- Rytė Jarmoškaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dėl koronaviruso pandemijos daug žmonių jaučiasi nesaugūs darbo rinkoje, negalėdami joje įsitvirtinti dėl neprognozuojamų sąlygų. Daug iššūkių kyla ir jaunimui, neretai neturinčiam darbo patirties ir įgūdžių. Projekto „Klaipėda – Europos jaunimo sostinė 2021“ organizatoriai ir savanoriai siekia suteikti jaunimui galimybių atrasti save ir įgyti vertingų įgūdžių.
Poreikis būti išgirstiems
Kalbant apie jaunimo užimtumą mieste, yra kuo pasidžiaugti – jaunimas Klaipėdoje turi galimybių save išreikšti savanoriaudamas įvairiose organizacijose, dalyvaudamas projektuose ir renginiuose.
Mokyklos, būreliai ir laisvalaikio erdvės taip pat suteikia galimybių atrasti savo potencialą, tobulėti pasirinktoje srityje ar dalyvauti mainų programose.
„Klaipėdą matau kaip galimybių miestą, kur idėjoms ir veikloms realizuoti nėra daug ribojimų, turime ir jauno verslo pavyzdžių. Tai tikrai gali įkvėpti ir kitus, kurie įsikūrė Klaipėdoje, įgiję įvairiausios patirties svetur“, – džiaugėsi projekto „Judam“ koordinatorė Klaipėdos apskrityje Inga Kulikauskė.
Tačiau daug jaunų žmonių susiduria su sunkumais pradėdami savo karjerą. Ypač nelengva tiems, kurie išsiskiria iš minios ir jaučiasi nepritampantys dėl kitokio požiūrio į gyvenimą ar kitų asmeninių savybių.
„Didelio dėmesio sulaukia veiklos apie lytiškumą ir jo švietimą mokyklose. Dažniausiai išreiškiamas noras tobulinti viešojo kalbėjimo įgūdžius, pastebimas didelis poreikis motyvaciją didinantiems mokymams bei lyderystę skatinančioms veikloms“, – komentavo projekto „Klaipėda – Europos jaunimo sostinė 2021“ Jungčių ir Potencialo platformų koordinatorius Laurynas Gečius.
Organizatorių nuotr.
Taip pat jaunimas susiduria su bedarbystės problema ir sunkumais ieškant naujų darbo galimybių.
„Projekte „Judam“ dirbu su jaunais žmonėmis nuo 15 iki 29 m., kurie šiuo metu niekur nedirba, nesimoko ir nėra registruoti Užimtumo tarnyboje. Siekiame padėti, motyvuoti rasti kelią į jiems priimtiną mokymo įstaigą ar darbą“, – pasakojo I.Kulikauskė.
Bendraudama su jaunimu iš įvairių amžiaus grupių, I.Kulikauskė nuolat susiduria su pozicija, kad daug žmonių Klaipėdoje jaučiasi nesaugūs ir neišgirsti. Dėl šios problemos dažnas nemato galimybių čia kurti savo ateitį.
„Dėl to svarbu ugdyti klaipėdiečio tapatybę ir gerinti sąlygas jaunimui. Džiugu matyti vis labiau įsiliejančią į miesto renginius tarptautinę studentų ben-druomenę. Norisi pasidžiaugti, kad miestas keičiasi, tačiau pokyčių tempai yra per menki, kad suformuotų jauno žmogaus ateities perspektyvas čia, Klaipėdoje. Todėl labai tikiuosi, kad uostamiesčio turimas titulas suaktyvins pokyčius Klaipėdos regiono jaunų žmonių gyvenime“, – vylėsi I.Kulikauskė.
Darbas su jaunimu – reikšmingas
Aktyvi veikla padeda jauniems žmonėms atrasti savo potencialą ir susikurti karjeros galimybes.
Galėdamas atvirai išreikšti savo nuomonę, išdėstyti poreikius ir teikti pasiūlymus viešojoje erdvėje, jaunimas prisideda prie galimybių savo aplinkoje kūrimo. Tuomet jauniems žmonėms lengviau įsitvirtinti visuomenėje, o idėja kurti ateitį savo mieste atrodo patrauklesnė.
