- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Astronautas iš Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) Sultanas al Neyadi (Sultanas Nejadis) trečiadienį pareiškė, kad per būsimą kosminę misiją jam nereikės pasninkauti Ramadano metu.
41 metų vyras taps pirmuoju arabų astronautu, praleidusiu šešis mėnesius kosmose, kai kitą mėnesį „SpaceX Falcon 9“ raketa pakils į Tarptautinę kosminę stotį (TKS).
Planuojama, kad S. al Neyadi, NASA astronautai Stephenas Bowenas (Stivenas Bouenas) ir Warrenas Hoburgas (Vorenas Hoburgas) bei rusas Andrejus Fediajevas vasario 26 dieną skris į TKS kaip „SpaceX Dragon Crew-6“ įgulos nariai.
Spaudos konferencijoje trečiadienį paklaustas, kaip jis laikysis šventojo Ramadano mėnesio, kai musulmonai paprastai pasninkauja nuo aušros iki saulėlydžio, S. Neyadi atsakė, kad jo situacijai taikoma išimtis.
„Aš atitinku... keliautojo apibrėžimą, todėl mes iš tikrųjų galime nesilaikyti pasninko, – sakė S. Neyadi. – Tai nėra privaloma.“
„Tiesą sakant, pasninkas nėra privalomas, jei... blogai jaučiatės“, – sakė jis.
„Taigi, atsižvelgiant į tai, kad bet kas gali kelti pavojų misijai arba galbūt kelti pavojų įgulos nariams, mums iš tikrųjų leidžiama valgyti pakankamai maisto“, – pridūrė jis.
S. al Neyadi bus antrasis naftos turtingų JAE pilietis, keliaujantis į kosmosą.
2019 metų rugsėjį Hazzaa al Mansoori (Haza Mansuris) TKS praleido aštuonias dienas.
Johnsono (Džonsono) kosminiame centre NASA astronautų ir Rusijos kosmonautų trečiadienį taip pat buvo klausiama, ar kokia nors politinė įtampa Žemėje, pavyzdžiui, dėl Ukrainos, persikėlė į kosmosą.
„Su kosmonautais dirbu ir juos mokau jau daugiau nei 20 metų, ir tai visada buvo nuostabu, – sakė NASA atstovas S. Bowenas, trijų „Space Shuttle“ misijų veteranas.
„Kai išskrendate į kosmosą, lieka tik viena įgula, viena transporto priemonė, ir visi turime tą patį tikslą“, – pridūrė jis.
A. Fediajevas atkreipė dėmesį į, jo žodžiais, labai ilgą Rusijos ir Jungtinių Valstijų bendradarbiavimo kosmoso srityje istoriją.
„Žmonių gyvenimas kosmose Tarptautinėje kosminėje stotyje iš tiesų yra labai geras pavyzdys, kaip žmonės turėtų gyventi Žemėje“, – sakė rusų kosmonautas.
Penkių dienų laikotarpis
NASA pareigūnai tikisi, jog keturi „SpaceX Dragon Crew-6“ įgulos nariai per penkias dienas apsikeis vietomis su „Dragon Crew-5“ nariais, kurie TKS yra nuo spalio mėnesio.
Šiuo metu TKS vis dar yra trys astronautai, kurių grįžimo transporto priemonė – įgulos kapsulė „Sojuz“ – gruodžio mėnesį buvo pažeista mikrometeoroido smūgio.
Vasario 20 dieną Rusija planuoja į TKS nusiųsti tuščią erdvėlaivį ir pargabenti namo trijulę – rusų kosmonautus Dmitrijų Peteliną ir Sergejų Prokopjevą bei NASA astronautą Franką Rubio (Franką Rubiją).
Jų įgulos kapsulėje „Sojuz MS-22“ po meteoroido smūgio atsirado aušinimo skysčio nuotėkis.
Rugsėjį iš Rusijos valdomo Baikonuro kosmodromo Kazachstane pakilusi MS-22 į TKS nuskraidino D. Peteliną, S. Prokopjevą ir F. Rubio.
Buvo planuota, kad jie grįš namo tuo pačiu erdvėlaiviu kovo mėnesį, tačiau dabar jų misija TKS bus pratęsta dar keliais mėnesiais.
Rusija senstančias, bet patikimas kapsules „Sojuz“ astronautams gabenti į kosmosą naudoja nuo 7-o dešimtmečio.
Nepaisant tvyrančios įtampos, kosmosas tebėra viena iš paskutinių likusių Maskvos ir Vašingtono bendradarbiavimo sričių.
TKS buvo pradėta eksploatuoti 1998-aisiais, kai po Šaltojo karo metu vykusių kosmoso lenktynių JAV ir Rusija ėmė glaudžiau bendradarbiauti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kodėl traškučių pakeliuose tiek daug oro: retas žino ar susimąsto apie tai1
Į šį klausimą atsakė patys gamintojai. Faktas yra tas, kad traškučių pakuotėje esantis oras atlieka pagrindinį vaidmenį. Pasak gamintojų, tai – ne šiaip paprastas oras, kaip daugelis mano, o azotas, kuris naudojamas tam, ka...
-
Tarptautinis faktų tikrintojų tinklas: Zuckerbergo pareiškimas apie cenzūrą yra netiesa2
Įmonės „Meta“ steigėjo ir generalinio direktoriaus Marko Zuckerbergo pareiškimas, kad feisbuko faktų tikrinimo programa pavirto į cenzūrą, yra „netiesa“, ketvirtadienį pranešė Tarptautinis faktų tikrintojų tinkl...
-
Mokslininkai: pirmą kartą viršyta kritinė pasaulinio atšilimo riba3
Mokslininkų teigimu, praėję metai buvo karščiausi nuo tada, kai buvo pradėti fiksuoti tokie duomenys – be to, tai buvo pirmieji metai, kuriais viršyta svarbi 1,5 laipsnio Celsijaus pasaulinio atšilimo virš ikipramoninio l...
-
„Meta“ atsisako faktų tikrinimo programos: cenzūros pabaiga ar chaoso pradžia?
JAV technologijų bendrovė „Meta“ antradienį paskelbė, kad atsisakys savo faktų tikrinimo programos. ...
-
Gėrimas iš ateities: kavos gurmanai jau ragauja dirbtinio intelekto kūrinį5
Suomiai jau gali paragauti kavos, kurią sukūrė dirbtinis intelektas. Tai – keturių kavos rūšių derinys, sukomponuotas taip, kad idealiai atitiktų kavos gurmanų skonį. ...
-
Pietų Anglijoje rastas 166 mln. metų senumo „dinozaurų takas“1
Pietų Anglijos kalkakmenio karjere kasdamas molį darbininkas pastebėjo neįprastus iškilimus, kurie, pasirodo, slėpė vadinamąjį dinozaurų taką – išmirusių roplių pėdsakų grandinę, ketvirtadienį pranešė tyrėjai. ...
-
Mokslininkai įspėja apie naują grėsmę: dirbtinis intelektas jumis manipuliuos4
Kembridžo universiteto mokslininkai pirmadienį paskelbtame straipsnyje įspėjo, kad pokalbių dirbtinio intelekto įrankiai netrukus galės „slapta daryti įtaką“ vartotojų priimamiems sprendimams naujoje komercinėje erdvėje, vadinamoje &bdq...
-
Neištvėrė baisaus poveikio vaikams: ketiname išvyti šį banditą iš savo kaimynystės2
Albanijos ministras pirmininkas Edi Rama (Edis Rama) šeštadienį pareiškė, kad vyriausybė nuo 2025-ųjų bent vieneriems metams uždarys socialinį tinklą „TikTok“. ...
-
Protingiausiu pasaulio žmogumi tituluojamas vyras tikina turįs atsakymą, kas vyksta po mirties17
Christopheris Langanas, kurio intelekto koeficientas (IQ), teigiama, yra aukštesnis nei Alberto Einšteino, pasidalijo savo teorija apie pomirtinį gyvenimą. ...
-
Įstrigę kosmose: NASA vėl atidėjo dviejų astronautų sugrąžinimo misiją
Jau kelis mėnesius Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) įstrigę du JAV astronautai ten liks bent iki kovo pabaigos, antradienį pranešė amerikiečių kosmoso agentūra NASA. ...