Lietuvoje kuriama neurochirurgijos monopolija

Klaipėdos neurochirurgai skambina pavojaus varpais – sveikatos apsaugos ministras pasirašė įsakymą, kuriuo nuo kitų metų iš esmės keičiama neurochirurgijos tarnybų veikla visoje Lietuvoje. Numatoma, jog sudėtingas ir vidutinio sudėtingumo operacijas bus galima atlikti tik Kaune.

Klaipėdos neurochirurgai skambina pavojaus varpais – sveikatos apsaugos ministras pasirašė įsakymą, kuriuo nuo kitų metų iš esmės keičiama neurochirurgijos tarnybų veikla visoje Lietuvoje. Numatoma, jog sudėtingas ir vidutinio sudėtingumo operacijas bus galima atlikti tik Kaune.

„Tokia pertvarka visiškai nereikalinga ir nuo jos nukentės tik pacientai, o kai kurie atvejai net gali baigtis tragiškai“, - į ateitį žvelgė Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) Neurochirurgijos klinikos vadovas Antanas Gvazdaitis.

Žaidžia gyvybėmis

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis įsakymą dėl „Neurochirurgijos paslaugų optimizavimo 2014-2020 metų plano patvirtinimo“ pasirašė birželio 10 dieną.

Jis, anot A.Gvazdaičio, gimė itin keistomis ir mįslingomis aplinkybėmis.

Dar šių metų pavasarį Sveikatos apsaugos ministerijoje buvo sudaryta darbo grupė spręsti neurochirurgijos plėtros Lietuvoje klausimus. A.Gvazdaitis buvo šios darbo grupės narys.

„Susirinkome į tris posėdžius ir visuose juose buvo jaučiama protekcija Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų interesams. Kitaip tariant, kalba sukosi apie tai, kad sudėtingas ir vidutiniškai sudėtingas galima atlikti tik Kaune. Darbo grupė posėdžiavo, tačiau nebuvo jokių jos išvadų, už kurias jos nariai balsuotų. O paskui netikėtai radome ministro įsakymą, kuriuo ir numatyta, kad didelė dalis neurochirurginių operacijų turi būti atliekamos tik Kaune. Keista, kai ES valstybėse vyksta tokie žaidimai. Baisiausia yra tai, kad tai yra žaidimai su žmonių gyvybėmis“, – konstatavo KUL Neurochirurgijos klinikos vadovas.

Regiono gyventojams – patogu

Jis priminė, jog sovietmečiu Kaune išties veikė vienintelis Lietuvoje neurochirurgijos centras, kuriame buvo atliekamos sudėtingos operacijos.

Tačiau atgavus nepriklausomybei, tokie Neurochirurgijos centrai natūraliai ėmė steigtis ir kituose miestuose – Vilniuje bei Klaipėdoje. KUL Neurochirurgijos klinika veikia jau apie dešimt metų.

„Ji įsikūrė labai natūraliai. Uostamiestis yra vakarų Lietuvos centras, gerokai nutolęs nuo Kauno ir Vilniaus, todėl pacientams patogu, kad čia jie gali gauti visas jiems reikalingas sveikatos priežiūros paslaugas. Mūsų klinikoje yra moderniausia įranga, taikomos naujausios technologijos, dirba profesionalūs gydytojai, todėl nėra jokių argumentų, kodėl mes negalime atlikti sudėtingų ar vidutiniškai sudėtingų neurochirurginių operacijų. Be to, ir pasaulinė praktika yra tokia, kad maždaug milijonui gyventojų turėtų būti vienas stiprus neurochirurgijos centras, todėl Lietuvoje iki šiol viskas buvo logiška“, – pabrėžė A.Gvazdaitis.

Žygiai – nuo 2009 metų

KUL Neurochirurgijos klinikoje per metus atliekama daugiau nei 1000 sudėtingų ir vidutiniškai sudėtingų neurochirurginių operacijų. Pavyzdžiui, operuojami pacientai, kuriems reikia pašalinti smegenų navikus, arterinės aneurizmos.

Klaipėdai per artimiausius kelerius metus jokių papildomų investicijų Neurochirurgijos klinikai nereikia, todėl esą ir argumentas, kad ją išlaikyti brangiai kainuoja, yra laužtas iš piršto.

Be to, pacientams nereikia laukti eilėje patekti į KUL Neurochirurgijos kliniką. Joje dirba tiek gydytojų, kad kiekvienas jų pacientais gali rūpintis nuo pat jo patekimo į ligoninę iki išrašymo iš jos.

„Pas mus nėra konvejerinės sistemos. Gydytojas yra visiškai atsakingas už pacientą: jį priima, operuoja, kasdien prižiūri, daro perrišimus, kol galiausiai išrašo iš gydymo įstaigos. Tai yra būdas išvengti pooperacinių komplikacijų ar bent jau jas laiku pastebėti“, – teigė pašnekovas.

Jis prisiminė, jog kai uostamiestyje buvo įkurtas Neurochirurgijos centras, natūralu, jog Kaune sumažėjo pacientų.

„Nuo tada ir daromi įvairūs žygiai, kad pagrindinių neurochirurginių operacijų koncentracija būtų Kaune. Jau 2009 metais Sveikatos apsaugos ministerijoje buvo svarstomas šis klausimas. Tačiau tada nuspręsta žymių pakeitimų nedaryti ir Lietuvoje liko veikti trys stiprūs Neurochirurgijos centrai: Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Paskui ministerijoje po Seimo rinkimų pasikeitė valdžia ir vėl viskas prasidėjo iš naujo, kol dabar jau turime skaudžių pasekmių galintį sukelti ministro įsakymą“, – dėstė A.Gvazdaitis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

klp

klp portretas
tai kreipkitės į teismą dėl nelogiškų įsakymų naikinimo. farmacininkai apsigynė nuo lengvatų panaikinimo prieštaravimu, surašytu Klp.profsajungos atstovo samdytos Klaipėdos advokatės, ir 2000 farmacininkų bei vaistininkų parašais.

httpd

httpd portretas
Atsiskirti nuo vilniaus ir kauno reikia

tikrą

tikrą portretas
nesąmonę sugalvojo,turi Klaipėdoje dirbti neurochirurgai ir atlikti operacijas......
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių