- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ką gali padaryti žmonės ar netgi juridiniai asmenys, jei atsimuša į Lietuvos valdžios institucijų neveiklumą, nenorą dirbti?
Paraiškų vertinimo chaosas
Lietuvos marinistinės kultūros išsaugojimo centras dėl valdžios institucijų neveiklumo pabandė prisiteisti žalą teismuose.
Procesas parodė, kad teismai nėra teisybės ieškotojų dėl valdžios neveiklumo pusėje. Kai paprastas subjektas teisiasi su valstybės institucija, teismai kartais yra linkę procesą vilkinti. Viena iš tokių vilkinimo formų gali būti ir atsisakymas priimti nagrinėti bylą.
Lietuvos marinistinės kultūros išsaugojimo centras pateikė tris paraiškas gauti paramą per Klaipėdos žuvininkystės vietos veiklos grupę. Dėl Klaipėdos žuvininkystės vietos veiklos grupės savotiško požiūrio į pareigas paraiškos nebuvo tinkamai vertinamos. Kilo ginčas.
Lietuvos administracinių ginčų komisija 2022 m. sausio 10 d. priėmė centrui nepalankų sprendimą. Lietuvos marinistinės kultūros išsaugojimo centras kreipėsi į teismus. Jis prašė panaikinti ginčų komisijos sprendimą. Taip pat, jos vertinimu, Klaipėdos žuvininkystės vietos veiklos grupė veikė kartu su Nacionaline mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos, todėl solidariai turėtų atlyginti žalą.
Lietuvos marinistinės kultūros išsaugojimo centras nurodė, kad dėl nevertintų paraiškų ji patyrė 125 tūkst. 328 eurus ir 64 centus turtinės ir 10 tūkst. eurų neturtinės žalos. Tokia žalą centras patyręs rengdamas paraiškas ir tam samdydamas darbuotojus, taip pat atlikdamas kitus būtinus paraiškų rengimo ir teikimo veiksmus.
Vėliau papildomai prašyta, kad valstybės institucija būtų įpareigota baigti įvertinti paraiškas. Jos buvo susijusios su jūrinės kultūros puoselėjimu, istorinių laivų atstatymu.
Sumokėtų Lietuvos valstybė
Regionų administracinio teismo Klaipėdos rūmai 2022 m. vasario 15 d. atsisakė priimti Lietuvos marinistinės kultūros išsaugojimo centro skundą. Jis nurodė, kad bylos dėl valstybinių ar savivaldybės subjektų administravimo veiksmų, ypač dėl žalos, apygardų administraciniams teismams esančios neteismingos. Tai yra jos nesikišančios į procesus, kurie susiję su valdžios institucijų administravimo reikalais.
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2022 m. kovo 23 d. Regionų administracinio teismo Klaipėdos rūmų 2022 m. vasario 15 d. nutartį panaikino ir perdavė nagrinėti iš naujo. 2022 m. balandžio 6 d. Regionų administracinio teismo Klaipėdos rūmai pasielgė panašiai kaip ir 2022 m. vasario 15 d. – vėl atsisakė priimti bylą.
Vėliau aiškėjo, kad neva neteisingai buvęs iškeltas reikalavimas. Turėjusi būti įtraukta Lietuvos valstybė, kuriai atstovaujančios Nacionalinė mokėjimo agentūra ir asociacija Klaipėdos žuvininkystės vietos veiklos grupė. Tuo atveju, jei žala būtų priteisiama, ją atlyginti turėtų ne valstybės institucijos, o valstybė, nes pinigai tam būtų skirti iš biudžeto.
Lietuvos marinistinės kultūros išsaugojimo centras vertino, kad "pirmos instancijos teismas, atsisakydamas priimti skundą dėl turtinės ir neturtinės žalos priteisimo, paneigė pareiškėjo konstitucinę teisę į teisminę gynybą".
Sistema neveiklumo naudai
Dėl Klaipėdos žuvininkystės vietos veiklos grupės buvo netvarkos, paraiškos nebuvo tinkamai vertinamos.
Atrodytų, kad teisinė sistema tarsi gina valdžios institucijas nuo žmonių ir juridinių asmenų, kai šie nori priversti jas dirbti.
Procesas dėl nepriimamo skundo vėl buvo apskųstas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
Jis 2022 m. birželio 1 d. priėmė Lietuvos marinistinės kultūros išsaugojimo centrui nepalankią neskundžiamą nutartį. Paliko 2022 m. balandžio 6 d. Regionų administracinio teismo Klaipėdos rūmų sprendimą nepakeistą. Tai yra teismas buvęs teisus, kad nepriėmė nagrinėti skundo prieš valdžios institucijas.
Gali atrodyti, kad, kai kalba pasisuka apie valdžios institucijų atsakomybę, teisingumo Lietuvoje nelauk.
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija tai konstatavo kiek kitaip. Ji pritarė Regionų administracinio teismo Klaipėdos rūmų paaiškinimui, kad dėl konkrečios finansinės žalos Lietuvos marinistinės kultūros išsaugojimo centras turėjęs kreiptis į Vilniaus apygardos administracinį teismą, kur, beje, viena byla dėl panašių teiginių jau esanti analizuojama.
Ši istorija parodo ir kitką – tai, kad Vakarų Lietuvos regione dėl teisminio teisingumo yra nemaža spraga. Nors veiksmas vyksta Klaipėdoje ar jos regione, bet, jei tik kokie nors reikalai bent kiek susieina su valdininkais, teisingumo vietoje neieškok, o kreipkis į Vilnių. Ir dar nežinosi, ar sostinėje, kur ir advokatai gerokai brangesni, ir procesai ilgesni, tą teisingumą rasi. Teisinė sistema sukurta taip, kad "prisikasti" prie neveiklaus, nenorinčio dirbti valdininko būtų kaip įmanoma sunkiau.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pažeidimai nustatyti 23 Palangos maitinimo įstaigose iš 331
Daugumoje šiemet patikrintų Palangos maitinimo įstaigų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai nustatė pažeidimų, šeštadienį praneša portalas tv3. ...
-
Klaipėdoje nuvilnijo kalėdinių giesmių festivalis
Prieš Naujuosius metus uostamiestyje tęsiasi šventinių renginių maratonas. ...
-
Šileika: e. tollingo sistema turės įtakos krovos Klaipėdos uoste apimtims
Lietuvos jūrų krovos kompanijų asociacijos vadovas Vaidotas Šileika sako, kad elektroninės kelių rinkliavos informacinės sistema, vadinamasis e. tollingas pabrangins krovinių pervežimus automobiliais, todėl turės įtakos Klaipėdos jūrų uost...
-
Dangės skvero fontanas Klaipėdoje kitąmet neveiks: bus rengiamas naujas projektas1
Naujasis Dangės skvero fontanas 2025 metais neveiks – Klaipėdos miesto savivaldybė pranešė, jog pirks jo antžeminės patalpos įrengimo techninio darbo projekto parengimo paslaugas. Kaip praneša portalas „Atvira Klaipėda“,...
-
Klaipėdoje ženklai neatlaikė vėjo gūsių
Klaipėdiečiai uostamiestyje pastebėjo neįprastai apgadintus kelio ženklus. Nurodomieji kelio ženklai, žymintys pėsčiųjų perėjimo per gatvę vietas, nulinko į skirtingas puses. ...
-
Perspėjo būti budrius: sukčiai už du eurus siūlo autobusų bilietų
Sukčiai sukūrė fiktyvią viešosios įstaigos „Klaipėdos keleivinis transportas“ feisbuko paskyrą ir ėmėsi apgaulės – už du eurus siūlo neva nemokamą važiavimą autobusais šešiems mėnesiams. ...
-
Naujųjų sutikimas – su lietumi
Sinoptikai gražių orų metų sandūrai neprognozuoja. Naujų metų sutikimui teks ruošti skėčius, tačiau bent jau bus nešalta. ...
-
Naujo polėkio metas – ne tik šventiniu laikotarpiu
Nuolatinė tarpdisciplininės komandos pagalba, susitelkimas į paciento ir jo artimųjų lūkesčius bei jų gyvenimo kokybės gerinimas – tai tik keli iš daugybės tikslų, kuriuos savo atsidavimu darbui įgyvendina Klaipėdos medicininės slaug...
-
Rekordas: siuntą atsiėmė žaibišku greičiu2
Visoje šalyje prieššventiniu laikotarpiu išsiunčiama ir pristatoma milijonai siuntų. Tam, kad jos adresatus pasiektų laiku, priimama daugiau darbuotojų, ilginamos jų darbo valandos. Yra žmonių, kurie siuntas stengiasi atsiimt...
-
Jaunimo „linksmybės“: turistams informacija – kinų kalba1
Priekulės centre šalia paminklo rašytojai Ievai Simonaitytei įrengtas interaktyvus ekranas pažinčiai su rašytojos gyvenimu. Tačiau turistai informacijos negali perskaityti, mat ji čia skelbiama kinų kalba. ...