Rekordiniai Kauno paveldotvarkos programos metai: atnaujinama keliskart daugiau pastatų

  • Teksto dydis:

Aštuonerius metus vykdomoje Kauno paveldotvarkos programoje – rekordiniai skaičiai. Šiemet daugiau kaip 60 mūrinių ir medinių pastatų savininkų sudarė sutartis su miestu dėl jiems priklausančių namų fasadų atkūrimo bei tvarkybos darbų projektų parengimo. Tam miestas skyrė 1,9 mln. eurų finansavimą. Didžioji dalis darbų atlikti, kai kurie perkelti į kitus metus. Antradienį posėdžiavusi Kauno miesto taryba patvirtino papildomą finansavimą keliems statiniams.

Dėmesys medinei architektūrai

„Šiemet startavome su patobulinta Paveldotvarkos programa. Šiek tiek supaprastinta tvarka pasiteisino su kaupu. Galime drąsiai sakyti – tai rekordiniai metai tiek sutvarkytais medinių ir mūrinių pastatų fasadais, tiek ir jiems skirtu finansavimu“, – kalbėjo Kauno miesto savivaldybės administracijos Urbanistinių, architektūrinių ir investicinių klausimų komisijos narys, architektas prof. Jonas Audėjaitis.

Pasak jo, per septynerius programos gyvavimo metus Kaunas prisidėjo prie pusantro šimto pastatų atnaujinimo, tam skirdamas per 3 mln. eurų. Šiemet pasirašyta virš 60 sutarčių dėl medinių ir mūrinių fasadų sutvarkymo bei tvarkybos darbų projektų parengimo, o miesto prisidėjimas šiems darbams atlikti siekia 1,9 mln. eurų.

Galime drąsiai sakyti – tai rekordiniai metai tiek sutvarkytais medinių ir mūrinių pastatų fasadais, tiek ir jiems skirtu finansavimu.

Sąraše rikiuojasi ilga eilė architektūriškai reikšmingų ir daugeliui atpažįstamų objektų: Kauno Šv. Mikalojaus bažnyčios ir Kauno seserų benediktinių vienuolyno klebonija, tarpukario pažibos – Lietuvos sporto universitetas, „Pienocentro“ rūmai, „Dainos“ kino teatro pastatas.

Didelis šuolis pasiektas ir saugant bei restauruojant Kauno medinį paveldą. Iki šiol per Paveldotvarkos programą sutvarkyti vos du medinukai: architekto A. Jokimo namas, Minties rato g. 2, ir kultūros vertybių sąraše esantis pastatas Aukštaičių g. 36. Šiemet atnaujinami net 5 medinių pastatų fasadai Kauko alėjoje, Minties rato, Aguonų ir D. Poškos gatvėse.

Tęsia istorinių pastatų renesansą

Pirminis paveldotvarkos programos sąrašas šiemet keitėsi vos du kartus. Spalį jį papildė šimtametis gyvenamasis namas A. Mickevičiaus g. 17, Vilniaus gatvės pašonėje esančios barokinės Kauno Švč. Sakramento bažnyčios zakristijos, presbiterijos ir vakarinių fasadų tvarkybos darbai, taip pat Lietuvos sporto universiteto atnaujinimas.

Kauno m. savivaldybės nuotr.

Pokyčiams ruošiasi ir Nemuno gatvės pažiba – 1930 m. iškilusi gaisrinė arba vadinamieji Ugniagesių rūmai. Šiuo metu rengiamas tvarkybos darbų projektas, leisiantis tinkamai restauruoti išskirtinio pastato fasadus, dekoratyvines nišas.

Antradienį, gruodžio 20 d., Kauno miesto taryba patvirtino papildomą 56 tūkst. eurų finansavimą Kauno seserų benediktinių vienuolyno klebonijai. Taip pat proporcingai pakeistas finansavimas E. Ožeškienės g. 5 pastatui, savininkui nusprendus šiemet atlikti fasado darbus tik iš gatvės pusės, o vidinę dalį susitvarkyti atskiru projektu.

