- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
„Oktoberfesto“ aprangos tradicijos: drabužiai iš bebrų odos ir visame pasaulyje išgarsėjusi suknelė
-
„Oktoberfesto“ aprangos tradicijos: drabužiai iš bebrų odos ir visame pasaulyje išgarsėjusi suknelė
-
„Oktoberfesto“ aprangos tradicijos: drabužiai iš bebrų odos ir visame pasaulyje išgarsėjusi suknelė
-
„Oktoberfesto“ aprangos tradicijos: drabužiai iš bebrų odos ir visame pasaulyje išgarsėjusi suknelė
-
„Oktoberfesto“ aprangos tradicijos: drabužiai iš bebrų odos ir visame pasaulyje išgarsėjusi suknelė
Daugiau nei 200 metų skaičiuojantis „Oktoberfestas“ turi daugybę tradicijų, atgimstančių sulig kiekviena švente. Viena jų – autentiška festivalio dalyvių apranga, kuri anuomet ne tik puošė, bet ir rodė asmens kilmės vietą. Kokia tradicinė festivalių apranga buvo anuomet ir kokia – dabar?
Iš kokių netikėtų medžiagų buvo siuvami tradiciniai kostiumai ir kokią reikšmę jie turėjo? Kokią aprangos detalę karališkosios šeimos atstovas ragina atgaivinti rugsėjo 22 ir 23 dienomis Kaune vyksiančioje „Volfas Engelman“ „Oktoberfesto“ šventėje? Apie autentišką „Oktoberfesto“ aprangą pasakoja Kauno bravoro verslo partneris Jo Karališkoji Didenybė Luitpold Prinz von Bayern.
Drabužiai iš bebrų ir ūdrų odos
Pasak Jo Karališkosios Didenybės, kiekvienas Bavarijos regionas turi jam būdingą tradicinę aprangą, vadinamą tracht.
„Tradicinės visai šaliai būdingos aprangos nėra, ji kinta priklausomai nuo regiono. Tad festivalio dalyvių drabužiai ir jų spalva rodė ją dėvinčių vyrų ar moterų kilmės vietą, nes kiekvienas Bavarijos regionas turi savo spalvos kodą. Apie tai buvo galima spręsti ir pažvelgus į medžiagą, iš kurios pagaminti drabužiai. Pavyzdžiui, jeigu vyras atvykęs iš vietos, kurioje daug vandens telkinių, jo drabužiai greičiausiai bus pasiūti iš bebrų ar ūdrų odos“, – pasakojo Bavarijos princas.
2022-ųjų „Oktoberfest“ festivalio akimirka. I. Gaižausko nuotr.
Dar viena tradicinė vyrų aprangos detalė – Lederhose. Tai – klasikinis bavarų drabužis – odiniai bridžiai arba kelnės su petnešomis, kurias dėvėjo iš kaimo vietovių kilę žmonės, taip pat medžiotojai.
„Lederhose būna dviejų tipų – ilgi ir trumpi. Šokiams tiek anksčiau, tiek dabar naudojamas trumpas drabužio variantas, o žygiams pėsčiomis ir laipioti kalnuose – ilgas. Prie kostiumo buvo dėvimos ir kojinės. Jos dažniausiai buvo megztos, pilkos spalvos ir su žaliais siūlais išsiuvinėtais asmens inicialais. Prie ilgų Lederhose buvo dėvimos kojinės iki kelių, o prie trumpų – trumpos megztos blauzdinės, skirtos raumenims sušildyti“, – teigė princas.
Kartu buvo dėvimas ir švarkas, vadinamas Lodenjanker.
„Žinoma, nepamirškime ir batų, vadinamų Haferlschuhe, kurie taip pat skirstomi į kategorijas, priklausomai nuo paskirties. Vieni skirti laipioti kalnuose, kiti šokiams, taip pat yra lengvi bateliai, skirti klasikiniams šokiams, ir batai bavariškam Schuhblattler šokiui“, – sakė Jo Karališkoji Didenybė.
2022-ųjų „Oktoberfest“ festivalio akimirka. I. Gaižausko nuotr.