„Kiekvienas jaunas žmogus nori skintis sau kelią, augti kaip asmenybė ir kurti šeimą tokioje aplinkoje, kurioje pats įdėtų savo indėlį“, – teigė I.Kulikauskė.
Organizatorių nuotr.
Matydami galimybę atskleisti savo potencialą, Klaipėdoje jaunuoliai labiau linkę pasilikti savo mieste ir auginti jį, dėl to darbas su jaunimu turi svarbos ir pačiam miestui.
„Tam, kad jaunas žmogus pats galėtų sukurti sau ateitį, turi būti išgirstas. Dėl to „Klaipėdos – jaunimo sostinės 2021“ projektas ir Potencialo platforma – puiki proga įtraukti jauną žmogų į sprendimų priėmimo procesą“, – tikino L.Gečius.
Unikalūs savo idėjomis
„Pirmiausia, svarbu išgirsti, ką jaunas žmogus sako, tada – kaip jis tai sako. Dar nesutikau nė vieno jauno žmogaus, kuris neturėtų ko apie save pasakyti. Mano kaip kiek vyresnio žmogaus pareiga – iš tikrųjų išgirsti, ką jis nori pasakyti, ir paskatinti jį kalbėti bei veikti“, – pasakojo I.Kulikauskė.
Viešoje diskusijoje jaunų žmonių nuomonė gali būti naudinga dėl jų gebėjimo kitaip pažvelgti į mus supančią aplinką ir kurti naujas galimybes.
„Tikrai galiu patvirtinti, kad šiais laikais kiekvienas jaunas žmogus yra unikalus savo idėjomis, poreikiais ir nebijojimu išsakyti savo nuomonę. Tokių žmonių reikia nepaleisti, išlaikyti su jais kontaktą ir mokyti juos atrasti save. Kai jie atranda save tam tikroje veikloje, „užsiveda motoras“, ir viskas būna tobula bei unikalu“, – dėstė L.Gečius.
Suteikus šansą jaunimas gali pats kurti sau karjeros galimybes srityse, kurios jam įdomios.
„Jaunimo amžiaus kategorija yra labai plati, todėl ir temų spektras yra tikrai didelis. Vieniems aktualios laisvalaikio ir pramogų galimybės, kitiems – potencialas savirealizacijai ir karjerai mieste, šalyje ar pasaulyje“, – tikino I.Kulikauskė.
Karantinas veiklos nesustabdė
Karantino sąlygos diktuoja pokyčius darbe su jaunimu. Šiuo metu visos veiklos vyksta nuotoliniu būdu, o tai kartais sukelia keblumų įgyvendinant tikslus.
„Vieniems tai iššūkis, o kitiems – kaip tik galimybė atsiskleisti. Mūsų tikslas yra ne išlaikyti dėmesį, o gauti dėmesio iš jauno žmogaus, kad jis aktyviai įsitrauktų į procesą čia ir dabar, nors aplink dabar dažniausiai būna įvairiausių dirgiklių“, – sakė I.Kulikauskė.
Šiomis sąlygomis daugiausia sunkumų kyla dėl to, kad visi užsiėmimai vykdomi tuo pačiu formatu – ekrane.
„Gal pirmus du mėnesius ir buvo smagu ieškoti įvairiausių inovatyvių sprendimų, kaip pasiekti jaunimą. Tačiau karantinas užsitęsė pernelyg ilgai, visi pavargo nuo virtualaus gyvenimo. Darosi sunku motyvuoti, sudėtingiau įtraukti. Vis dėlto yra vienas didelis privalumas – dabar galime virtualiai pasikviesti įdomių lektorių ir įtraukti visos Europos jaunimą įvairiuose renginiuose“, – pasakojo L.Gečius.
Laukia aktyvūs metai
Šiemet projekto „Klaipėda – Europos jaunimo sostinė 2021“ ambasadoriai organizuoja daug renginių, kuriuose skatinami dalyvauti jauni žmonės. Sykiu projekto tikslas – didinti Klaipėdos kaip ambicingos jaunimo politikos lyderės žinomumą Lietuvoje ir užsienyje.
Planuojamų renginių spektras – platus. Numatomas jaunimo reikalų koordinatorių ir darbuotojų suvažiavimas, į kurį kviečiami žmonės iš Lietuvos ir Europos.
Rengiant ir įgyvendinant Europos jaunimo savaitės programą bendradarbiauja dešimt organizacijų ir keliasdešimt savanorių, kviečiama prisijungti ir daugiau jaunuolių.
Internetinis konsultacijų bankas suteiks galimybę jaunimui ir įvairioms organizacijoms konsultuotis įvairiomis temomis.
Planuojami renginiai vyks visus metus, jais siekiama įtraukti jaunimą į politinę veiklą, ugdyti gebėjimus per mokymus ir seminarus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Karinės jūrų pajėgos NATO misijai Baltijos jūroje skyrė du laivus, jie išplaukė1
Karinės jūrų pajėgos NATO kritinės infrastruktūros apsaugos operacijai Baltijos jūroje skyrė du laivus, jie trečiadienį išplaukė į jūrą, BNS nurodė Lietuvos kariuomenė. ...
-
Uostamiestis mini Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-ąsias metines1
Sausio 15-ąją uostamiestyje, Skulptūrų parke, prie paminklo „Už Laisvę žuvusiems“, tradiciškai buvo paminėtos Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės. Jų metu buvo prisiminti svarbūs 1923-iųjų istorin...
-
Vaikų „linksmybės“: sniego gniūžtėmis – į automobilius1
Vieno prekybos centro automobilių stovėjimo aikštelėje buvo pastebėti du vaikai, į mašinas mėtantys sniego gniūžtes. Vyriškiui išlipus jų sudrausminti vos neįvyko nelaimė – vienas nepilnametis atsitrenkė į važiuo...
-
Olando Kepurės skardis – lankomiausias objektas
Aplinkosaugininkai pripažįsta, kad Olando Kepurės skardis – vienas lankomiausių šalies objektų. ...
-
Dėl vaizdo kameros Jūrininkų prospekte – sumaištis: kam šita „akytė“?
Jūrininkų prospekte esančio daugiabučio namo pirmojo aukšto balkone įrengta vaizdo stebėjimo kamera. Klaipėdiečiai svarsto, ką buto gyventojas stebi – vaikų žaidimų aikštelę, teritoriją po balkonu, o gal tiesiog praeivius? ...
-
Pristatytas Klaipėdos veiklos plano projektas 2025–2027 m.: kasmet prireiks per 500 mln. eurų
Klaipėdos gyventojams pristatytas 2025–2027 metų Strateginio veiklos plano projektas. Planuojama, kad programoms įgyvendinti kasmet prireiks po daugiau kaip 500 mln. eurų. ...
-
Klaipėdoje priedangų skaičius tebeauga
Klaipėdoje daugėja priedangų – jų skaičius šiuo metu siekia 90. Pavojaus atveju jose pasislėpti galėtų apie 31 tūkst. žmonių. Nuolatos ieškoma ir kitų galimų naujų priedangų vietų. O gyventojams skaitomos paskaitos civilin...
-
Tragiško likimo majorui Oksui skirs knygą1
Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos metinės šiandien bus minimos ne tik uostamiestyje, bet ir Kaune, kur bus pagerbtas ir vienas pagrindinių šios kovinės operacijos vadų – Juozas Tomkus, slapyvardžiu Oksas. Ši trag...
-
Naujovė bažnyčioje – mišios anglų kalba5
Nuo šiol kartą per mėnesį Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje mišios vyks anglų kalba. Jos bus skirtos uostamiestyje ir aplink jį gyvenantiems užsieniečiams. Tikimasi, kad tai padės integruotis ir įsitraukti į bendruomen...
-
Klaipėdoje minimos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės
Klaipėdoje trečiadienį minimos šio krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės. ...