Kai kurie darbai persikelia į 2023-uosius dėl papildomai atliekamų polichrominių tyrimų, restauravimo metu aptiktų pastatų defektų, avarinės būklės balkonų ar sudėtingos situacijos rinkoje – statybinių medžiagų tiekimo, darbo jėgos sutrikimų arba vis dar vykstančių rangovų paieškų.

Po Naujųjų lauks naujų paraiškų

„Ši Paveldotvarkos programa patvirtina, kad savo miestą kuriame ir tobuliname visi drauge. Kauniečiai patys imasi tvarkytis savo pastatus, o miestas juos palaiko prisidėdamas finansiškai. Buvę pilki ir sunykę statiniai atsinaujina, įnešdami daugiau ryškių spalvų mūsų miesto architektūrai. Per paskutinius kelerius metus Kaunas tikrai išgražėjo ir tikiu, kad tai dar ne pabaiga“, – sakė meras Visvaldas Matijošaitis.

Kauno Paveldotvarkos programos 9-ąjį sezoną planuojama pradėti jau 2023-ųjų sausį. Į dalinį finansavimą pretenduoti gali pavieniai asmenys, įmonės ar pastatų bendrasavininkai, tarpusavyje sutarę atsinaujinti jiems priklausantį turtą.

Kauno m. savivaldybės nuotr.

Dalinis finansavimas skiriamas fasadų sutvarkymui, jų dekoratyviniam apšvietimo įrengimui, pastato pritaikymui neįgaliųjų poreikiams.

Jeigu atliekant darbus nekeičiamas fasado apdailos spalviškumas ir medžiagiškumas, programoje galima dalyvauti ir neturint techninio projekto bei statybos leidimo, kai tai leidžia Statybos įstatymas.

Medinių pastatų atnaujinimui skiriamas finansavimas siekia iki 75 proc. visų kaštų, o mūrinių statinių senamiestyje ir naujamiestyje tvarkybos darbams – iki 50 proc. Plačiau susipažinti Paveldotvarkos programa galima internete: paveldotvarka.kaunas.lt.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Edmundas Tulcevičius

Edmundas Tulcevičius portretas
Mane glumina tai , kad kultūros centras dvejus metus stovėjo padengtas pastoliais ir juos demontavus matome , kad nieko nepadaryta , gal tik nuimtos kelios baltos plytelės nuo pagrindinio portalo ir tai per du metus , stebuklai , tas pat ir su policijos komisariatu , metus laiko stovėjo pastoliai , o juos nukėlus matome , kad ir čia nieko gero nepadaryta , turbūt reikės dar kartą statyti pastolius kaip kad padaryta su soboru , didžiausias pastatų restauracijos priešas tai darbų IMITACIJA.

to <<<<<<<MERAS VADOVAUJA

to &lt;&lt;&lt;&lt;&lt;&lt;&lt;MERAS VADOVAUJA  portretas
babyte iš Žemaitijos glūdumos, atsibodo ant sofkutės voliotis, nutarei tapti krabofane. Kasdien vis kokią nesąmonę išmeti. Ką reiškia "SUVENERIOJE" ?

<<<<<<<MERAS VADOVAUJA KAIP TIKRAS GASPADORIUS

&lt;&lt;&lt;&lt;&lt;&lt;&lt;MERAS VADOVAUJA KAIP TIKRAS GASPADORIUS portretas
DŽIUGU,KAI DARBAI DIRBAMI TIE ,KURIE REIKALINGI...STEBIUOSI ŽMONIŲ MĄSTYMU: TEN PADARYTA ,O TEN NEDARYTA...PASAKA YRA : LYDEKAI PALĖPUS MAN PANORĖJUS VISUR VISKAS GREITAI SUSITVARKOT...DĖJA...KAUNE DIRBAMA BE SUSTOJIMO KOKIOS PRETENZIJOS GALI BŪTI...RŪPI KIEK Į KIŠENĘ AR SLOVIKĄ PASIKRAUS? MANO SUPRATIMU KIEK ATLIKS...GALIAUSIAI SUVENERIOJE ,KAIP TEIGIAMA MUMS,LIETUVOJE GYVENAME TAI NUEIKIT IR PAKLAUSKITE APIE ,,OTKATĄ''
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių