Konvojus 73: IX forte sušaudytas ir vengrų muzikos virtuozas

Žydų kilmės kompozitorius Pal Hermann 1944 m. konvojumi iš Prancūzijos atvežtas į Kauno IX fortą ir netoli forto esančiame masinių žudynių lauke sušaudytas su kitais pasmerktaisiais.

P. Hermann kūryba

42-ejų žuvęs virtuoziškas violončelininkas ir kompozitorius vadinamas viena pagrindinių savo kartos vengrų muzikos figūrų, vienu geriausių, talentingiausių savo kartos atstovų.

IX forto muziejaus Ekspozicijų ir parodų skyriaus vedėjas Vytautas Petrikėnas pakvietė Holokausto tragiškumą pažinti per daugialypę P. Hermann gyvenimo istoriją.

Susitikime dalyvavo moksleiviai, Europos Parlamento ryšiams su žiniasklaida atstovai.

Europos Parlamente kitą savaitę vyks speciali plenarinė sesija, skirta Tarptautinei Holokausto aukų atminimo dienai paminėti. Šiais metais ji dedikuota Vengrijoje gimusiam P. Hermann.

Pagerbimo ceremonijoje Briuselyje sausio 29 d. bus grojami kompozitoriaus sukurti kūriniai, dalyvaus nužudyto kompozitoriaus duktė Corrie (Cornelia) Hermann, bus rodomi vaizdai iš susitikimo IX forte.

Regimanto Zakšensko nuotr.

Jauniausiam – vos vienuolika

Žymus kompozitorius į IX fortą atvežtas konvojumi Nr. 73. Kauno IX forto muziejuje veikia ekspozicija, skirta šiuo konvojumi atgabentoms aukoms. Į ekspoziciją užsukę muziejaus lankytojai gali išgirsti P. Hermann kūrinį violončelei.

Iš pradžių reisais sušaudymui buvo atvežti žmonės iš Miuncheno, Berlyno, Frankfurto prie Maino, taip pat iš Vienos, dabartinio Vroclavo. Taip IX fortas tapo tarptautinio Holokausto tašku.

Dar vienas konvojus – traukinys iš 10 vagonų – atjudėjo iš Dransy tranzitinės koncentracijos stovyklos, įkurtos netoli Paryžiaus. Baltijos šalių link išvežti 878 vyrai, tarp kurių – 38 nepilnamečiai. Jauniausiam buvo vos vienuolika.

Žmonės tikėjo, kad yra vežami darbams, o ne mirčiai. Su savimi pasiėmė asmeninių daiktų, darbo įrankių.

Penki vagonai buvo atkabinti Kaune. Jais vykę žydai atvesti į IX fortą. Nė vienam nepavyko išsigelbėti. Visi atsidūrė masinių žudynių lauke ir buvo sušaudyti. Masinių žudynių lauke jį kasinėję mokslininkai rado akinių, pypkę, monetų, šukas, raktus.

Kiti daugiau nei 400 žmonių atsidūrė Taline. Daliai jų pavyko išgyventi.

Regimanto Zakšensko nuotr.

Ypatingas instrumentas

Konvojaus Nr. 73 keleiviais ne savo noru buvo tapę žydų kilmės, bet įvairių pilietybių žmonės. Netgi iš Šiaurės Afrikos, Alžyro. Buvo Ukrainos, Irako ir kt.

P. Hermann gimė Budapešte. Nuo jaunų dienų traukė muzika. Būdamas 16-likos pradeda koncertuoti. Gastroliuoja po visą Europą. Londone po koncerto per pobūvį netyčia sulaužoma jo violančelė.

Mecenatas suorganizuoja dovaną – žymaus instrumentų meistro ypatingą violančelę. Su ja nesiskyrė ir persikėlęs į Belgijoją, Olandijoją, po to apsigyvenęs Prancūzijoje iki patekdamas į nacių rankas. Prieš išvežamas į IX fortą, amžininkų pasakojimu, P. Hermann išmetė per langą broliui raštelį su prašymu išgelbėti jo violančelę, kad ši neatitektų naciams.

Instrumentas išliko iki šių laikų. Neseniai juo buvo koncertuojama Londono koncertų salėje, kurioje savo laiku griežė ir P. Hermann.

Paverstas miestu-tvirtove

Kauno tvirtovės IX fortas pastatytas 1913 m. Kauno tvirtovė pradėjo kilti XIX a. pabaigoje kaip viena svarbiausių vakarinės Rusijos imperijos sienos gynybinės sistemos grandžių. Tvirtovę sudarė fortai, tarpinės baterijos, kareivinės, administracinės paskirties pastatai, infrastruktūra ir kt. Kaunas buvo paverstas miestu-tvirtove.

Tačiau netrukus IX fortas tapo anaiptol ne gynybinės paskirties.

1924–1940 m. jame veikė Kauno sunkiųjų darbų kalėjimo filialas, po to veikla perorientuota į NKVD kalinių persiuntimo į lagerius punktą.

1941 metų birželio pabaigoje nacistinei Vokietijai okupavus Lietuvą, prasidėjo tamsiausias Kauno IX forto istorijos puslapis.

Regimanto Zakšensko nuotr.

Kaune sušaudyta 50 tūkst.

1941–1944 m. IX forte nužudyta apie 50 tūkst. žmonių, kurių 30 tūkst. – žydų tautybės, likusieji – kitų tautybių.

Pirmąkart žydai organizuotai sušaudyti VII forte 1941 m. birželį ir tai vyko visą liepą. Kiek mažiau nei po mėnesio Vilijampolėje įsteigtas Kauno žydų getas. Jame apgyvendinti 27 tūkst. žmonių.

1941 metų spalio 28–29 dienomis Kauno gete įvykdyta Didžioji akcija: spalio 28 dieną buvo atrinkti 9,2 tūkst. žmonių, kitą dieną pėstute atvaryti į IX fortą ir šalia esančiame lauke sušaudyti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių