdoje gausėja, tačiau jų reikšmę suprasti sunku.
„Yra simbolinių pavadinimų, kurie skamba keistai. Jie sudaryti iš kelių skirtingų skiemenų, bet galūnės lietuviškos – pavyzdžiui, „Baresta“, „Garesta“. Nežinai, ką jie reiškia, bet sudaryti pagal lietuvių kalbos taisykles, todėl teisėti“, – paaiškino A.Chrustaliova.
Tačiau šalia užrašo esą būtina pateikti išaiškinimą, kuo ši įstaiga užsiima, kokias paslaugas teikia.
Derins Kalbos komisija
Senamiestyje įsikūrusių įstaigų pavadinimai derinami griežčiau nei kitose miesto dalyse. Iškabos turi įveikti miesto dailininko, kalbos tvarkytojo ir paveldosaugininko filtrą.
„Pagal Vyriausybės nutarimą nuo šių metų gegužės visi pavadinimai, kurie bus registruojami Registrų centre, bus vertinami kalbiškai, o tai darys Valstybinė lietuvių kalbos komisija“, – sakė A.Chrustaliova.
Teigiama, kad iki šiol kalbos tvarkytojai susidurdavo su tam tikrais sunkumais, nes verslininkai registruodavo bet kokius pavadinimus, neretai netaisyklingus, todėl derinant išorinės reklamos tekstus iškildavo nesusipratimų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pristatytas Klaipėdos veiklos plano projektas 2025–2027 m.: kasmet prireiks per 500 mln. eurų
Klaipėdos gyventojams pristatytas 2025–2027 metų Strateginio veiklos plano projektas. Planuojama, kad programoms įgyvendinti kasmet prireiks po daugiau kaip 500 mln. eurų. ...
-
Klaipėdoje priedangų skaičius tebeauga
Klaipėdoje daugėja priedangų – jų skaičius šiuo metu siekia 90. Pavojaus atveju jose pasislėpti galėtų apie 31 tūkst. žmonių. Nuolatos ieškoma ir kitų galimų naujų priedangų vietų. O gyventojams skaitomos paskaitos civilin...
-
Tragiško likimo majorui Oksui skirs knygą1
Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos metinės šiandien bus minimos ne tik uostamiestyje, bet ir Kaune, kur bus pagerbtas ir vienas pagrindinių šios kovinės operacijos vadų – Juozas Tomkus, slapyvardžiu Oksas. Ši trag...
-
Naujovė bažnyčioje – mišios anglų kalba5
Nuo šiol kartą per mėnesį Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje mišios vyks anglų kalba. Jos bus skirtos uostamiestyje ir aplink jį gyvenantiems užsieniečiams. Tikimasi, kad tai padės integruotis ir įsitraukti į bendruomen...
-
Klaipėdoje minimos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės
Klaipėdoje trečiadienį minimos šio krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės. ...
-
Liko ir be pinigų, ir be butų: pirkėjai pakliuvo į aferą?14
Liūdnai pasibaigusi svajonė turėti apartamentus prie jūros. Pinigus už butus Palangoje sumokėjo, bet liko ir be pinigų, ir be namų. Žmonės įtaria įkliuvę į sukčių pinkles. Paaiškėjo, kad statybos vyko be leidimų, ir negana to – n...
-
Mieste nori žiedinių sankryžų
Atlikus Šiaurės prospekto eismo srautų auditą, paaiškėjo, kad galima būtų dar tobulinti šios miesto arterijos pralaidumą – čia siūloma įrengti papildomų juostų ir žiedinę sankryžą. ...
-
Pernai pralaimėjo, šiemet – pergalė
Klaipėdos miesto krepšinio mėgėjų „Mano būsto“ taurės varžybų dalyviai 2025-uosius pradėjo revanšais. ...
-
Kūrėjas įamžina istoriją: skulptūra turi būti šilta, artima žmogui1
Kaune gimęs ir ten mokslus baigęs skulptorius Gintautas Jonkus save laiko klaipėdiečiu. Čia kūrėjas praleido didžiąją savo gyvenimo dalį, čia jis savo darbais įamžina Klaipėdos istoriją ir jos žmones. Skulptoriaus darbų, skirtų svarbiems &sc...
-
Sausio 15-oji – Klaipėdos krašto diena: laukia visa puokštė šventinių renginių
Sausio 15-ąją minėsime Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-ąsias metines. Šiai iškiliai ir svarbiai datai skiriama visa puokštė šventinių oficialių ir pramoginių renginių. ...