Suknelė – visoms progoms
Tradicinė bavariška moterų suknelė vadinama Dirndl. Iš pradžių ji buvo dėvima kaip paprastas kasdienis drabužis kaimo vietovėse gyvenančių moterų, tik XIX a. išpopuliarėjo ir tarp aukštesnės klasės kaimo moterų. Ypač populiari ji tapo po Pirmojo pasaulinio karo – ši suknelė buvo nebrangi, todėl esant prastai ekonominei situacijai ją galėjo įsigyti visi, net ir žemesnes pajamas turintys žmonės.
„Ši tradicinė suknelė yra iki kelių, uždara, be iškirptės. Ji labai praktiška, todėl anuomet moterų buvo labai mėgstama – pakeitus suknelės prijuostę buvo galima drabužį transformuoti į puošnią vakaro suknią arba kasdienę suknelę. Tai buvo puikus, nebrangus variantas visoms progoms. „Oktoberfesto“ švenčių metu prie tradicinės suknelės moterys dėvėdavo skarą, kurią užsimesdavo ant pečių, ir megztinį. O moterys, festivalyje dirbančios padavėjomis, dėvėjo kiek kitokias sukneles – su didesne iškirpte“, – teigė jis.
2022-ųjų „Oktoberfest“ festivalio akimirka. I. Gaižausko nuotr.
XX a. Dirndl suknelė buvo modernizuota – ji pradėta siūti trumpomis rankovėmis ir didesne iškirpte, taip pat atsirado susegamas arba suvarstomas juosmuo. Pamažu ji išpopuliarėjo visame pasaulyje. Šiandien moterys „Oktoberfesto“ šventės metu įprastai dėvi modernias Dirndl sukneles, bėgant metams išliko tik autentiškos suknelių spalvos.
Taip pat neseniai atsirado paprotys per „Oktoberfestą“ suknelės prijuostę rišti skirtingose vietose. Priklausomai nuo to, kurioje vietoje surišama prijuostė, galima spręsti apie moters santykių statusą. Pavyzdžiui, kaspinas vienoje pusėje rodo, kad mergina ištekėjusi, o kitoje pusėje – kad dar dairosi būsimo sutuoktinio.
Kviečia pasipuošti tradiciniais drabužiais
Anot Bavarijos princo, ir šiandien „Oktoberfeste“ galima pamatyti tradiciniais drabužiais pasipuošusių žmonių, tačiau natūralu, kad apranga nebėra autentiška.
„Tai yra svarbi „Oktoberfesto“ dalis. Ji kuria džiaugsmingą ir pakilią festivalio nuotaiką, taip pat perduoda šalies dvasią. Tad labai kviečiu visus į Kaune organizuojamą „Oktoberfestą“ atvykti pasipuošus tradiciniais bavariškais arba lietuviškais tautiniais kostiumais“, – ragino Jo Karališkoji Didenybė.
2022-ųjų „Oktoberfest“ festivalio akimirka. I. Gaižausko nuotr.
„Volfas Engelman“ aludarystės kompetencijų centro koordinatorė Audronė Saulėnienė teigia, kad visų, kurie atvyks pasipuošę tradiciniais bavariškais drabužiais, lauks staigmenos.
„Bavariškiausiai pasidabinusių dalyvių lauks išskirtinis dėmesys ir prizai, todėl kviečiu nepatingėti ir pasipuošti artėjančiam festivaliui. Renginys kaip visuomet nemokamas, o tuos, kurie planuoja atvykti su didesne draugų grupe, kviečiame užsisakyti stalą sumokant avansinį rezervacijos mokestį. Už sumokėtą sumą gausite 20 litrų statinaitę specialiai šventei išvirto gėrimo ir tik jūsų stalui skirtą gėrimų pilstymo įrangą. Stalų skaičius ribotas, tad siūlome nelaukti paskutinių dienų ir užsisakyti vietą sau ir draugams jau dabar“, – ragino viena festivalio organizatorių.
Šiųmetėje „Oktoberfesto“ šventėje Kaune lankysis ir Jo Karališkoji Didenybė Prinz Karl von Bayern kartu su žmona.
Daugiau informacijos apie renginį ir užsisakyti stalą galite čia.
„Oktoberfesto“ šventė vyks rugsėjo 22 ir 23 d. Kaune, „Volfas Engelman“ bravoro vidiniame kieme, adresu Čiurlionio g. 5. Rugsėjo 22 d. renginys prasidės 18 val., o rugsėjo 23 d. dalyviai bus įleidžiami nuo 15 val. Renginyje gali dalyvauti asmenys nuo 20 metų.
Daugiau informacijos apie renginį ieškokite čia.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kultūros ir sporto renginiai sausio 21–26 d.
Sausio 21 d. Taurakiemio laisvalaikio salė: 18 val. edukacija „Balto molio paslaptys“. Edukatorė Lina Mažrimienė. Ringaudų laisvalaikio salė: 18 val. pažintinis edukacinis vakaras su kanklėmis „Kaip skamba kanklės? Pažink, pajus...
-
Kauniečio šuolis aukštyn pasauliniame aktorių reitinge: pasijutau rimtu artistu21
Metų pradžia aktoriui ir režisieriui Kęstučiui S. Jakštui pažėrė malonią staigmeną. Iš aktorių agentūros sulaukė žinios, kad pasauliniame aktorių reitinge IMDB pakilo į solidžias pozicijas. ...
-
Sugiharos namuose – nauja interaktyvi ekspozicija: tikiu, kad čia atvyks daug japonų1
Čiunės Sugiharos namuose atveriama nauja interaktyvi ekspozicija ir patirtinės ekskursijos. Su puodeliu arbatos, japoniškais saldėsiais, istorijomis ir atminimo nuotrauka gyvybės vizoje. ...
-
Irena Ribačiauskaitė: baleto spektakliai vaikams leido užsiauginti žiūrovus
Kauno valstybiniame muzikiniame teatre (KVMT) trisdešimt metų baletmeistere dirbusi Irena Ribačiauskaitė mini 80-ąjį jubiliejų. Jubiliatė pasveikinta sausio 12 d. teatre vykusio Anželikos Cholinos baleto „Dezdemona“ metu. ...
-
Noriu to, kas tikra!
„Auksinis drakonas“ – vokiečių dramaturgo Rolando Schimmelphennigo tragikomedija, kurios premjera Kauno miesto kameriniame teatre įvyko dar 2023-iųjų birželį. ...
-
Išaiškinta Raudondvario grafo Benedikto Henriko Tyszkiewicziaus bičiulio tapatybė4
Grafas Benediktas Henrikas Tiškevičius (gim. 1852 Nemėžyje – m. 1935 m. Mentone, Prancūzijoje) – keliautojas, fotografas, kurio išskirtinis paveldas vis plačiau atrandamas ir vertinamas ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniu mastu....
-
Sugiharos namuose atveriama interaktyvi ekspozicija, vyks pojūčių ekskursijos3
Tarpukario Japonijos diplomato Čiunės Sugiharos namuose Kaune atveriama interaktyvi ekspozicija, pasakojanti apie gyvybes keliems tūkstančiams žydų išgelbėjusių vizų išdavimą. ...
-
Kauniečių rašytojų Vieno lito literatūrinė premija – Linai Navickaitei2
Dvidešimt šeštoji kauniečių rašytojų Vieno lito literatūrinė premija už fantazijos siausmą, magijos, mistikos ir realybės sankirtą romane paaugliams ir visai šeimai „Ketvertas su paukščiu: naujoji ir se...
-
Netradicinė metodika: kai dažus atstoja gamtos turtas1
Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus galerija „Drobė“ kviečia į Jūratės Jukštienės meninio tyrimo „Efemeriškas įspaudas JU“ parodos atidarymą. Šis kūrybinis projektas išsiskiria savo netradi...
-
Sugiharos namai muziejus Kaune pristatys atnaujintą ekspoziciją1
Tarpukario Japonijos diplomato Čiunės Sugiharos namų muziejuje Kaune trečiadienį bus pristatyta atnaujinta ekspozicija. ...