- Asta Dykovienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Užsienyje garsus lietuvių kilmės mokslinės fantastikos rašytojas Algis Budrys Lietuvoje yra beveik nežinomas, nes sovietmečiu jo pavardė čia buvo tabu. Komunistams itin nepatogi figūra – rašytojo tėvas Jonas Polovinskas-Budrys, Klaipėdos sukilimo vadas, tarpukario Lietuvos kontržvalgybininkas ir diplomatas, iki pat mirties neslėpęs savo antisovietinių pažiūrų.
Užsienyje garsus lietuvių kilmės mokslinės fantastikos rašytojas Algis Budrys Lietuvoje yra beveik nežinomas, nes sovietmečiu jo pavardė čia buvo tabu. Komunistams itin nepatogi figūra – rašytojo tėvas Jonas Polovinskas-Budrys, Klaipėdos sukilimo vadas, tarpukario Lietuvos kontržvalgybininkas ir diplomatas, iki pat mirties neslėpęs savo antisovietinių pažiūrų.
Garsaus tėvo vaikas
Nors A.Budrio vardas įtrauktas į 25 ryškiausių XX a. antros pusės pasaulio kūrėjų fantastų sąrašą, o jo biografija pateikta Charleso Platto knygoje "Kas rašo mokslinę fantastiką", rašytojas A.Budrys Lietuvoje beveik negirdėtas.
Klaipėdos I.Simonaitytės bibliotekos skaitytojai 2013 m. pačią garsiausią prieš 12 metų lietuviškai išleistą A.Budrio knygą "Šelmis mėnulis" skaitė tik du kartus.
Geležinė uždanga, ilgus metus skyrusi Lietuvą nuo Vakarų pasaulio, atliko savo tamsią misiją – rašytojo tėvas J.Polovinskas-Budrys, 1923 m. Klaipėdos krašto sukilimo vadovas ir vėliau gubernatorius ilgam buvo išbrauktas iš sovietinių žmonių atminties.
Pirmoji sovietinė Lietuvos okupacija Budrių šeimą užklupo Jungtinėse Valstijose, kur nuo 1936 m. J.Polovinskas-Budrys dirbo Lietuvos generaliniu konsulu ir beveik iki mirties atstovavo nepriklausomai Lietuvos vyriausybei tremtyje, nuolat viešai reikšdamas savo antisovietinę poziciją. Sovietinei sistemai tai buvo labai nepalanki figūra.
J.Polovinskas-Budrys Lietuvos Respublikos kontržvalgybos kūrimą aprašė savo memuaruose, kurie buvo išleisti jam mirus 1967 m. Niujorke.
Tad nė spėlioti neverta, kodėl lietuvių sąmonėje nepalikta vietos ir jo sūnui Algiui, kuris praėjusio amžiaus septinto dešimtmečio pradžioje JAV pradėjo sparčiai garsėti kaip mokslinės fantastikos rašytojas.
Pagal romaną – filmas
A.Budrys gimė 1931 m., jis yra vienintelis J.Polovinsko-Budrio vaikas. Tuo metu jo tėvas, kaip Lietuvos diplomatas, tarnavo Karaliaučiaus krašte, kur būsimas rašytojas ir gimė.
Lietuvos valdžia Budrių šeimą išsiuntė į JAV, kai Algiui buvo penkeri.
Savo istorinėje tėvynėje A.Budrys apsilankė tik sulaukęs 68-erių. 1999 m. rašytojas dalyvavo Lietuvos fantastikos mėgėjų renginyje "Lituanicon".
"Jis paliko puikų pagyvenusio žmogaus įspūdį, tada jam buvo apie 70 metų, labai gražiai kalbėjo lietuviškai, nors romanus rašė anglų kalba", – savo įspūdžius iš tada vykusio susitikimo su A.Budriu pasakojo vienas fantastikos mėgėjų judėjimo Lietuvoje pradininkų dr. Gediminas Beresnevičius.
Pirmąjį fantastinį apsakymą A.Budrys perskaitė būdamas 8 metų ir netrukus nusprendė pats išbandyti savo jėgas kūryboje.
Rašytojas studijavo Majamio ir Kolumbijos universitetuose, dirbo įvairų darbą. Pirmasis jo apsakymas "Aukštas tikslas" ("The High Purpose") pasirodė Johno W.Campbello redaguojamame populiariame žurnale "Astounding Science Fiction".
Rašytojo romanas "Kas?" (Who?), pasirodęs 1958 m., pelnė A. Budriui pripažinimą. Šio politinio trilerio herojus – mokslininkas-kyborgas, kurį perprogramavo sovietų specialistai.
Pagal šį romaną 1973 m. režisierius Jackas Goldas sukūrė filmą, tačiau kino juosta didelio pasisekimo nesulaukė.
Pasirašinėjo 8 pseudonimais
A.Budrys parašė 8 romanus, išleido tris apsakymų rinkinius. Teigiama, kad rašytojas dirbo nepaprastai daug, kartais kūrybinės ugnelės pagautas per dieną parašydavo po du apsakymus.
Nenuostabu, kad kurdamas socialines problemas keliančius fantastinius apsakymus A.Budrys labai greitai pakilo į žanro lyderius. Įvairiuose žurnaluose publikuojami jo kūriniai buvo pasirašyti pseudonimais.
A.Budrys pasirašinėjo Frank Mason, John A.Sentry, Paul Janvier, William Scarff, Robert Marner, David C.Hodgkins, Ivan Janvier ir Alger Rome slapyvardžiais.
1954 m. pasirodė sutrumpinta romano versija, pavadinta "Netikra naktis" ("False Night"). Papildytas naujais epizodais romanas "Kažkas nemirs" ("Some Will Not Die"), išspausdintas 1961 m., kuriame vaizduojama maro nusiaubta Amerika.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Specialiųjų poreikių turinčių vaikų integracijai – milijoninė investicija
Klaipėdos savivaldybė pritraukė 1 mln. eurų Europos Sąjungos (ES) lėšų, kurios bus panaudotos didinant specialiųjų poreikių turinčių vaikų integracijos galimybes. ...
-
Paukštyne – gripo protrūkis: nugaišo per 30 tūkst. vištų
Praėjusią savaitę Lietuvoje nustačius pirmąjį šiemet paukščių gripo atvejį laukinėje faunoje, gripo protrūkis jau užfiksuotas Šilutės rajono Vilkyčių paukštyne, iš daugiau nei 246 tūkst. ten laikomų vi&scaron...
-
Gėlės – ant sovietų karių kapų
Sausio 28-oji dabartinių klaipėdiečių vertinama skirtingai. Vieni šią dieną su gėlėmis skuba prie tarybinių karių kapų. Kiti kalba apie tai, kad šią dieną neliko senosios Klaipėdos, miestas ištuštėjo ir nuo šio...
-
Bevardei gatvei Nidoje siūlomas naujas pavadinimas
Bevardei gatvei Nidoje siūloma suteikti rašytojo Tomo Mano gatvės pavadinimą, skelbia Neringos savivaldybė. ...
-
Klaipėdos universitete – diskriminacijos atvejis: skundą pateikė buvęs karys
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba Klaipėdos universitete nustatė diskriminacijos atvejį socialinės padėties pagrindu. Pasak tarnybos, į aukštąją mokyklą norėjęs įstoti buvęs karys savanoris negavo pusės papildomo konkursinio balo u...
-
Iškeltas „Saulės“ mokyklos vainikas
Klaipėdos rajone Trušeliuose vyko statomos „Saulės“ mokyklos vainiko iškėlimo ceremonija. Renginio vedėjai priminė, kad lietuviai tokį statybų etapą, kai keliamos gegnės, vadindavo kazilinėmis. Jų metu ant stogo buvo i&scar...
-
Klaipėdiečiai sunerimo: kokiu tikslu kertami krūmai?
Įvairiose uostamiesčio vietose rangovai ėmėsi menkaverčių krūmų šalinimo. Tačiau akylūs klaipėdiečiai sunerimo – kokiu tikslu yra kertama? ...
-
Klaipėda investuoja į sveikatą: reikšmingi pokyčiai ir ateities tikslai
– Gerb. Mere, kokie svarbiausi darbai ir pokyčiai Klaipėdos miesto sveikatos sistemoje įvyko per pastaruosius metus? – Šiuo metu Lietuvoje sveikatos srityje vykdomos šešios reikšmingos reformos, kurios apima asmens s...
-
Aiškinamasi, kodėl pajūryje aptikta dešimtys kritusių paukščių
Savaitgalį pajūriu vaikštinėję klaipėdiečiai ties Karkle pastebėjo kritusius paukščius. Gyventojai sunerimo – kas galėjo pražudyti tiek sparnuočių? ...
-
Neringos savivaldybė prašys UNESCO lėšų krantinių rekonstrukcijai: tam reikėtų 40 mln. eurų
Sausio pradžioje dėl pasenusių ir nepakankamai aukštų krantinių Kuršių marios užliejo Nidą, Pervalką ir Juodkrantę. Todėl reaguodama į tai Neringos savivaldybė planuoja dėl krantinių rekonstrukcijai reikalingų lėšų kreipt...